Sta treba znati prije kupovine psa ?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by JaLa, Dec 12, 2010.

  1. Zlatan

    Zlatan Komšija

    hmm a što se sijeku repovi kerovima , onima kojima se sijeku, koji je razlog tj. šta se želi postići?
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Izgled
     
  3. Juka

    Juka Komšija

    Samo estetika za tvoje odns njihove oci posmatraca! A niko ne shvata da je to jedno od glavnih komunikacijskih i gestakularnih pokazila samog raspolozenja psa, oduzimanje neke vrste mimike, i sakacenje njegovog prirodnog izgleda!!!
     
  4. Zlatan

    Zlatan Komšija


    jes to, al puno puta ti ti 'iskusni' ljudi znaju i zabiberiti i predstaviti nešto sa predrasudama, bilo da se radi o psima, djeci li nečem desetom, ponekad je vlastito i neokaljano iskustvo najbolji učitelj...evo npr imam troje djece i nakon svakog zeninog poroda doktrina i savjeti nakon djetetovog izlaska iz bolnice, a u vezi djetetovog lezanja se mijenjala, prvi put je djete trebalo lezati na ledjima, drugi put na stomaku, a treci put postrance, ili kojim je vec redom islo, vec sam zaboravio.......dugo nisam dobio dijete, valja pod hitno se bacit na poso da se jedno napravi... :smt007


    zar to nije najbolji dokaz u prilog teorije da nekad ne treba nikog slusat i ne savjetovat se niskim...
     
  5. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Ma bilo bi mi lakse da me nadzivi,ali o tome ne odlucujem ja......A njegove macice ne mogu uzeti zato sto je previse star da ih pravi,prije je ko lud pravio,a sad samo lezi i jede,heeh.Ako livse od neke bolesti,to ce biti masnoca u krvi.
    EDIT:
    ,po ovom nemam se potrebe sikirati,osim kao sto vec rekoh,ne livse od previse masnoce u krvi,posto je pokrupan.
     
  6. sumeir

    sumeir Komšija

    I ne zaboraviti uticaj nerkoze na psa,naročito kao što su rotvajleri s akcentom na dobermana jer su vlasnici znali izlagati pse i više od jedne "korektivne" operacije ušiju,gdje po nekim izvorima nakon izlaganja psa nerkozi postaje još agresivniji,a vjerovatno i psički šoko kroz koji životinja prolazi kada ostane bez djelova tijela koji je ustvari dio nje.
     
  7. irhadkul

    irhadkul Komšija

    Juka u potpunosti se slazem.Pa valjda su nekad u vrticu ucili da polozaji repa i vilice psa govore o njegovom raspolozenju.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Danas je kupiranje repa vise stvar estetike, ali je sve pocelo iz prakticnih razloga. Meni je na primjer doberman ili rotvajler, sa repom, ruzan do bola. Inace doberman mi je najbolji pas, ali kad ga vidim sa onim klempavim usima, i repom, isto neki DODž (Domaća Obična Džukela).

    Ovo mi je dajdzin, slika je malo starija, inace je sad malo veci, iako je jos stenac (rodjen 08.03.2010)

    [​IMG]
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sta ce ti ker kad sad svako naselje ima 30 lutalica
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ubij se :lol: :p
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I šta? Ako ti se ne sviđa cuko kako ga je Bog dao nemoj ga niti kupovat i sakatit dodatno.

    Strahota, šta se radi jadnim cukama.

    Ja bi svakome ko odreže dio tijela cuki kupirao onu stvar.
     
  12. Juka

    Juka Komšija

    Stani, taj Doberman ili Rotweiler ili bilo sta sto se sakati, nece nista biti advanced, cak u nekim slucajima tesko odrzava ravnotezu bez repa a narocito kad mu se kupiraju usi, ogranici se sluh i dosta je izlozeniji upalama i drugim stvarima, jer mu je prirodom dati poklopac uha uklonjen radi estetike i niceg vise!!!
    Dakle sve dok se bude na izlozbama ljepote pasa dozvoljavalo da se naticu takve osakacene jedinke (naravno nisu psi krivi) ce i biti taj bolesni trend...

    A nije istina da Rotweiler i Doberman u svom default prirodnom izgledu izgledaju ruzni do bola, to je identican pas, za razliku tih navodno ljepsih kojima fale dijelovi tijela i ja bi ih nerado nazvao BOGALJIMA...

    BTW: Ne zelim ikoga da uvrijedim, ovo je moje misljenje i zelja da uputim ljude da to kupiranje i bilo kakvo sjeckanje na psu, osim u zdravstvene svrhe, nije ispravna stvar!!!
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hebi ga, meni je ovako puno ljepsi...
     
  14. Juka

    Juka Komšija

    A dali si upoznat sa razlogom zasto su se inace usi i repovi psima sijekli???
    odns jedan od bolesnih razloga! http://en.wikipedia.org/wiki/Docking_(dog)
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Juka
    Nije mi bas legitimno pozivati se na prirodno, uzimajuci u obzir da su sve rase pasa napravljene "ljudskom rukom", s konkretnom namjenom, pa samim tim i sa ciljanim karakteristikama. Ne kazem da sam za sakacenje pasa, ali postoji razlog zbog kojeg se nekim psima kupiraju usi ili uklanjaju repovi. Usi su se najprije kupirale lovackim psima, zbog smanjenja mogucnosti povrede. Ovo se kasnije rasirilo na borbene pse (pitove, terijere i slicno). Isto tako repovi su se najprije uklanjali kod radnih pasa, kako bi se sprijecile ozljede. Na svjetskim izlozbama je vec odavno minus kada psu fali dio tijela, ali moras priznati da cucak na slici bas i ne lici na dobermana.

    [​IMG]

    Jos malo informacija na temu

    http://en.wikipedia.org/wiki/Docking_(animal)
     
  16. Juka

    Juka Komšija

    Meni dosta izgleda pitomiji i uljudniji, licno i ljepsi, jer ja psa gledam kao ljubimca i clana porodice a ne kao sredstvo za strasenje, okopavanje njiva i borbe, ako covjek to trazi ima dosta pasmina koji svojim prirodnim izgledom imponuju i jako strasno djeluju a da se ne moraju sakatit i krojiti kako bi opasnije i mocnije djelovali (ali samo na izgled), ja sam licno ljubitelj sprtskih pasmina (u narodu poznate borbene rase) kao sto su Pit Bull Terrier, Bull Terrier i slicno, ali i kod njih se ne dira nista sto visi, da bi bili jaci, brzi i sta ja znam vec sta im treba u slucaju tih ne korektnih upotreba!!!
    Zivimo u dobu gdje niko ne lovi da bi prezivio, gdje je zabranjeno ikakvo borbeno djelovanje i natjecanje pasa u tom smislu! Zasto onda nastavit iako smo ih stvorili za te neke svrhe, ali nije humano da pate sada za sta su naumljeni bili prije 100-200 pa nadalje godina!!!
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Kako rekoh, i ja sam protiv sakacenja u estetske svrhe. Kod starog kuci imam rota s repom, sto govori dovoljno o mom stavu.
     
  18. Juka

    Juka Komšija

    Nisam licno mislio na tebe, ovo malo ponesen iz ljubavi prema zivotinjama :wink:
    A Rispekt za Rota :smt023
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    I ja volim zivotinje, ali ako je doberman od kako je nastao, kupiran, i takav je i standardiziran, a i ljepsi, ja bih ga kupirao. Ne znam ali meni je ovaj prvi puno ljepsi od ovog sa repom i usima:

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  20. JaLa

    JaLa Komšija


    Kakva je ovo ovolika zvjerka, kakva ti hijena :D