Sta uzeti?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by perke, Nov 24, 2009.

  1. perke

    perke Aktivista

    Trebam da uzmem masinu za posla a skontao sam da sam totalno ispao iz fazona oko lokalne ponude, pa mi treba pomoc pri izboru platforme.
    Masina ce se koristiti za web development, pomalo grafike, dosta multimedije i ponekad neka igra. Znam da je futureproof nemoguc ali bi ovo trebalo da sluzi recimo 2 godine, minimalno.

    Budzet je 3000km(+/-300KM) u sta obavezno idu 2x22" ili 24" monitora, u zavisnosti od ponude i cijene. Samsung je prefered.

    Planiram neki quad core, ima li smisla gledati ove Q8xxx i Q9xxx ili ici na i5/7 i X4? Kod Slave sam vidio finu kombinaciju i5 + P55 mada me interesuje i 790GX i X4 a on to nema.
    Ide i 8GB rama, uz neku pristojnu grafiku npr 4850 ili nesto slicno? Uz ovo idu i disk, napojna, kuciste, optika i eventualno nesto periferije.

    Sta bi bio best bang for the buck? I gdje to sve uzeti? Usput, ako ima neko od forumasa iz lokalnih radnji da moze napraviti ponudu, bio bih mnogo zahvalan. E da, i kolega takodje sastavlja istu masinu pa bi mozda isle i dvije ako budemo nasli sta trazimo.

    Hvala unaprijed
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Postoji znacajan problem s tvojim zahtjevom -- vecini onih koji se bave dizajnom je bitnija kvaliteta monitora, nego neka "snaga" konfiguracije. Mozda bi bilo bolje prvo rijesiti kakve ces monitore kupiti, pa onda od ostatka novca izabrati najbolju konfiguraciju.
     
  3. perke

    perke Aktivista

    Slazem se, ali ja se ne bavim dizajnom :) vise radim kod. Naravno, kvaliteta monitora je bitna, zato sam i trazio misljenje forumskih mahera i oko te stavke.
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Dva kvalitetna monitora od 24" izadju skoro 2000 KM, tako da ostane hiljada za konfu, a to mi je nekako malo. Mozda se i moze nategnuti nesto solidno sa AMD platformom za 1000 KM.
    Negdje moras ustediti, da ides sa dva TN monitora a da ganjas dobru konfu, ili dva monitora sa IPS matricom i slabijom konfom. Ja ne bih isao na 22", kad vec imas lovu nek monitori budu kako treba :)
    Best buy je AMD plaftorma, AM3 soket ce se zadrzati jos neko vrijeme, tako da upgrade nije frka. Intel je ocigledno bolja opcija za tvoje potrebe, ali je skuplji i u slucaju i5 i u slucaju i7 setupa.

    U svakom slucaju moja preporuka je AM3 PII 955/965, 790GX ploca, 8GB DDR3 1600, 1TB disk, HD5770, napojna brand 550-600W, kuciste, optika, 2x Samsung T240/2433BW, nemam sad pristup cjenovnicima (na free zoni sam :D), ali mislim da bi ovo bilo negdje ~3000 KM
    Mislim da su sve navedene komponente dostupne u firmama: http://www.ingel.ba i http://www.plus.ba :wink:
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Zavisi za koji je posao, ali mislim da je bolja kombinacija kod slave, p55 i i5, pogotovo ako je av obrada, animacija i sl.
     
  6. perke

    perke Aktivista

    Hvala na dosadasnjoj pomoci, uspio sam naci neke monitore samo me interesuje da li icemu vrijede.

    Samsung F2380 23" cPVA matrica za 659 KM

    Sudeci po rivjuima imaju par mana tipicnih za PVA matrice ali su ol-araund prilicno OK.


    Sastavio sam i nesto sto sam uspio naci po sarajevskim radnjama (bio sam prisiljen surfati i po njihovim stranicama, koje su totalni promasaj.. narocito Imtec)

    u Baricu sam nasao:

    GIGABYTE GA-P55-UD3R
    Intel® Core™ i5-750 Processor 2.66GHz 8MB L3 LGA1156 BOX
    OCZ DDR3 PC3-10666 Gold 2x2GB Kit x 2

    total: 1014 km

    u Plusu:

    VGA POWERCOLOR ATI HD4850 PCI-E, 512MB , DDR3, dual DVI
    KUCIŠTE XIGMATEK ASGARD black
    NAPOJNA JEDINICA FORTRON 500W 12cm Active PFC bulk
    DVD RW NEC AD-7240S SATA 20x, bulk, black
    HDD 1TB WD SATA-300 32MB 10EADS

    total: 654 KM


    Sve zajedno, sa ova dva monitora iz Imteca bi izaslo 2986 KM. Dodao bih mozda jos max 150KM za mis+tastaturu ali nigdje ne mogu da nadjem da neko prodaje Microsoft-ove desktop setove iz Ergonomic serije.

    Jesam li mogao nesto bolje skontati?
     
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Konfa je super za to cime se zelis baviti, za igranje ce posluziti ali ne toliko dugo koliko ti planiras :)
    Za monitore ti ne mogu reci nesto posebno, to neka neko iskusniji kaze. Ali s mog laickog aspekta ja bih uzeo ta dva samsunga :D
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Imaš u Ingelu ASUS P7P55D oko 290 km sa PDV, u imtecu malo skuplja, po meni puno bolja od te gigabyte. A i u Genelecu imaš BIOSTAR TPower I55 P55 oko 350 isto beton matična.