stereo vs surround

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by syss, Apr 6, 2006.

?

preferiram:

  1. stereo

    28 vote(s)
    96.6%
  2. surround

    0 vote(s)
    0.0%
  3. slušalice

    1 vote(s)
    3.4%
  1. syss

    syss Veteran foruma

    ajmo ljudi da čujemo tko šta preferira i zašto, koliko ljudi je stvarno svjedočilo slušanju vrhunskih stereo i/ili 5.1 sistema etc.

    da bude zanimljivije staviti ćemo i malu anketu.

    go! :D
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

  3. syss

    syss Veteran foruma

    čekaj, čekaj jel to ima daljinski? :D

    ma meni je i dan danas drago što prilikom prve kupovine (gledajmo je kao neki početni kapital u audio svijetu) nisam išao na surround sistem... sada bi vjerovatno imao za 5 koplja lošiji stereo zvuk i samo spoznaja da sam mogao imat bolji bi me natjerala na opijanje u lokalnim birtijama :D

    makar ni sada nisam totalno zadovoljan... bio na slušanju dali concepta 6 nedavno (rotel amp i musical fidelity cd) - blaaaah.

    ma uglavnom sa svim se da živjet da mi najlošija komponenta nije - soba :(
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Najveci problem 5.1 sistema sto zvuk nije kako je zamisljen, sa bassom se pretjeruje.
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    redovno :wink:
     
  6. monK

    monK Komšija

    -------glasao sam za stereo----------- već ste odgovorili zašto--------
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja nisam ni slusao neke "dobre" 5.1, ali slusao sam one Z5500 na kratko, i mogu reci da ne vrijede para.
    Osrednji strereo ih podere.

    Sad ne znam kako bi to zvucalo kad bi recimo imao dobar reciver, i dobre kutije. Mozda je to vec nesto. Ali s onim sto sam do sada cuo, stereo rula.


    Opet, gledajuci s druge strane, 5.1 ima neke prednosti, uz kompove. U igrama, filmovima itd, ali za muziku je pushiona.
    Recimo ovo bih volio poslusati :mrgreen:
    Samo centralni kosta 4000$ nov. :D Za cijeli sistem nisam uspio naci cijenu. Imam neki predosjecaj da bi mi seovaj zvuk svidio. :wink:
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Zaista dobra izjava, evo ismijao sam se zajedno sa jaranom, onako iz duse, ne hvalim ja sta ja imam, ali zaista jaro moj umjesto to "kratko", spoji z5500 na "dugo" pa na audigy 2 pa onda donesi zakljucak. Zvucnici dobili na milion sajtova i casopisa od Buga pa do Vidija Grand Prix, procitaj recenzije, ne ne ustvari nadji jednu recenziju na internetu gdje ovi zvucnici nisu dobili preporuku ili Grand Prix. "Osrednji stereo ih podere", kazes, ovi zvucnici imaju 505w, ja nisam u stanju da pojacam na 2/5 skale a da se ne tresu vrata i prozori. Ti tvoji "Osrednji stereo" da bi poderali ove kostali bi preko 1000 maraka i to bi licilo na muzicke zvucne drvene kutije preko metar i 20, a gdje je kvalitetno pojacalo koje neces naci ispod 4 glave. I nek evo nek sve to kosta manje od nekog dobrog 5.1 surrounda, ti i dlaje imas samo stereo. Davno je proslo vrijeme kad su se audiofili lozili na stereo. Imao sam terratec 5.1 home theater drvene zvucnike kao pola ljudi u ovom gradu i bili su vise nego jaki za sobu sa samo 55w realne snage. Ovi z5500 koje bi poderao "osrednji stereo" su kvalitetniji i jaci u realnosti jedno 5 puta. Ono sto me zacudjuje je cinjenica da bi neko ko provodi cijeli radni vijek za racunarom i igra se i gleda filmove kupio stereo zvuk, uz svo dutno postovanje nidje veze, al nidje veze...

    z-5500
    Total RMS power: 505 watts RMS
    Satellites: 317 watts RMS (2 x 62 W front, 2 x 62 rear, 69 W center)
    Subwoofer: 188 watts RMS

    Surround sound effects
    Hardware decoding for Dolby® Digital, DTS®, and DTS®, 96/24 soundtracks
    Dolby Pro Logic II (Movie and Music modes)
    6 Channel Direct
    Stereo x2
    Stereo

    Supported digital formats:
    Dolby Digital
    DTS and DTS 96/24
    PCM (uncompressed stereo): 44.1 kHz / 16 bit through 96 kHz / 24 bit
    Kad se ova bestija prikljuci na audigy 2 ZS a ne na neku plocu sa integrisanim zvukom, kao sto rade po radnjama, pogotovo u ntchsu, taj zvuk treba doziviti. Dubina, jacina i kvalitet zvuka je neprikosnovena za PC. Druga stvar kao sto sam rekao, gdje je logika davati preko hiljadu maraka za pojacalo i 2 zvucnika da bi se samo slusala muzika, gdje je ugodjaj surrounda u filmovima igrama. Kazem opet ovo po meni nije stvar ukusa, svodi se na to za sta se moze iskoristiti stereo a za sta surround. Svako ima pravo izbora ali odavno se rade pojacala za surround sto samo govori cinejnicu o funkcionalnosti i isplativosti. Ko je ono glasao za slusalice neki Counter Strike freak ;)
     
  9. zilo

    zilo Komšija

    Ma ne bi.... :smt003 :smt003


    Imam ove Logitech od 140 markica i meni su dosta.Dok jos sredim ovo pucketanje.Ihhh,gdje ce mi biti kraj... :D :D :D

    Glasao sam za surround.
     
  10. postal dude

    postal dude Aktivista

    ja imam 5.1 slusalice,za sta da ja glasam? hehee
    oborim softwareski na obicni stereo kada negledam filmove
    elem
    da je para ubitacan 2.0 system uraditi uh
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    [​IMG]
    Ovaj komad plastike da virsi reprodukciju kao ovo?


    [​IMG]
     
  12. monK

    monK Komšija

    ROFLMAOASCA > Diletantizam malo teže kategorije...LOL...

    Za potpisa!

    ROFL

    U jednoj radnji u Sarajevu već sada imaš stereo zvučnike osrednje kvalitete koji će ih uz audio mixer ili pojačalo poderati uzduž i poprijeko, prije svega po kvaliteti zvuka sa, snagom je razlika u 10-ak watti (ipak ne možeš otići dalje od podioka 2 tako da to i nije bitno, a cijena je manja, taman da dodaš za pojačalo, uz to visina je otprilike 50 cm, širina oko 30, i debljina je oko 50 cm...

    Da ne kažem da za 600 km možeš uzeti polovne Alesisove profesionalne monitore, vrlo dobro očuvane :D...

    Inače si upravu, kvalitet zvuka je vrlo skup, tako jedna dobra zvučna kutija košta oko 2 000 KM i ima snagu od 200W

    Još jednom :D:D:D:D
    Da, ali ako si čovjek koji voli audio, onda je izvan svake pameti davati pare za extra-skupe 5.1 surround sisteme, ako nemaš novaca OK, ali ako imaš novaca i ako se smatraš audiofilom kupovina 5.1 surround sistema je hronični nedostatak znanja...

    Dobre slušalice su bolje od svakog 5.1 sistema.

    P.S.

    Recenzije u magazinima nisu stvar vrijedna poštovanja, živiš u korporativnom kapitalizmu gdje je svaki milimetar prostora iskorišten za reklamu > razmisli malo o tome, i inače svaka iole ozbiljnija recenzija izbjegava preporučiti 5.1 sistem za ljude kojima je muzika na prvom mjestu...
     
  13. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    "Ko je ono glasao za slusalice neki Counter Strike freak"

    Koss PORTAPRO (2 mjeseca mjeshnja betona) ali isplati se svaka lopata :D
     
  14. Shenron

    Shenron Komšija

    Bug i Vidi su stvarno ono....ne znam kako bi ih opisao... tu pobijedi tko im da vise para. Oba casopisa su S R A NJ E (kao i svaki u BiH i HR), tako da njih uopce ne uzimam kao relevante za bilo sta. Jedino ih ponekad prelistam da vidim reklame :lol: .

    Okej to smo rijesili :).

    Sto se tice z5500 to su odlicni zvucnici. Ne moze nitko rec da su loshi.
    Al isto tako ne mogu reci da su bolji od nekih stereo zvucnika. Mene uopce ne zanima Surround zvuk, ni u kojem smislu, nit u filmovima nit u igrama (u igrama su slusalice zakon). Nit me zanima prejaki bass (iako slusam samo Techno, House, Trance...) jer ipak zelim cut i ostale dijelove spektra...

    Al ipak gledam da kupim one X-230 :lol:
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Svaki cigo svoga konja hvali. :mrgreen:

    @Nani
    Ja ne mjerim zvuk po snazi, vec po kvalitetu. z5500 su dobri "kompjuterski zvucnici, i nude dosta za filmove, igre i slusanje mp3. I tu je kraj price.
    Gledati filmove na kvalitetnom playeru, i na zvjerskom tv-u ili preko projektora nije isto kao gledati filmove na kompu. I tu nikakvi kompjuterski zvucnici nemaju sta traziti.

    A sto se tice onog sto sam rekao, odgovorno tvrdim da ce polovnjaci recimo kef ili monacor, od nekih 300KM upareni sa polovnim pojacalom od nekih 200KM (yamaha recimo) poderati z5500 kvalitetom totalno. O snazi necu govoriti, jer ti nikad neces ni jedne ni druge pojacati maksimalno ni u filmovima ni pri slusanju muzike, tako da to mozes zanemariti.

    A sto se tice recenzija iz informatickih casopisa, to mozes zanemariti. Ti ljudi znaju o zvuku koliko i ja o zemljoradnji. Njihovo je da testiraju hardware i software, a zvuk neka prepuste strucnijim ljudima. Pa pobogu, bug je ms-ovim 5.1 zvucnicima dao super ocjenu, a zvucnici zvuce kao tranzistor sa pijace.
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    zA daimmyo:
    Covjece znas li sta je definicija stereo zvuka, znas li zasto su audio procesori ne na zvucnim karticama nego na pojacalima dobili izlaze za surround a i dalje pricamo o stereo zvuku. Aj malo izguglaj pa onda pricaj i podsmijavaj. Stereo zvuk ne znaci da se zvuk rasporedjuje na 2 zvucnika, to je dvokanalni zvuk koji semoze uz hardwersku podrsku rasporediti na 20 zvucnika a ne na 5. To je razlog tasto su audifili koji naravno imaju novaca priklanjaju se surround zvuku. Citaj malo strucne literature pa onda me 2 put citiraj i 2 put podsmijavaj!
    Dalje, ne hvalim nikakvog svog konja, kupio sam konja koji je vec nahvaljen, odvojio sma milju za zvuk i mogao sam kupiti sta sam hjeo i poslije 100 sati guglanja i citanja stranih sajtova z-5500 je za mene i za milion drugih daleko najbolji PC zvucni sistem koji se uklapao u tu cijenu. Jos jedna stvar koliko je to ljudi culo pravi kvalitetan surround na nekoj profesionalnoj kartici i recimo na z-5300 zvucnicima. ja ne osporavam kvaliteti stereo sistema, u to sumnje nema, ali opet napominjem za PC korisnike koji se ne bave audio reprodukcijom skup i kvalitetan stereo sistem je bacanje para!!!!!!!!!!!! Nema tog sterea koji ce zamjenit onaj udar soobwoofera i centralnog zvucnika kad se pokrena neka igra koja podrzava THX!!!!!!!!! Nema!!!!!!!!!!
    Sto se tice ovo za Bug i Vidi ma molim vas al eto molim vas, Vidi strucno priznat casopis u svijetu, prevodi se na ne znam ti koliko jezika, ne lupajte, ljudi koji su prvi dobili na svijetu exkluzivitet da objasne arhitekturu K8 procesora. I nisu vama validni. Teo Valic i ostala kompanija je testirala visekanalnu podrsku kad nisu postojali surround sistemi i oni pojma nemaju. O kakvom ba korporativnom kapitalizmu pricas, znas li sta je korporativni kapitalizam, a sta je marketing? I ne pricam o reklamama ovde nit je iko to spomenuo, pogledaj gigaworks seriju pa ces vidjeti koliko mana ima i koliko kosta, pa sto za nju nije bilo "korporativnog kapitalizma".
    Druga stvar, jedno je mjerit uredjajima sinusoidno kretanje zvucnih talasa a drugo je subjektivni dozivljaj zvuka!!!
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I na kraju, moze se reci da ne vole svi isti zvuk. :wink:
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    Da to je tacno ;)
     
  19. zilo

    zilo Komšija

    Ja iskljucim zvucnike kad igram Call-a. :D

    Hebote kad woofer rokne isto ko u ratu...

    e neces dosta mi je bilo rata...turn off... :D:D:D
     
  20. 3125

    3125 Komšija