stereo vs surround

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by syss, Apr 6, 2006.

?

preferiram:

  1. stereo

    28 vote(s)
    96.6%
  2. surround

    0 vote(s)
    0.0%
  3. slušalice

    1 vote(s)
    3.4%
  1. postal dude

    postal dude Aktivista

    nanyi ja mislim da ti imas viska para kada za oto kino dajes otolike pare
    heh
    mogao si za te pare uzeti 2.0 sys da ti bubrezi otpadnu - bukvalno

    svak svoje hvali
    ali razlika izmedju 2.0 i 5.1 nije vrijedna tih para.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    uf nani... vidi je wc štampa nažalost i jedna od it novina koje redovito ne čitam... naravno svaka novina ima svojih bisera, ali vidi mi posebno loš.

    hm logitech... thx između ostaloga nalaže točno određene specifikacije razmještaja i optimizacije sobe.

    ne kažem ja da to ne razvaljuje glasnoćom i čistoćom, ali to je ono što piše na kutiji - pc speaker set.

    pc bi definitivno izbjegao kao primarni izvor zvuka... nažalost jedno vrijeme sam bio primoran slušati - mp3, cd - sve je srednja žalost.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Stvarno nemam rijeci, evo zvuk nastranu, meni je 5.1 zakon, nekom stereo, u redu, nebitno, ali rec za Vidi da je los, to zaista nema nikakvih osnova. Kako mozes reci za nesto sto ne citas da je lose, jesi li procitao i jednu recenziju bilo cega i tu istu recenziju na nekom site-u ili u nekom drugom casopisu. Neuporedivo! Bug radi copy-paste, tona reklama i marketinga ali Vidi je najprofesionalniji casopis na prostoru bivseg balkana. Ljudi imaju, izvore, imaju super potkovane strucnjake iz svake oblasti, imaju inovativnost, nepristrasni su, ako nesto ne valja onda ne valja, ako je nesto dobro, onda je dobro. Na jednom te istom testu npr. LCD monitora npr Sony ili Samsung od modela do modela bivaju i kritikovani i hvaljeni, nema tu marketinga kao sto radi tomshardware i ostala kapitalisticka recezentska struktura. Svako neka misli i radi sta hoce, ja sam dosta informatickog znanja pokupio konkretno iz Vidija, kasnije mi je to i vise nego pomoglo kako na faksu tako i na poslu, ovo su moja iskustva a svako neka kupuje i dopunjuje svoje znanje odakle smatra da je najbolje!
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    super potkovani stručnjak as in teo valich gdje ocjenjuje brzinu maxtor diska i kaže kako je superioran prema konkurenciji jer koristi tccd čipove za disk cache? :D

    pa oni slavni odgovori doktora? aaaa bože spasi me takve specijalizirane tiskovine :wink:

    edit: mislim da si iz krivih novina učio :D

    http://www.pcekspert.com/downloads/horz ... naut_1.jpg

    i samo da se nadovežem probaj spojiti taj disk na nforce4 sata kontroler, pa da vidimo kako to vrhunski ide :wink:

    no dobro, ako je tebi vidi dobar i nama je :wink:

    ajmo mi natrag na audio... zaključili smo da 5.1 kick ass sa filmovima igrama i sl., ali šta kada je u pitanju reprodukcija muzike... da li je netko uspoređivao istu muziku na 5.1 pc-based (usuđujem se reći bez cjenovnog limita) i neki stereo cd-based sistem?
     
  5. Venom

    Venom Aktivista

    zar nije uvijek bilo vise je bolje? 5.1 > 2...

    a ustvari to je sve isti kura* , ko voli nek izvoli sta mu je draze, licno vise volim 5.1 zvuk, i imam rasporedjene zvucike po sobi svaki u jednom cosku, i odlicno zvuci, cak na ovim mojim zvucnicima...

    Pa mogu onda tek misliti kako zvuci neki monstumski stereo sistem ili z-5500...

    ma kako kazem sve isti klinac zvucnik ko zvucnik (brand), eto npr. uzmi 5 totalno istih zvucnika, i haj da vidim kako ce 2 biti bolja od 5...
     
  6. monK

    monK Komšija

    @ Nani

    Izvinjavam se što sam uvrijedio tvoju potrošačku ideologiju, kod mene se rad na računaru uglavnom svodi na audio...Prenese me ponekad...

    Stereo ima svaki sistem koji se trenutno prodaje...Poenta kojoj težimo ovdje je da sistemi sa subwooferom nanose štetu, odnosno deformišu onaj zvuk koji je prvotno snimljen, i naravno mijenjaju kompletan koncept slušanja muzike...

    Izvinjavam se drug, ljudi s kojima se družim, krug ljudi s kojima radim je vrlo usko povezan sa audio studijima i profesionalnom obradom zvuka...Znam da nijedan od njih ne bi izabrao to što si ti uzeo za po doma, pogotovo ne ja ...

    U svemu tome najbitnije je da ja imam zvučnike koji mi neće ugušiti punoću niskih tonova niti će ih nabildati tako da čujem samo mumlanje, želim čuti dinamiku i swing...Ako tebi trebaju detonacije, samo naprijed...

    Ja se držim stvari koje izlaze jednom u 15 godina, a ne svakih 6 mjeseci... :lol:
     
  7. monK

    monK Komšija

    Prošle godine su objavili jeda fin tekstić u testu zvučnika o tome šta je to woofer i kako djeluje, potraži taj broj i pogledaj karakteristike i negativne posljedice onoga što je osvojilo neku Grand Prix nagradu :wink:
     
  8. Zumbul

    Zumbul Novi član

    ja sam za surround 5.1 dok 7.1 je šminka i bespotrebno bacanje para.
    Z5500 kod jarana sluš`o par sati,dobri ali precijenjeni!
    Kupim 3 puta jeftinije zvučnike (Genius-ove SW home Theatre) bio i više nego zadovoljan uloženim parama,kad ono 14 dan grmi bass ostalo muk.......crkli neki,nešto,elektronika-popravak 2 glave.Nazad pare(garancija,ma kakva garancija:) )Sad imam MS-ove one wood,koliko sam platio,toliko ima i muzike.Uglavnom slušalice derem non-stop.Slušalice 5.1 nisam prob`o,ako ima ko kakav prijedlog gdje,šta,koliko......samo realno
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Drago mi je zbog tebe audio strucnjaku, vidis samo malo si pogrijesio u svojoj procijeni, konkretno z-5500 je izasao prije skoro 2 i po godine i do danas dan nalazi se na mnogim vrhunskim pc deskovima kao neprikosnoven pc based zvucni sistem. Druga stvar, niko ko kupi ove zvucnike nece ih kupiti(barem ne bi trebao) bez audigy ili teratec zvucne kartice koja filtrira tonove, tako da doslovno ne vidim s kim se to ti druzis iz audiofillskih krugova. treca stvar na onim jeftinim surround zvucnicima moze se podesiti jacina soobwoofera i potpuno iskljuciti, to takodjer radi i audigy kartica, tako da se vise nego dobro mogu cuti "niski tonovi".na bilo kojem 5.1 suuround sistemu. Nadalje ti se i dalje drzi stvari koje izlaze jednom u 15 godina a ja cu sa svojom "potrosackom logikom" da mijenjam sitem svake 3 godine, stvarno sam objestan i rasipan kad tako brzo zamjenjujem komponente. Sram me bilo drug, u pravu si 100%! O kakvim negativnim posljedica pricas, pa ja niti 99% pc korisnika se ne bavi audio reprodukcijom, i pored jednih THX logitech ili Creative-ovih zvucnika da kupujem/uju stereo za 500 maraka pa to je debilizam nevidjen da bi cuo cistocu je*ene mp3-ice! Ta cistoca ne postoji u surroundu, ej ljudi ajmo svi mjenjati 5.1 surround jer je stereo bolji za muziku i za ciste tonove, ebo film ebo igre, ebo izgled, ebo fukncionalnost! Stereo rules! Prodajem odma ove z-5500, zvucnike, znam da ne valjaju al eto dat cu ih bar za stoju. Jos jednom stereo rules!!!!!!!!! Hvala ti daimmyo, mnogo sto si mi otvorio oci, i sto cu da se bacim u prave audio vode sa stereo zvukom!!! Hvala jos jednom!
    @Syss
    Teo Valic je covjek kao i svi mi i grijesi kao i svi mi, pc expert je ocigledno jedan trach based sait, koji se jako lose ocigledno bavi informatikom a veoma dobro trazenja dlake u jajetu, taj isti sait je nudio istom tom Teo Valicu da predje i da radi za njih, pa posto ih je odbio traze mu svaku dlaku u jajetu. Da ja sam ucio iz Vidija i od Tea i za mene je to covjek kao i citav urednistvo Vidia koje mu treba kapu skinuti za svako slovo sto su do sad napisali. Teo Valic je pozvan od celnika AMD-a da svojom expeetizom prvi na svijetu ali doslovno prvi na svijetu objasni i predstavi arhitekturu FX-.51 procesora. Pa je tomshardware, anandtech i ostali djonili njegove clanke, ma sta imam pricati vise, ali ocigledno Teo Valic svjetski priznato ime svima valja samo nasim informatickim bogovima sa prostora bivse yu ne valja, opet izlazi na vidjelo nas stari dobri mentalitet!
     
  10. Shenron

    Shenron Komšija

    Vidi nazvat pro casopisom je glupost. Imaju toliko gluposti napisanih da ni oni ne znaju vise sta pisu, a u teovu strucnost ne bi htio ulaziti. :roll:
    Nekima uopce nije vazan zvuk u filmovima i igrama (mene).
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Haj mi daj 3 gluposti sto si procitao i ime autora iz urednistva Vidija!!!!!!!!!!!!! Haj mi reci 3 clanka sto je Teo napisao!!!!!!!!
     
  12. syss

    syss Veteran foruma

    oke nani vidi ti je dobar i keep on reading... svatko može čitat što god želi. meni osobno ne valja i moš' ga hebat.

    zapamti da vidi nije teo valić, nego skupina ljudi/novinara/it stručnjaka/dizajnera/računovodstva etc.

    ja ni nisam uopće na pce često, tamo sam samo našao screenshot :wink:

    @venom... dobro da imaš iste zvučnike, a šta je sa izvorom i amp-om? x puta sam rekao računaj koliko (muzike) dobivaš ako ideš na stereo sistem, a koliko ako ideš na surround.

    naravno stvar ukusa je da li netko 90% gleda filmove ili sluša muziku.

    mene recimo svatko blijedo gleda kada kažem da ne gledam divx-ove, niti sam ih ikad doma gledao na monitoru, vga -> tv ili bilo kojoj kombinaciji iz jednostavnog razloga što će za mjesec-dva isti materijal doći na superijornijem dvd izdanju i onda ću ga pogledati ko čovjek u uređaju za kojeg sam dugo skupljao novac sa zvukom i slikom kako je zamišljeno (naravno da me koči postojeća elektronika), ali smatrati divx, tv-out i izlaz zvučne kartice ultimativnim doživljajem je u najmanju ruku smiješno... sad but true :wink:
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    nisam audiofil :) i meni dobro ripan divx na ovim mojim zvucnicima (2.1 + linja spojeni na int zvucnu 2CH :D) rade savrseno :D nista mi vise ne treba :D a oni Nanijevi su, htjeli vi to priznati ili ne perverzija... ma koliko vi gotivili stereo opet ne mozete reci da ne valjaju... stereo ima svojih prednosti ali za racunar je bolje 5.1 zbog raznih igri, filmova, i tih sra*a, i sto kaze nani sta ima slusati na mp3 :) ciste tonove :D


    e sad, ako se neko prof. bavi muzikom, kao nas daimmyo :D DJ bjelosvjetsi :) covjek se razumije u to i zna sta valja za prof uoptrebu pa tako sve gleda. i ja vjerujem da stereo moze dati perfetkan zvuk, ali meni, i jos bruku ljudi koji i ne znaju kako streba sta je mixeta :) oni ZS5500:D su savrsenstvo :)

    100 ljudi, 100 cudi.....100 zena, 200 sisa :D
     
  14. Nani

    Nani Komšija

    @syss
    Znam prijatelju da svako ima svoje misljenje ali za mene konkretno ima nesto u Vidiju sto nema u ostalim casopisima, a to je nepristrasnost i do detalja objasnjenja najnovijih tehnologija gdje nema sasne da ce google ili bilo koji drugi izvor dati bilo kakav rezultat na tu temu a ne do do tancina kako je u konkretnom casopisu dato.

    @Qler
    Da legendo u pravo tako!!! Ne bih se mogao s tobom vise sloziti ;)
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    dobro jel ovdje itko muziku sluša ili si samo okačite winamp na 5.1? :D
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    winamp rulz :D:D:D ama sta ce mi... kazem ti, nisam audiofil ono sto mi pruza mp3 i codegen SP-009 mislim zvucnici je sasvim OK :D 8W woofer i oko 5W sateliti :D ozeziiii :D
     
  17. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    ej nemoze si svako priustiti sistem koji ce ga zadovoljiti, ali za to postoje slushe.. keep the pleasure for u self ;~)
     
  18. postal dude

    postal dude Aktivista

  19. monK

    monK Komšija

    Već nekih 15-16 godina...Vinili, CD-ovi i kasete kući (imao zadovoljstvo koristiti magnetofonske trake, DAT-ove i MD-ove > rad na radiju)...

    Od svega toga mp3 je jedino bolji od kasete...

    U toku rata sam sa svojim prijateljima sjebao sistem (koristili smo gramofonske distorzije, imao Toscu) i od tada nemam kući nešto što mi odgovara u potpunosti...

    Kanim ozbiljno poraditi na tome u narednih godinu dana, ali ovaj put puni gas: mikseta > monitori > dobra zvučna karta (audigy ili terratec samo ako ne budem mogao naći nešto drugo), plus gramofon (bar jedan) i analogni sampler, i neke midi klavijature...

    Da budem iskren, kada sam uzimao računar uzimao sam ga zbog muzike i audio softwarea (prije svega), reprodukcija muzike opet je bila ono sekundarno...

    Pokušavam svariti tajne masteringa i dobre lančane kompresije sa Cubaseom...

    http://gearslutz.com/board/showthread.php3?t=64506

    Kao da pišem jebeni blog...Kome se ja ovo ispovijedam?
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    pošten staž :D