Strucno misljenje potrebno vezano za clockanje?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by djile{BiH}, Feb 5, 2008.

  1. djile{BiH}

    djile{BiH} Novi član

    Pozdrav

    ja sam novitet na ovom forumu sto se tice postanja al pregledavam redovno! Primjetih da se ozbiljne i kvalitetne rasprave vode oko klokanja i svih ostalih hardwer komponenti.
    Moje pitanje odnosno potrebno mi je misljenje osoba koje su klokale kamaru processora, pitanje bi bilo slijedece: dali se islati klokati moj processor sa ovom konfiguracijom?

    - AMD 3500+(939 - Venice)
    - Epox 9NPA + Ultra(Nforce4 Ultra)
    - eVGA 8800GT SC
    - X-fi Xtremegamer(Creative labs SB)
    - 2 x 1 G Spectek RAM
    - 250g HD Seagate SATA2
    - VX550 Corsair PSU
    Posto sam na kamaru stranih foruma ove postavke i vecin ih je rekla/kazala da moja trenutna konfiguracija gusi graf kartu u sto sam 99% uvjeren.
    Molim za konkretan savjet vezan za isplativost klokanja processora i eventualno sta bi dovio time.
    Unaprijed zahvalan.

    djile
     

    Attached Files:

  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije da se isplati, nego je nuzno da se makar donekle iskoristi potencijal 8800GT.

    Vidim imas dobro napajanje, dobru plocu. Koji je cooler na procesoru? Bez dobrog coolera nema nista od overclocka.

    Ako ti je poznat postupak clockanja, ja ti necu pisat. :D
     
  3. djile{BiH}

    djile{BiH} Novi član

    Poz Stevee

    hladnjak na processoru je onaj standardni sto dodje(BOX), zaboravih spomenuti da vozim Xp Pro SP(32).
    A sto se tice klokanja naso sam bar 2000 tema po forumima i nebih se usudio sam da to radim jer nisam nikad u zivtu nista kloko a vidim da ima zajebancija kamaru oko napona timinga i ostalih podesavanja vezano za klokanje.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bi vjerovao tko sve danas clocka. ;)

    A za clockanje ti ja mogu sve objasniti. Prije svega moras kupiti bolji cooler.

    Mada, da sam na tvom mjestu, prodao bih mbo+proc+ram i uzeo kakvu P965/P35 plocu, E2180 i 2GB DDR2 rama. Tek tad bi iskoristio potencijal 8800GT. ;)
     
  5. djile{BiH}

    djile{BiH} Novi član

    znam ja sta bih kupio da imam para:) nebih da te smaram al ako imas kakav tutorial kako se to radi na nasem jeziku bio bih ti zahvalan da ga posaljes na PM ili kakogod vec.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Smanjis HTT mnozilac na 4x (tj. na 800MHz), stavis Vcore na 1,4V za pocetak (za pocetak ne moras ni dizat), memoriju spustis na 333MHz (pri tome ne diras nista drugo u vezi memorije, niti napon niti latencije), i dizes FSB pomalo, za po 10MHz. Taj procesor ima 11x mnozilac, tako da ocekuj da ti nece trebat FSB veci od 250MHz.

    Ides u windowse, a takt, napon procesora i brzinu memorije provjeris u CPU-Z-u. Temperature gledas u Everestu. Stabilnost testiras pomocu: Orthos/Prime95/OCCT. Test stabilnosti se mora vrtit bez greski po par sati. U loadu pratis temperature, ne smiju prec 55C u loadu. Prije svega provjeri kakve su temperature na default taktu. Ako na default taktu prelaze 40C, tesko da ces moci znacajno overclockirati, a kao sto sam gore napisao nuzan je bolji cooler. Minimum: AC Freezer 64 Pro.

    Ukratko ti je to to. Poslije je potrebno naci minimalan napon s kojim ce procesor biti stabilan na odredjenom taktu, kao i dokle procesor zbilja ide. Sve navededno trazi dosta vremena.
     
  7. djile{BiH}

    djile{BiH} Novi član

    Ej danke Steve odoh prvo do Ingel-a po hladnjak(Alpine-64, 16 i po KM) pa da to malo probam dirat. Jos jednom hvala za sugestije mada nevolim da klokam al kad se nema para sve se mora probat.
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nije ti to tako dobar cooler....hrpa "željeza" sa ventilatorom....hajmo reci univerzalna zamjena za box cooler.
    Prvo probaj malo po malo OC-at sa tim box coolerom pa traži stabilne vrjednosti.

    Jer ako oces ipak nesto bolje traži nešto sa heatpipe-om.
     
  9. GW

    GW Moderator

    Stevie ti nije rekao da kupiš alpine 64, nego freezer 64.
     
  10. djile{BiH}

    djile{BiH} Novi član

    Ma vidjeo sam to na kraju al pare su na prvom mjestu, 17km je taman a nadam se da je bolji od mog trenutnog kulera tj onog sto je dosao s njim u svakom slucaju havla na sugestiji.