Sve o RAM Memoriji

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by AdoSA, Aug 20, 2014.

  1. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne bih nikada preporucio mixanje razlicitih RAM modula ali ako vec moras tj ne mozes da nadjes identicne module onda obavezno gledaj da RAM koji kupujesima iste latencije, istu brzinu i radnu voltazu kao onaj RAM koji vec imas.

    Izgled nije toliko bitan.
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pa kažem, isti proizvođač (kingston), ista brzina (1333mhz), ista latencija (cl9), ali drugačiji dizajn.

    kod mene je ovaj dizajn (uži):
    [​IMG]

    a sad većinom nude ovakve (šire):
    [​IMG]


    mogu li miksati ako ne nađem onakav modul kao što je moj?
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne mora biti ista ali moras probati i testirati bar 1 dan da vidis kompatibilnost. Mozda bi najbolji test bio da pokusas instalaciju windowsa pa ako prodje 99% da je kompatibilna.
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    čisto sumnjam da bi mi tako nešto u nekoj od ovih naših radnji dopustili.

    probat ću naći identičnu, pa ako ne uspijem, prodat ću svoj modul i kupiti neki drugi većeg kapaciteta.

    mada u korisničkom uputstvu matične piše da je samo bitno da je proizvođač i latencija ista, ne spominje se ništa o dizajnu modula.
     
  5. anel007

    anel007 Komšija

    ja trenutno u racunaru imam 1 gskill modil i 1 kingston, izletio mi jeftino kingston pa nisam ni obracao veliku paznju na kompatibilnost ali evo vec godinu-dvije radi uredno, sad vjerovatno neki testovi daju slabije rezultate zbog toga ali ja u svakodnevnom radu i po nekad igranju nisam imam problema nikakvih
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako nista ponesi komp u radnju gdje kupujes pa pokreni par igara i vidi je li sve u redu, ja sam tako radio u genelecu. Meni su u genelecu cak davali na 1 dan da isprobam pa da vratim ako nije u redu, samo treba naletjeti na pravog covjeka :)
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Da ne kreiram novu temu, mislim da i ovaj naziv odgovara pa cu se posluziti :)
    Da li je netko koristio DDR3 ECC RAM u obicnom PC-u? I da li ECC RAM moze raditi na standardnim MBO (ne serverskim).
     
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo i ja imam još nekih pitanja ili da svako od nas otvori svoju temu? :D

    uglavnom, ne mogu da nađem module identične mom kingstonu (double sided model), sad su svi od 2gb i 4gb novog dizajna (one sided). i sad me zanima, jeli bolje da kupim ta dva nova modula (s novim dizajnom) od po 2gb i uparim sa ovim mojim starim od 2gb ili da uzmem jedan novi od 4gb (sa novim dizajnom)?

    kontam nešto, možda bi ova dva nova mogla u dual channel, a ovaj jedan u single channel, a ako uzmem jedan od 4gb, onda ne vjerujem da bi mogao u dual channel s ovim mojim starim.

    savjeti, preporuke, iskustva?
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Single vs dual chanell pa skoro i nema razlike u igrama, tako da idi na jedan modul od 4gb.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znači mišljenja si da uparim jedan novi od 4gb i jedan stari od 2gb.

    mislim, ista je cijena kupovao 2x2gb ili 1x4gb, konto sam da će me jeftinije doći ali neće.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mislim da je veci problem procesor, ne ploca, ali svejedno isto...ne moze, Intel kaze : Note that ECC memory support requires both processor and chipset support.

    Intel Xeon Processor X5670 ECC Memory Supported YES
    Intel Core i7-2600K Processor ECC Memory Supported NO

    Da li ce sistem uopste prihvatiti taj ram, ne znam.

    Drugo je FLEX mode (ima na 2600K), isto treba podrska proceosra mozda i chipseta, sve uglavnom teorija (treba provjeriti u praksi) : Certain Intel chipsets support different capacity chips in what they call Flex Mode: the capacity that can be matched is run in dual-channel, while the remainder runs in single-channel. eg 2gb+2 of 4gb ram run in dual channel and the remaining ram 2gb will run in single channel. Flex mode will not optimize ram bandwidth unlike dual channel, but it is better than single channel.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Vidim da moj i7 4790 ne podrzava ECC. Mislio sam da ce raditi ali bez ECC funkcije, tj. kao standardna non ECC memorija. Ubacio sam je u svoj PC, i nece da radi. PC se samo upali i odmah se rebootuje.
     
  13. black

    black Komšija

    Vecina vjerovatno zna ali eto da se neko ne bi zaletio na pik-u.
    Postoje 3 tipa memorije:
    1. Non registered non ECC memorija , UDIMM (citaj obicna PC varijanta)
    2.Non registered ECC memorija , ECC UDIMM (memorija za workstation i server konfe nize klase koje koriste desktop platforme)
    3.Registered ECC , RDIMM (serverska i high end workstation memorija)

    Desktop platforme mogu koristiti prve dvije vecinom bez problema.Treca varijanta radi samo na plocama Xeon LGA 1366 1356 2011 ...

    Ukratko sve sto ima u oznaci R npr. PC10060R je beskorisno za nas normalne korisnike.