Tecni metal u hladnjacima

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Dog_Father, Jul 18, 2008.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  2. Esh

    Esh HWB

    Bas se sjetih da sam ove likove upoznao jos na CeBIT-u 2007. godine i tada su obecavali skori izlazak na trziste, izbacili neki prototip, no na tome je sve stalo.

    Zivi bili pa... testirali :D
     
  3. X y z

    X y z Novi član

    Kakav tecni metal sluzi kao sredstvo za hladjenje?
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    kažu tajna.
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Nije tajna Robert Patrick davno koristio :mrgreen:
    [​IMG]
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    mega lol :D
     
  7. X y z

    X y z Novi član

    Koliko tecnih metala poznajes?
     
  8. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Pa mozes svaki metal pretvorit u tecnost nakon sto ga jako dobro ugrijes. :)
    Mada mi nije jasno kako mogu tecni metal drzati u ovim cijevima i time hladit, ako se metali pretvaraju u tecnost na 800+ oC.
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jel neko cuo za zivu? Enivej, tecni metali su uglavnom legure metala i nemetala. Mnogo je kombinacija, i iza imena tecni metal se kriju i materijali koji u osnovi nemaju osobine metala. Ko zeli znati vise, go google.
     
  10. X y z

    X y z Novi član

    Ziva je jedini metal u tecnom stanju ali ona ne hladi, barem ne koliko ja znam. Vjerujem da su ovo neki marketinski trikovi. Prije da je amonijak, tecni azot.
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Pa ne hlade te tekucine u hladnjacima vec prenose temperaturu :roll:
     
  12. X y z

    X y z Novi član

    Sta hladi u rashladnom uredjaju? Klimi? Frizideru? Vjerovatno amonijak prenosi temperaturu, odakle? Sa +40?
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Razumijes li ti princip rada cpu kulera ? Gdje ces porediti rad klime s tim.
    Preuzimanje toplote i njeno "rasipanje" :
    - Bakarna baza - kontakt sa cpu, heat pipes - odvodnja toplote sa baze na aluminijske listice i dalje uz pomoc ventilatora disipacija toplote.
    To je logicki, da se ne šicamo nekakvim strucnim izrazima.
     
  14. X y z

    X y z Novi član

    Ne razumijem se, sada mi je malo jasnije. Prakticno nije svrha metala u tom hladnjaku nikakvo trenutno fizicko hladjenje, vec preuzimanje toplote ako sam dobro razumio sa cpua. A cemu onda ventilator? Da hladi cooler koji je zagrijan od cpu ili da hladi cpu?
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nije ovo uopste revolucionaran koncept. Samo je tecnost unutar toplovodnih cijevi zamjenjena necim novim, ako im je vjerovati i daleko efikasnijim.
     
  16. nFare

    nFare Komšija

    Eto, to je to :wink:
     
  17. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ja mislim da ovo malo pretjerano, tj. da je cak efikasnije od vode. Znam da ima i nekvalitetnih vodenih hladjenja koje ubijaju neka zracna hladjenja, ali od nekog prosjecnog/malo boljeg vodenog hladjenja cisto sumnam da je bolji.
     
  18. Loki

    Loki Komšija

    "Cools your computer during the day and searches for Sara and John Conner at night!" - komentar nekog lika sa TechPowerUp. :D

    Izgleda stvarno too good to be true. Valjda će i cijena biti ok kad se pojavi.
     
  19. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Cijena ce biti "too high to be bought" (odgovarajuca) :lol:
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Evo opet su se aktivirali likovi iz teme i najavili predstavljanje ovog coolera za novembar (ove godine).