Telemach oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by burner, Jun 5, 2007.

  1. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    I ja sam se prijavio na E racun i ostvario sam neke pogodnosti HBO premium 6 mjeseci:)
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    cuj benefite dobio...ja dobio kurku
    btw.upravo mi dosao e racun telemacha

    Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
     
  3. dams82

    dams82 Komšija

    I meni prije pola sata
    Ja kad sam prijavio eračun davali mi 6 mjeseci po marku manji račun.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    heroic likes this.
  4. RED DEVILS

    RED DEVILS Aktivista

    Ja kad sam prijavljivao E racun prije mjesec dana bila je akcija HBO Premium i AS SD paket 3 mjeseca a posto sam ja korisnik van Telemach mreze nebi mogao koristiti AS SD pa su mi dali HBO premium sest mjeseci :)
    PS
    I meni je dosao racun na Email
     
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Kolega pita, pa da priupitam.
    Ima mob sa usb c, i na telefonu ima eon od telemacha. U prostoriji toj ima wifi, ali tv nije smart. Zelio bi gledati utakmice sa eon na mobu na toj televiziji, kako bi to mogao učiniti. Tv ima usb i HDMI.

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  6. dams82

    dams82 Komšija

    Mislim da bez recimo android boxa na tom tv-u ne može gledati eon. Potreban uređaj koji može pokrenuti Eon aplikaciju i koji ima hdmi izlaz.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  7. kvaju

    kvaju Komšija

  8. dams82

    dams82 Komšija

  9. kvaju

    kvaju Komšija

    Xiaomi a1.

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Malo sam gledao na xda, kažu da niko nije uspio da taj mobitel tako poveže sa tv. Nema tu opciju.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  11. melek

    melek Guest

    Pozdrav svima...imam jedan problem sa telemač internetom, pa googlanjem naletih na ovaj thread...procitao sam manje vise sve od 150. stranice naprijed cisto da vidim je li jos neko imao ovaj problem kao ja. Nisam upratio da je iko osim anela i zipo-a imao nekih problema sa wifi, a ne znam ni da li su oni rijesili svoje...Aktivni kolega hamo koji je mnogima pomogao nije nesto aktivan izgleda, ali nadam se da ce se naci neko od pomoci, jer od zivkanja preko telefona i bruku otvorenih naloga i dolazaka ekipe nema nista... o_O

    Odavno sam dijelio internet paket takodjer od telemacha sa rodjakom koji kuca pored, ali posto sam imao problema sa netom (isti kao u daljem opisu) uzeo odvojeno sebi sam trio grande family paket. uzeo sam paket prije cirka godinu i po, i manje vise sa svim sam zadovoljan osim sa jednim. WiFi konekcija nikako nije uredu, puca, zaledi, prekine iako je signal uredu i mreza aktivna. I dok sam dijelio internet, imao sam isti problem ali nisam ni smio ni htio zvati telemach jer sam mislio da jednostavno konekcija preopterecena.

    Od kad sam uzeo paket prvih par dana prikljucka je bila brzina (LAN) mnogo manja od deklarisane, ali se to kasnije rijesilo. Ono sto se nije rijesilo je WiFi. Svaki uređaj (TV, laptop, mobiteli, Tableti, PC na WiFi kartici) imaju odprilike iste simptome: konekcija jednostavno zaledi, iako je mreza regularno aktivna sve vrijeme. Ovo me odavno nervira, a mislio sam da ce se davno rijesiti, i evo ni dan danas nista se nije promijenilo. Zvao sam telemach ne znam ni ja koliko puta, jednom mi je jedna cura rekla da vidi neke probleme, a kasnije su uvijek govorili da su svi parametri "uredu". Čak i ekipe koje su dolazile kuci su mi govorili da je normalna stvar to sto se desava...naravno nakon haman svađanja sa njima, zvali su šefa dok su jos bili tu da bi im on rekao da ne mogu oni nista po tom pitanju. Sve bi to bilo uredu da ja nisam prije svega toga sam provjerio opcije za koje znam da mogu biti problem.

    Modem je CISCO cini mi se epc 3925, prvo sto sam uradio, ugasio sam njegov wifi, spojio ruter na njega i isti problemi na tom ruteru. Ok, ruter je stariji, bacim ga, kupim novi. Dodjem kuci, sve spojim, odradim par reseta, i opet ista stvar. Kontam ne valja opet ruter, hajd nema veze, odem zamijenim, dadnu mi drugi ruter u UE jer i oni mislili da je do njega. Opet kuci, spojim, opet ista stvar, pa ocigledno nije do rutera. Dobro, onda skontam mozda je do mog mobitela (na kojem mi se tada najvise manifestovalo: pricam na whats app, viber, facebook-u, i u pola video chatova snimak zaledi i prekine, ili u obicnom chatu poruke ne mogu ni poslati ni primiti kao da sam offline, a mreze imam). S5 je tada bio, zamijenim ga i uzmem bezveze neki blackberry, i ista stvar se desava. Kontam hajd star mobitel i jedan i drugi, uzmem s7, svakako mi trebao novi mobitel...i opet ista stvar. Probam onda na iPad-u da li se desava, kad i tu ista stvar. Tad sam poceo opet zvati telemach, da bi svaki put govorili da nije do njih, da ja u kuci imam previse wifi mreza i da je to problem....Dobro, WiFi analyzer, 3 mreže pokazuje: komšijina mreža 1, komšijin UNIFI, i moj wifi. Uzmem fino svoji mrežu maknem na kanal 9 gdje je sve čisto, nema niko drugi. Opet ista stvar. zovem opet telemach, otvorili kofol nalog, doći će opet neko od ekipe, i nikad... zvao sam jos par puta i pokusao objasniti ljudima da sam sve probao ali da ne radi idalje, ali uvijek je bilo da je nešto do mene. Zadnji put kad je dosla ekipa, desilo se ovo sto sam gore napisao, rekli mi da je to normalno da se svima desava (kada je mobitel na stadn-by da ti ne dolaze poruke, notifikacije ni nista sto je preko wifi) i da je signal na koaksijali koja dolazi do modema odlican, sto ja nisam htio prihvatiti i na kraju svadje je on zvao sefa, koji je rekao da oni ne mogu nista po tom pitanju. To je bio zadnji pokusaj (bilo ih je najmanje 10) da im kazem da ima neki problem.

    Nakon toga sam zamijenio tv, uzmem smart, wifi konekcija, spojim ga i bum, ostavim YouTube da sam vrti, nakon nekog vremena samo stane i bude loading iako je konekcija aktivna. Vec mi je postalo svejedno nakon toliko nerviranja i svadjanja. Zadnji pokušaj, kupim asusov ruter od 200 KM. Spojim prvo sve na mrežu modema od telemacha, promijenim sve parametre, ch bandwidth, kanal, band, mode, sve opcije isprobam, dešava se ista stvar. Spojim svoj novi ruter, 5ghz, 2.4, kanali, width, sve promijenio i probao. Ista stvar uvijek. Ocigledno je da ovi iz telemacha nece nista da urade po tom pitanju, ispada da je do mene, mojih uređaja i "toliko" mreza koje postoje u kuci. Ukupno 8 mobitela probao, 3 TV-a, 4 laptopa, 2 PC-a, 4 rutera, i ispade uvijek je do uredjaja i do previse mreza :D

    Ono sto mi najvise izvlaci zivce, igram na laptopu preko wifi na steam-u, zaledi konekcija na par sekundi i izbaci me skoro uvijek. Na mobitelu se dopisujem, u pola razgovora posaljem 10 poruka koje ne prolaze, ja ne dobijam one koje dolaze meni sve dok se ne diskonektujem i konektujem na mrezu ponovo; pored toga dok je mobitel na stand-by/idle nazovi ga kako god, poruke ne dolaze ni na jednoj app. Na televizoru zaledi YouTube, dok ne prebacim na drugi snimak ne nastavlja dalje. Sve ovo se učestalo dešava u nocnim satima (od 20 do 00) kada predpostavljam citavo naselje navali na net, pa bude problem. Btw, rodjak je trazio od telemacha da predje na paket sa brzinom 120 ili nesto cak i vece, rekli su mu da radi infrastrukture ne moze dobiti te brzine (...?)

    Sve bi to bilo uredu, da ja na 3G (BH Telecom) nemam tih problema ni na jednom uređaju, i dok sam na 3G nemam nikakvih problema. Međutim za gospodu iz telemača to nije nikakva referenca. Prije par dana sam podnio zahjtev za MojaTv, nažalost nemaju tehničke mogucnosti za prikljucak kod mene, da imaju ne bih ovo pisao vec bih raskinuo ugovor prije vremena sa TM (koji je inace jos 6 mjeseci od 2 potpisane godine).

    Da li bi Ubee modem ili prelazak na EON mogao rijesiti ove probleme?

    Podug je post halalit cete, ako iko ima ideju/savjet/sugestiju dobrodošla je. :)

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Last edited by a moderator: Apr 27, 2019
  12. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @melek Ocigledno da imas neki problem sa internetom ali po ovom komentaru "Sve ovo se učestalo dešava u nocnim satima (od 20 do 00) kada predpostavljam citavo naselje navali na net, pa bude problem." rekao bi da nije do wifi nego do telemach mreze i problem bi trebao da bude isti na LAN i wifi ako sumnjas na preopterecenost.
     
    dams82 likes this.
  13. anel007

    anel007 Komšija

    Ja na poslu iman taj problem sa pucanjen wifi konekcije ali tu koristimo neki nihov ruter koji ne valja đavolu, bukvalno konektovano na mrezu ali odjednom ne mozes nista otvoriti

    Nekoliko puta dolazili i na kraju rekli da je problem sto imamo dva dvr resivera za nadzorne kamere spojena na taj ruter pa sam odustao od zvanja i trpim, ionako tu ne provodim previše vremena da me treba biti toliko briga kako wifi radi.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. melek

    melek Guest

    @exwizzard ucestalo se desava navecer, ali i po danu se desava... Za divno cudo, LAN radi perfekno uvijek, bez ikakvog downtime ili pada brzine...
    Zasmrdilo mi je to sto su oni iz telemaha sami rekli da taj paket s vecim brzinama ne moze u mom naselju biti isporucen, onda ocigledno imaju neka ogranicenja koja mozda uzrokuju ovo na WiFi...samo mi nije jasno kako je onda LAN ok...

    @anel007 upratio sam da si taj problem i prije pisao...iako sam izgubio zivce davno sto se ovog tice, trazim idalje bilo kakvo rjesenje, da makar ostatak porodice ima net uvijek, da bude dostupan jer vecinom koristimo mobitele/wifi za komunikaciju...
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Na kojem kanalu ti je podešeno na njihovom kablovskom modemu?

    Slična situacija je bila na jednoj adresi.

    Preko žice uredu, WiFi se gubi, okolo "šuma" konekcija kad otvorim Wi Fi analyzer na 2,4 Ghz
    Promjenio postavke sa Auto na neki kanal koji su oni rekli da odaberem. Sve radi dok se modem ne izgasi iz struje, i onda se postavke reset-uju

    Kod mene kući imaju Ubee + Tp link router + TP link acess point + 2 TP link PL adaptera.

    Prije imao onaj star Webstar modem. Konekcija bila uredu. U godini dana 2x nazovem.

    Nešta po mahali čeprkali i konekcija helać. Zvao i donesu Ubee.

    Od tad svakih 2 mjeseca moram zvati.

    Znači samo nestane konkcije iz nekog razoga.

    TP link radi na 2,4 Ghz a njihov Ubee na 5 Ghz

    Čim se počnu javljati probleim da nije podnošljivo, ja ih odmah zovem. Naravno kao i uvijek, "parametri su idealni" sa njihove strane. Ovo se zna dešavati i rano u jutro.
    Reset router-a sa njihove strane, i sve radi kako treba. Kad počne štopati, zovnem i sve tako.




     
  16. Tyger

    Tyger Aktivista

    Najprije bi rekao da ti je to do njihovog modema. Ako ti u tim istim periodima radi preko LAN-a normalno. Provjeri i latenciju vidi ima li dropanih paketa ( pokreni cmd i ping google.com -t -L 1 ) tu ces vidjeti kakav je odziv jel ima spike-ova i dropova. Osim toga probaj promjenuti DNS iako mislim da nije do njega ali vrijedi probat.
    Provjeri ovo sa latencijom i preko LANa i WIFIa
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Morali bi biti isti simptomi i na LAN-u da je do Telemacha. Pogotovu ako imaš svoj Wifi.

    Ja sam na svojim Telemach urađajima njihov Wi-Fi isključio. Pa čak i Unifi. Možda da kreneš tako. Ostavi samo svoj Wifi.

    Traži da ti daju novi modem. Možda tražiti samo gateway, ne traži router sa wirelessom. Gateway u svoj router preko WAN-a.

    Uzmi u obzir, ako je kuća velika, jedan wifi AP ti nikad neće dovoljno dobro pokriti. Može u zonama slabog signala se činiti da je sve OK, ali će povremeno nestati dovoljno jakog signala da tvoj uređaj može uspješno dokučiti bežičnu tačku. Iako "vidiš" signal od tačke, ne znači da ga i ti možeš poslati nazad. 5GHz je posebno podložan jer ne prodire tako dobro kao 2.4 opseg. Obavezno smanji širinu na 2.4 sa 40Mhz na 20Mhz. Koliko vidim stavio si na 40, to samo stvara veće smetnje na svakako opterećenom 2.4 opsegu. U pravilu, najbolje se ponašaju 1, 6, 11 kanali. Imaš dosta kanala koji se prepliću. Ako imaš svoja dva routera, jedan stavi na 6 (20MHz) a drugi na 11 (20MHz) kanal.

    Ako hoćeš da jeftino prođeš, treba ti neki OpenWRT kompatibilan uređaj, na koji ćeš nabaciti SQM. Ako nećeš da se zajebaješ, i imaš para da potrošiš uzmi nešto od Ubiquiti opreme. Teški overkill, ali Telemach gateway + Unifi router + AC lite access point - ako to ne bude radilo, onda ti je ukleta kuća, ili nešto.
     
    Esh likes this.
  18. melek

    melek Guest

    @sumeir mozda nazovem da donesu Ubee cisto da probam hoce li se nesto promijeniti, svakako necu nista izgubiti jer su moji AP na wifi a trenutni TM-ov cisco ima isti problem

    @Tyger provjeravao latenciju, doduse samo preko wifi jer lan nikad nije imao problema nekih...primjetio sam da ima paketa koji imaju time od 150 do 350ms, a nekolicina i oko 900 ms (vecina paketa je bila na 20-30ms), cini mi se na oko 6000 pingova, loss je uglavnom bio 0% :confused: DNS mijenjao, ne pije vode...

    @BiceBolje i ja nikako ne razumim kako nema nikakvih simptoma na LAN-u...ali wifi kao wifi je stvarno budalast, probao sam vec sa openwrt na nekom asusovom ruteru, sve opcije sam probao, ali ista stvar je bila. za ubiquiti nisam htio davati tolike pare jer nije moguce da 4 razlicita rutera od kojih 3 nova imaju isti problem...
    kuca je povelika, i uvijek sam isao jedan AP na jednom kraju a drugi na drugom kraju kuce tako da je sve pokriveno fino. signal koji koristim je uvijek pun, nikada se ne konektujem na onaj dalji AP, iako je i on dostupan. 5GHz sam skoro uvijek drzao ugasenim radi poznatih razloga, u zadnje vrijeme sam pokusavao da budem na njemu cisto eksperimentalno. Zadnje postavke su jedan AP na kanalu 6, a drugi AP na 11, nema drugih mreza na tom kanalu, i oba su na 20 MHz... (bez promjena). TM unifi i mreza su takodjer opet ugaseni... Ne bih rekao da je kuca ukleta, za to se ne brinem :D jedino sto sam primjetio to je ovo gore, da je bilo nekoliko paketa sa malo duzim response time-om, ali opet mi ne ide u glavu ako je ispod sekunde resposne zasto uredjaji prestanu komunicirati i po par minuta ili do wifi on-off.
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Traži novi modem. OpenWRT na ASUS routerima nije baš dobar, nemaju dobre drivere za Broadcom čipove koje ASUS preferira. Ja koliko vidim na ono screenshotu, prvi router ti je na 40MHz, ali možda si kasnije promijenio. To opet nije razlog da se tolike gluposti dešavaju. Ali čisto da otkloniš sve sumnje, treba svaku stavku otkačiti. Koji ti uređaj trenutno radi DHCP i rutiranje na mreži? Je li i dalje Telemach router, a tvoji WIFI su samo AP-ovi?
     
  20. melek

    melek Guest

    Probat cu posudit od nekoga ubiquiti cisto da vidim ima li razlike. A prije je bilo 20/40MHz sada je 20. TM-ov Cisco radi DHCP i rutiranje, sa njega ide preko etherneta na dva AP. Cisco ugasen wifi, samo moja dva AP imaju WiFi:
    [​IMG]