Telemach oficijelni thread

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by burner, Jun 5, 2007.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    a kome prijaviti kad ti pošalju zadnju sirovinu koju imaju na stanju da ko fol "riješava problem"? a maksimalni kapacitet mu je provjera speedtest.net i signala preko onog mjerača.
     
    ZyKLon likes this.
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    možeš li malo ovo pojasniti? kako misliš ne preklapaju se samo ta tri kanala?

    inače, 2,4ghz kod ovog technicolor modem/rutera ima 13 kanala.
     
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    [​IMG]
     
    MadbaLL likes this.
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ok, ali u kom kontekstu ovo gledati u odnosu na one "wifi analyzer" aplikacije na google play store-u? recimo meni pokazuju da je najmanja interferencija između 4 i 8 kanala (dnevni boravak), te 4 i 13 kanal (spavaća soba). a upravo ti 1, 6 i 11 da su najzagušeniji. šta u tom slučaju?

    širina mi je na 20-40mhz (auto).
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    E to je to. Stoga većina wifi routera po defaultu radi na 6. kanalu koji je u sredini spektra i gdje je najjači signal. Ako mu fixiraš kanal, tek o da si najebo, jer drugi nisu fixirali. Zamisli situaciju gdje u jednom haustoru, jedan router bježi s kanalom od drugih 10 i to stalno radi, a to isto radi i tih drugih 10. To je hrkljuš i dobro to ikako i radi. Ko koće iole normalan wifi, mora imati 5,8GHz router (da bi izbjegao gužvu u eteru na 2,4GHz) i s obzirom na današnje brzine, wifi router mora biti AC (većina današnjih modema/wifi routera podržava b i g standarde na 2,4GHz i možda 5,8GHz na a standardu ali za brzine preko 30Mbps moraš imati wifi router koji padržava c standard tj. a i c). @MadbaLL mislim da tu ne možeš ništa napraviti. Sa 40Mhz ćeš imati manje kanala na raspolaganju (koji se ne preklapaju) nego na defaultnih 20MHz i ništa drugo. Komšiluk možeš izbjeći samo sa 5,8GHz. Evo na Wiki malo više o kanalima

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Sep 28, 2020
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nije kod mene na 40mhz, nego na 20/40mhz (auto). tako glasi ta opcija u postavkama modema. znači imaš dvije opcije, 20mhz only i 20/40mhz auto. i po fabričkim postavkama je na toj 20/40mhz auto opciji.

    naravno, zgrada sa 12 spratova, po 4 stana na svakom spratu, možeš misliti koji je haos tu.

    šta u konkretnom slučaju predlažeš što se tiče ovog modema/rutera, koristiti kanal koji predlaže "wifi analyzer" aplikacija ili fiksirati na 1, 6 ili 11?
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ne uključuj 40 MHz ako ti je signal na ivici nestajanja u WC-u.
     
  8. nFare

    nFare Komšija

    Ako imaš mogućnost, postavi modem što bliže centralnoj poziciji u stanu, na nekih 1,2 m visine, ukloni bilo kakve predmete pogotovo metalne koji bi mu mogli slabiti signal.
    Meni se primjera radi desilo da su moj i komšijin modem bili na istom zidu u radijusu od pola metra, kad sam ga premjestio u ćošak sve je bilo ok.
     
    Last edited: Sep 29, 2020
  9. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Pustili su nekim korisnicima nove brzine pa resetujte modem i provjerite.

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    pitam za kanale :)
     
  11. dams82

    dams82 Komšija

    Ja evo par dana resetujem, ali ništa... Kod buraza već piči nova brzina... Nema više Hame da nas zgotivi

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Fiksiranje je opcija, kad bi svi okolo tebe fiksirali neki drugi kanal ili kad si siguran da je tvoj signal najjači. Automatski traženje kanala i dobra pozicija i dobar ruter.
     
  13. Majesco

    Majesco Aktivista

    Pustili novu brzinu, modem se sam restartovao.:)

    [​IMG]
     
    Picoooka likes this.
  14. dams82

    dams82 Komšija

    I kod mene je prekjuče...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Picoooka likes this.
  15. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Koliko placate taj paket?

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Kod mene je ova brzina Eon full, 67,50 KM cini mi se

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene jos stara brzina...biti ce jednog dana

    Nije da mi treba veca

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  18. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Na 5GHz wifi ili na kablu se ovo moze dobiti, na 2.4GHz wifi ne ide preko 70-80.

    Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
     
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Ja na 2.4ghz nisam nikad izmjerio više od 45Mbps...a na 5ghz ide skoro 200 na EON full paketu...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  20. Majesco

    Majesco Aktivista


    EON Light 57,50KM prije bio 100/6, a sad 150/8