Temperature komponenti

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by TopniK, Apr 23, 2007.

  1. TopniK

    TopniK Komšija

    Pošto sam se malo bacio na overclocking temperatura u kućištu mi polako raste pa me interesuje je li ok temp HDD 45-48 stepeni i matična 40-44 stepeni?

    Do koliko ovo dvoje smije ići a da nije opasno. Hvala.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    HDD - PREVISE!!! Ubaci kakav 8 cm da puse ispod njega i to je to ;)
     
  3. TopniK

    TopniK Komšija

    Vjerovatno zato što sam ga spustio previše nisko u kućištu.

    Možda je bolje da stoji visočije?
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    kod mene ovaj nisam vidio da je presao 33 stepena...
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije najnize temperature su na dnu kucista, pod uslovom da je provjetravanje ok. Je li imas vent ispod napojne za izbacivanje toplog vazduha? Inace temperature su ti visoke, trebale bi biti bar 10C nize.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Stavi jedan 12cm naprijed nek uvlaci zrak,2 x 9cm nazad nek izbacuju i stavi jedan od 9 cm nek puse odozdo direkt u hard.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmm... Ja bih prvo pokusao samo sa jednim 90mm ispod napojne (naravno ako moze 120mm jos bolje). Naime uvjerio sam se da je sasvim dovoljan i da sa ubacivanjem dodatnog venta naprijed ne spusta temperature puno.
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    A koji je disk u pitanju?
     
  9. TopniK

    TopniK Komšija

    WD 80 GB 8 MB ATA

    Jbga nemam nikakvog dodatnog hlađenja. A što se tiče kućišta ne bih nikako mogao staviti neki cooler sa preda. Ispod napojne mi može stati jedan 120 mm a sa strane ima odvojeno tj. spremno mjesto za jedan 120 mm koji bi puhao u grafičku i jadan 90 mm koji bi puhao u procesor.

    Što se tiče buke to me ni malo ne sikira. Nabavit ću 2 x 120 mm i 1x 90 mm a kako bi ih najbolje bilo podesiti, tj. koji da puše a koji da ispuhuje-izbacuje zrak?
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nabaci jedan da puse po disku. Ne mora direktno izvan kucista da bude hladan zrak. Samo da ima cirkulacije zraka.
     
  11. TopniK

    TopniK Komšija

    Misliš cooler koji će biti spojen na HDD unutar kućišta?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kao sto rekoh probaj sa samo jednim 90mm ispod napojne znaci da ispuhuje vazduh napolje, to bi ti trebalo da spusti temperaturu u kucistu za nekih 8-10C a samom tim i HDD-a. Ako ti i tada temperature budu previsoke onda dodaj jos jedan koji ce puhati u HDD.

    EDIT: Tek sad vidjeh da moze stati 120mm. Obavezno njega ubaci i bit ce sasvim dovoljan! Znaci da izbacuje vazduh sa zadnje strane ispod napojne!
     
  13. TopniK

    TopniK Komšija

    Ok. Hvala. :wink:
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To mi je dobro poznato. Na tim diskovima senzor ne valja, tj. prijavljuje oko 20C vecu temperatruru. Za svaki slucaj opipaj disk, ako je fakat vreo onda stavi nesto da puse po njemu, bilo sta. Ako je samo topao ostavi ga tako i gotovo.
     
  15. TopniK

    TopniK Komšija

    Sa gornje strane (gdje su navedeni podaci o disku) je onako, normalno topao, dok je sa donje strane, rekao bih, vreo. Znači, nije vreo da se ne mogu držati prsti na njemu, npr. kao naši tuzlanski radijatori tokom oktobra. :)

    Vjerovatno iz razloga što je između HDD-a i donjeg dijela-dna kućišta sve 3 cm. Ipak bih ovo trebao podići naviše.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cuj HDD se obicno grije onoliko kolika je temperatura u kucistu ili nesto vise. Znaci tebi je visoka temperatura u kucistu i trebas je skinuti a onda ce i HDD doci u normalu!
     
  17. Looney

    Looney Komšija

    Navedeni disk kod mene ne prelazi 37° a komp se ne gasi mjesecima ;)
    Od ventova nemam trenutno nishta samo je kuchishte otvoreno ;)
     
  18. TopniK

    TopniK Komšija

    Otvoreno kućište mnogo znači. Meni se ne otvara, furam estetiku :)
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Otvoreno kuciste = puno prasine, cak i ako je negdje povisoko postavljeno. I veca buka.
     
  20. ado_89

    ado_89 Aktivista

    et kod mene ima jedan 12 cm naprijed (ispred 3 hdd-a) i hladi ih na 20-25°!
    diskovi su 2 x 80 gb ata i jedan od 120 gb sata.

    sto znaci jaro, samo naprijed ispred diskova stavi veliki vent i rijesio si stvar. naravno da mora bit i nazad da izvlaci, al et, ako je kutija otvorena onda ne treba. pozz