Temperature komponenti

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by TopniK, Apr 23, 2007.

  1. Looney

    Looney Komšija

    Baba s mud1m4 je djed :p
    Prashine se redovno rjeshavam. A ventovi na grafi, cpu i napojnoj su dovoljno tihi da mi ne smetaju ;)
    Kad zbavim novo kuchishte biti che to neko sa 12kom naprijed i nazad i to da rade na 7V :D i bolje protok zraka ne treba :D
     
  2. Riddick

    Riddick Aktivista

    Kao sto rekose najbolje ti je 120mm kuler (velik ucinak, manja buka) ispod napojne da izbacuje zagrijan zrak i sve ce biti OK. Rasporedi kablove u kucistu tako da imas sto bolji protok zraka!

    Ja sam na starom racunaru uspio smanjiti temperaturu procesora za 15C samo sto sam ubacio jedan kuler od 80mm da izbacuje zagrijan zrak i modifikovao otvor...

    Sad imam samo jedan 120mm kuler ispod napojne sto izbacuje topao zrak, a 80mm s prednje strane sto je usisavao zrak sam izbacio jer nije potreban, a povecavao je buku.

    Po meni samo 1. kuler osjetno smanjuje temperaturu u kucistu, a svi ostali naredni to rade sve manje i manje. Tako na kraju imao 2 ili 12 kulera (s ogromnom bukom) nemas 6x bolji ucinak ma ni u snu!! Drugim rijecima dodavanjem dodatnih kulera sve manje doprinose ukupnome ucinku hladjenja racunara. Matematicki to se moze prikazati i kao rastuca funkcija (ukupno hladjenje) s opadajucim prirastom, al necemo o tome ;)
     
  3. azzaro

    azzaro Aktivista

    Kod mene je WD Raptor na 10k obrtaja a temp mu je po Everestu 28 stepeni.
    Sto znaci nemoguce da ti je stvarna temp 45-48.
    Ja sam PC spakovao u Big tower i nemam problema sa toplinom, ali isti ovaj komp je ranije bio u jednom MS medium kucistu i muku je mucio sa pregrijavanjem. Ventilacija je majka svih problema u P4 masinama.
    Na poslu kod mojih par rodjaka/jarana je izgorio HDD upravo zbog pregrijavanja.

    Ima jedna caka kako da obezbjedis apsolutno necujno ventilisanje kucista a da pritome komp i njegova infrastruktura ostane netaknuta. :mrgreen:
    Ja licno patentirao ovaj fazon.
    Kupis adapter za napajanje sa regulatorom voltaze 3, 5, 7, 9 i 12V a pozeljan je malo jaci model, recimo 1000 ili 1200mA
    Razvedes cijeli niz ventilatora po kucistu, 80, 90 ili 120mm svejedno je...
    I cijeli sistem napajas preko adaptera odvojeno, pritom estetski u pozadini sakrijes kablove ili kao ja odneses tokaru da ti obrubi ivice :mrgreen:
    Kad sve popalis, smanjis voltazu na apsolutno nulti nivo buke od ventilatora a oni se malo usporeno vrte i pritom hlade cijeli komp.
    Vuk sit a ovce na broju :D
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmm.. ove voltaze imas i na molexu od napojne pa ne vidim razlog zasto dodatni adapter???
     
  5. ado_89

    ado_89 Aktivista

    nemas 3v i 9v. ostale imas. a fakat, zar bi se mogao vent okretati na 3v??? to nisam probao.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ne bi zato nisam ni naveo! Sasvim dovoljno je 7V a ako vent moze raditi onda moze i na 5V, nema potrebe za 3 i 9V.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Itekako da ima :D

    Neki ventovi se vrte i na 3V, vidjao sam tekve slucajeve.
     
  8. ado_89

    ado_89 Aktivista

    stivi, da nije mozda vent na chieftecu na 3v??? hehe, cudo to nisi naveo :mrgreen:
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zasto bi? to je ultra-tihi Yate Loon, tih i na 12V.
     
  10. Dark Ride

    Dark Ride Aktivista

    KS zakon. Kod mene WD3200KS isto na 33C. Onaj stari WD800JB mi se grijao preko 40C sto me je uvijek zabrinjavalo, ali nije mu nista bilo.

    [​IMG]
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    evo citav dan radi komp sad je 3:12 kaspersky radi i ad-aware u isto vrijeme..

    [​IMG]
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jao, nemojte sad s tim fanatizmom :lol: Cuj WD je najbolji. Moj Samsung radi na 25C. Eto vam ga na :mrgreen:
     
  13. hitman

    hitman Aktivista

    Ja imam maxtor 160GB i nikad u "zivotu" nije se "zagrijao" preko 30° iako radi non-stop i kuciste je zatvoreno. Ispod diska je 80x80 vent i radni na 5V. Znaci bez puno "pametovanja" pogledajte raspored ventilatora, raspored komponenti, protok zraka i to je to. Znaci stavi parvu stvar na pravo mjesto :)
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    He he cuj nije se zagrijao a u njeg puse vent :), pa ni procesor se ne zagrije puno vise kada ima aktivni kuler :D. Daj nam rezultate bez tog venta :)
     
  15. hitman

    hitman Aktivista


    Iskreno ne znam sta da ti odgovorim, jer ne kontam sta me pitas, ali evo nesto cu napisati. Ovaj hdd bez hladjenja radi na temp 45-55° sto je velika temperatura, ugradnjom venta temp pada na max 30°. Na toj temp hdd radi vec 2g, bez problema (ovo potvrdjuje moj prvi post). Usput da ne bude "pametnjakovica" koji ce reci da vent puse direktno u temp senzor, moram reci da izmedju venta i hdd ima lim sa nekoliko rupa (ee mozda je senzor tacno na jednoj od tih rupa, lol ). Znaci, hladjenje za hdd je obavezno (ko zeli sebi dobro), uz pravilan raspored ventova i ostale komponente ce se dobro hladiti.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma iskreno da ti kazem bilo mi malo smijesno sto se hvalis da temperatura diska nikad ne prelazi 30C a vent puse u njega :). Inace kod mene WD250GB i trenutna temperatura 35C dok je temp u kucistu 34C. Kada radim defragmentaciju diska temp skoci do 42C sto nije previse jer je tako samo kad radim defragmentaciju od 2 sata :). Inace temperatura ne prelazi 38C. Znaci ovo sve bez venta koji puse po HDD-u. Od dodatnih ventova imam samo jedan ispod napojne koji izbacuje vazduh napolje.
    BTW. kolika ti je temperatura unutar kucista?
     
  17. hitman

    hitman Aktivista

    Pa, i hvalio sam se da temp nikad nije presla 30° :) Ako to nije za pohvalu ne znam sta je :) Temp u kucistu je oko 45°, a proca oko 50° (oc barton). Kao sto rekoh, komp radi non-stop i niki problem, ponekad restartujem reda radi :)
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    uuu pa nije ni cudo sto ti treba vent da puse po HDD-u kad ti je tolika temperatura u kucistu. Bolje da si taj vent stavio ispod napojne da izbacuje topli vazduh. Bolje za sve komponente u kucistu ako je temp. niza.
     
  19. ado_89

    ado_89 Aktivista

    eto moji, samo da naznacim da je jedan 120mm ispred diskova i to je to.


    [​IMG]
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hmm da imam 3HDD-a i ja bi definitivno stavio jedan vent da puse po njima :)