Teraristika

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Jun 25, 2009.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    E hvala puno.Cujemo se
     
  2. Juka

    Juka Komšija

    najbolje ti je po pitanju zmija da malo googlas, ima dosta stieova po pitanju captive breeds, i ako nadjes sta da ti je zanimljivo, slobodno me pitaj a ja cu gledat da ti pomognem!
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    Iako sumnjam da ce starci moc svariti zmiju.Mislim ja bih volio ali bit ce tesko.Za tarantulu sam sredio.
     
  4. Juka

    Juka Komšija

    predlazem ti da odes sa roditeljima do zoo centra ima jedna albino red tail boa i vidi kakve su reakcije ili jos boje odvedi ih u pionirsku gdje ima meni se cini odrasli burmanski piton od oko 3-4m, dakle opet napominjem nije stvar da se uzme pa zanemari, ima fakat dosta faktora kojih se treba prdrzavat i sama cinjenica da te obavezuje 20ak godina dugo, bi te trebalo navesti na dobro i detaljno razmisljanje dali ti to treba ili je samo jedna od onih usput želja!!!!
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sa starim nije problem. Predaje to na fakultetu.Ali sa starom jer problem.Znam ja da nije to stvar da cu onako beze uzet.Ovomi se fakat uzima.I spreman sam uraditi sve sto treba.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Imas iz porodice Brachypelma finih tarantula koje su "klasicne" i mirnije na papiru. Takodjr Grammostola rod spada u mirnije. Najpoznatija Grammostola rosea je se preporucuje pocetnicima.


    Moj savjet jeste da odaberes koja se tebi svidja pa ti javim (i ako nisam upucen u sve vrste) da li je nesto ekstremno agresivna ili da spada u vrstu koja se ukopava pa je nikada ne vidis.

    Jedino da ni slucajno ne uzimas Murinus. To ni likovi koji trguju sa tarantulama ne praktikuju. Tarantula je jako brza i ima nesto jaci otrov. Nije sada da je opasna kao aligator ali zna brzo pobjeci te je problem sa hendlingom. Takodjer nemoj da razmisljas ni o Regalisu. Opet malo agresivnija i za iskusnije.

    Tarantule su jednostavne za odrzavati samo treba procitati koji detalj da ne napravis gresku pa je ne ubijes. Otrov tarantule je pretezno kao otrov pcele.. neke imaju jaci a neke slabiji otrov. Zavisi od vrste, velicine jedinke pa i od toga da li je dugo bez hrane pa da se otrova vise nakupilo. A znaju i da ujedu bez ubrizgavanja otrova. Suhi ujed.

    Ono osnovno sto trebas znati i sto je univerzalno jeste:

    - Male tarantuel idu u male posudice. Velika preporuka od mene jeste mala kućica. Ne stavljaju svi ali kada vidis kako je prigrli, sve ce ti biti jasno. Kada su male prilicno su strasljive.
    - Podloga ide kokosov treset. Moze crni treset. Zemlja kao za cvijece ali ti ne preporucujem. Raspada se i stvrdne doslovno kao kamen.
    - U terarijumu uvjek mora biti mao vode. Vecinom ide u cep od flase a ako je veca tarantula moze i u neku vecu posudu.
    - Dekoracija terarijuma moze u bilokojem smisl samo sve sto stavis ispeci u mirkovalnoj ili u rerni. Ubijes potencijalne nametnike koji mogu naskoditi tarantuli.
    - Ne ubacuj zimzeleno drvece. Skodi.
    - Ne ubacuj koru ako nije 100% suha. Stvara se budj. Taodjer i sa ostalim drvecem. Treba biti suho ili se nahvata budji.
    - Terarijum vecinom ide da je tri puta veci od tarantule (sirina i duzina.. visina po zelji ). Ja licno smatram da je to malo i ako ima i onoga da je tarantuli teze loviti ako je veca povrsnina. Ja joj bacam "pored nogu" tako da ne brinem oko lova.
    - Hranu NIKAKO iz prorode. Ko zna cim su insekti iz prirode zarazeni. Hrana ide iz uzgoja i ima likova od kojih se moze nabaviti stosta.
    - Tarantule su generalno za gledanje. Nisu kao zmije koje treba uzimati jednom sedmicno da se navikavaju ili gekoni/agame. Da se uzimaju u ruke - to stoji. Ali to ide iz tvog cejfa. Opet zavisi od vrste. Jedan lik hendlao tarantulu po rukama, slucajno se nasla ugrozenom i ujede ga. Nije problem bio ujed koliko je problem bila njegova reakcija pa je otresao i T pala na pod gdje je povrjedila abdomen i pocela "krvartiti". Mislim da je proslo poslije sve ok ali eto, i to se desi.

    Tarantulama ne mozes odrediti pol dok ne vidis košuljicu nakon presvlacenja sa unutrasnje strane. Tako da, kada budes kupovao, biti ce na srecu. Ako se radi o odraslim jedinkama, muškarac na prednjim nogama ima kukice koje su jako vidne tako da odmah skuzis ko je ko. Moze se i sa vanjske strane odrediti ali je najbolje sa gledanjem košuljice.

    Pol je bitan iz razloga sto muzijak zivi 3-4 godine a zenka 15-20. Zavisi. Tako da svi ganjaju zenku.

    To je ono sto mi prvo pada na pamet. Kucaj na piku tarantula/tarantule i nadji likove koji prodaju. Imaju mislim samo dvojica iz Tuzle. Ako te jos sta bude zanimalo, javi.
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hvala nails. Evo pogledat cu na piku pa izabrat cu neke sto mi se svidjaju pa cu ti poslat linkove a ti vidi kakve su.
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Brat je uzimao od Duleta iz Tuzle, i stvarno je sve ok i korektno. Poslije sam ganjao s prijateljicom da ona uzme kao poklon, pa smo uzeli kod drugog iz Tuzle jer je Dule bio odsutan, isto tako sve korektno, a kod obojice dobiješ i nešto hrane za početak. Toliko od mene :)
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    E hvala puno.
     
  10. Juka

    Juka Komšija

    Mali update, dakle bogomoljka je jos tu (svo je vrijeme bila kraj otvorenog prozora na bambusu, gdje je mogla otici van kad je htjela, ali nije) i jutros sam nasao izlegnut kokon u kutiji gdje sam je sklonio sinoc jer je bilo malo hladnije nego inace, sad me zanima dali je izleganje beba vremenski tempirano ili regulirano temperaturom, ono idealno bi bilo kao u prirodi, da se na proljece izlegu i onda da ih pri tome pustim u divljinu, na jedan bio vocnjak u blizini gdje se ne koriste pesticidi!!!
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ja mislim da je ipak vremenisku tempirano. Odredjeno je vrijeme kad ce se izlec.
     
  12. Juka

    Juka Komšija

    izguglacu danas!

    Evo i Par slika bogomoljke prije i poslje izleganja kao i samog kokona!!!

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Obratite paznju kolipacni je abdomen nakon druge slike!!!


    Kokon:
    [​IMG][​IMG]
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Posto nema prikladnije teme, dobijam akvarij uskoro, pa mi treba stalak. Znate li koga da to radi u Sarajevu? Dimenzije su 96x47 cm unutrasnje, visina izmedju 70-80 cm. Posto je akvarij nekih 200l, trebalo bi na zeljeznim nogama 4x4cm da stoji, 6 komada... Mislim, tako sam ja dobio instrukcije :)
     
  14. sumeir

    sumeir Komšija

  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Njemu treba stalak koji ce nositi 250 kila, ne akvarijum.
     
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Neki su prijatelji kod njih naručivali staklrene stolove pa su im oni i stalke obezbjedili,zato sam naveo,možda nađe što mu treba.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Aha, mislio sam da si skonto da mu treba staklo za akvarij. Inace, kako on rece to mora biti metalni skelet, jer je masa u pitanju. Po zelji se moze obloziti drvetom, ivericom, staklom itd, i pretvoriti u ormar.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    A nista od akvarijuma, doslo je do neocekivanih problema, koji su puno vazniji od akvarija... :( nazalost prolongiran je do daljnjeg...
     
  19. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

  20. Juka

    Juka Komšija

    Mali update,
    Mantis je jos uvijek ziv i do sada je uspjela mala legenda da polozi tri ooteke (kokona), iz kojih ce se na proljece izleci ca 1500 malih beba!
    Evo par slicica prilikom polaganja trece ooteke:

    [​IMG][​IMG]