Teraristika

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Jun 25, 2009.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    :lol:

    Ma pojasnio mi je.. ove prve 3 si mirnije a ove dvije nemirne i brže. Kontam ovu prvu al vidjet cu ipak koju bude imao vecu posto se valdja ove vece "presvlace" jednom godisnje a ove manje haman vise puta pa je to ko kriticno sta li. A i da ne osjedim dok ne nikne.
     
  2. GV

    GV Komšija

    Re: "Spajder"

    Otiđi u hercegovinu, tamo ima crnih udovica [​IMG]za džabe :wink:
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Pa dobro sad.. nebih bas da je rukavicama uzimam.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Haha.. da ja ne odustanem od ovoga:

    •AKO DLAKE TARANTULE DOSPIJU U OČI ILI DIŠNE ORGANE, TREBA VRIŠTEĆI PROJURITI ULICAMA I OBAVEZNO POTRAŽITI POMOĆ LIJEČNIKA!!
     
  5. Neso

    Neso Komšija

  6. Juka

    Juka Komšija

    Re: "Spajder"

    Super uvod za pocetnike, ja sam jedno vrijeme furao arahnije i insekte, al sad mi se ne da vise, zadnje sto sam imao je bila Bogomoljka (il je macak pojeo il je sturnula :roll: ), preljepo je imat tako jednog predatora u kuci i posmatrati ga dok jede i sl., kao mali aliani......
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Hvala prijatelju.. nisam na to naletio i svakako cu procitat. A ovo s dlačicama nadjoh ovde gdje isto jako fino objasnjeno oko samog terarija, dimenzija spram tarantulama, samom zivotu i odrzavanju:

    http://www.clankonosci.com/tarantule/t.odrzavanje.php

    ..al eto, isfurma ne zadnji dio stranice pa cu se jos posavjetovat.
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    Re: "Spajder"

    Je.eno je sto to nisu druzeljubljive zivotinje a nekad ces pozelit da je izvadis iz terarija. Sto je najgore tesko joj je znat kakav joj je dan. Kad je vec tako i kad si vec odlucio da hoces tarantulu, kupis neku sarenu (da ima lijepih boja na sebi). Jbg to je kao da imas ribicu, gledaj, ne diraj.

    Eo sta ovaj sa croforuma kaze: "One su isključivo display životinje, nešto kao ribice i nije ih dobro vaditi na ruke zbog opasnosti od slučajnog pada ili ugriza. Ako se desi da vam tarantula slučajno ispadne iz ruku u 90% slučajeva abdomen će puknuti i tarantula tada ugiba. Prije same nabavke tarantule dobro se raspitajte o životinji koju nabavljate. Razmislite o izgledu, karakteru, vrsti tarantule te tada odlučite".
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Ma da.. procitao sam o tome i znam da nisu da se gnjave. Ne pniram bas da ih pipkam al s vremna na vrijeme bi je morao uzet u ruke a ovo o dlačicama mi nesto kriticno. Ne znam.

    Sto se tice izgleda.. kotam Brachypelma smithi i Poecilotheria regalis:



    Smithi:
    [​IMG]



    Regalis:
    [​IMG]
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    Re: "Spajder"

    Eto jarane, Smithi ti sama svojim toxicnim izgledom govori da nije raspolozena za sticanje novih prijateljstava :D Ja da sam na tvom mjestu uzeo bi tako nesto, makar sto se tice izgleda prelijepa je a to jel joj dusa pogana morao bi se raspitat :D Ako je vec vrsta samo za gledanja nek makar bude uzivanjcija za oko :wink:
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Re: "Spajder"


    Ne mora biti udovica, jebena je svaka herka.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Neso, ..hehe uvjek bilo pa haman i sad. Izgled vara. Smithi je najmirnija ..tacnije, jedna od najmirnijih i ljubaznijih tarantula. Moze se meljat po rukama ono.. nije zivahna. Dok je regalis necu rec opasnija, sve su jednake samo eto, voli trčkarat il tako nesto.

    Da.. oko mi je odma zapalo za smithi i regalis. Regalis takodjer ima jako fine sare i zanimljivo je sto odudaraju ove dvije žute pruge na dvioje porednje noge.

    Ma da.. u "najgorem" sluzcaju bit ce gledaj me - nediraj me. :)
     
  13. Neso

    Neso Komšija

    Re: "Spajder"

    Ja ne bi vise puno razmisljao... Da imam priliku i uslove za tarantulu uzeo bi tu Smithi :)

    Kad je kupis/ako je kupis, obavezno nam nabaci koju slicicu :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Naravno.. jos ne znam sta kako posto lik navodno dolazi sutra s puta pa ce mi rec koje i kakve ima. Jedino sto cu se kontat oko vrste jeste, mozda uzmem neku drugu zbog velicine jer se te male presvlace češče a presvlacenje je najrizicnije. Znaju izgubit i koju nogu i slicno.. mada se to s dobrim uslovima da sredit. Treba biti dosta vlage da im je lakse.

    Al ako bude potaman, uzet cu smithi i regalis zajedno.. vec sam isplanirao kod jarana da napravim veliki terrari ..naravno podjeljen.. ustavri.. morat cu napravit kako njima bude odgovarao i po visini i po duzini.

    Uglavnom znat cu najvjeruvatnije sutra sta uzimam a ako budem uzimao, onda ce stic kada sklopim sta vec imam sklopit i sabrat :)
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Evo stigla zvjer.. moram ciglu na kutiju stavljat da ne izbije :lol: ..ma moram ga cuvat da mi ga leptir ne odnese.

    Ma mali je.. skroz mali.. nesto malo veci od 2cm. Smithi mi je bilo jos manji pa sam odustao od kupovine a Regalis nije ni bio.. pa njega nekad drugi put kupim.

    U pitanju je Grammostola rosea, ista kao i kod "kolege".

    Evo jedna fotka..

    [​IMG]

    ..ostaje da pratim "rast".
     
  16. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: "Spajder"

    Fina baja. Koliko je staro to?
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Vjeruj mi nemam pojma. Sma ose raspitivao za velicinu. .pitat cu samo ne igra bas neku ulogu pa zato i nisam "saznao".
     
  18. Juka

    Juka Komšija

    Re: "Spajder"

    nek je hairli sa srecom, fino je cuvaj i hrani... Sretno :wink:
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    hocu..

    hvala hvala ;)
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Re: "Spajder"

    Evo prvi šuting.. cisto da vidim kak oide.. nako. teko je sto je sitan ..treba mi veci otvor blende da mi bude veca ekspozicija ali manji DOF odnosno vece zamucenje pa to slabo primaju.. da ne tusim evo koja sličica:


    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]