The boogieman is coming...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by GW, Mar 6, 2012.

  1. Vedo

    Vedo Moderator

    Upravo jeste divlji zapad, popricajte sa odredjenim clanom ovog foruma i BF3 suigrachem (da ga ne imenujem), dok je drzao kafanu. Dodje inspekcija, on novcanicu-dvije u teku stavi i puste ga na miru odredjeno vrijeme. Sta vam je ljudi, zemlja smo sa najvise korupcije u Evropi.. Joja dvije za male firmice, proporiconalno dodaj nulu na kraju za veca preduzecha.
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kojim slučajem je moj stari fed. poreski inspektor i dobro su mi poznate te situacije, samo može popit još krivičnu prijavu.

    Bujrum ako imaš muda podmiti. :smt002
     
  3. Juka

    Juka Komšija

    Brate, ovo je organizacija koja je pokrenula drzavu a inspektori su tu cisto da se sa zakonom podupre sve ovo, dakle koga nafataju, kaznice to je 100%, a ovi veliki sta ja znam ko vec, ce naci kompromis kako da izmire te dugove dok mali, ili ce nastaviti tako raditi i sklepat licence ili propasti!!! Jednostavno drugog nacina nema, znaci sve je pokrenuto da se veca kolicina novca usprica u budzet drzave (a to je PDV od licenci), kao prosle godine fiskalizacija!!!
     
  4. Vedo

    Vedo Moderator

    Ista stvar ti vazi i za policiju, zilion i jedna svjetska organizacija pokusava pomoci u suzbijanju korupcije, a ti ruku na srce pa reci koliko si puta dao policajcu 'na kafu' da te pusti i on te i pustio :wink:

    Kad svim tim inspektorima daju platu od 2000+ KM onda mogu reci da MOZDA nece biti korupcije, al sve dok i oni jedva normalno zive od svoje plate - uzimat ce se to lopatom.
     
  5. Juka

    Juka Komšija

    Barem u zadnjih godinu ipo nece nijedan lovu u ruke, vec mi na lijepe oci da minimalnu kaznu na zuto rozi listic, a sto se tice njihovih plata (inspektora) koliko znam da imaju oko 1,6K platu sto je prilicno fina plata za ovo doba, dakle ja ti garantujem da podturanja kod sitne ribe 100% nece biti, osim ako oni ne budu rigorozni pa prosnjiraju opomene za kao prvo upozorenje a ti ih reda radi pocastis ruckom!!!
     
  6. Wtf

    Wtf Novi član

    to ti je zajebancija prava,jer ti kao inspektor ako uzmes pare postoji velika sansa da murije i to fine dobijes za korupciju,jer uvijek postoji sansa da te prijavi ako te podmiti,a nisu ni ti inspektori pali sa marsa,i njima je glava u torbi ako to urade.tako da nemoj se zajebavati jer te moze glava zabolit pravo.
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    vidim ovdje se pravo diskutuje :) :) :) 50% smo krivi mi sami, sto smo se doveli u ovakvu situaciju, a 50% je kriva sama izvrsna vlast, sto nije, bar jedno pola godine ranije najavila ovu akciju, a ne kao sad, najavi akciju 10 dana ranije, i idemo raji pomlatit kazne. sto nisu SVO VRIJEME, od dana usvanjanja Zakona o zastiti autorskih prava, RADILI SVOJ POSAO??????????????????? a svo vrijeme su primali DOBRE plate, NE RADECI NISTA! i odjednom oni kao hoce da nesto promjene, preko noci! tu je greska od strane vlasti. od strane gradjana, koje ovo pogadja, je sto bar oni koji znaju svoj posao, nisu na vrijeme mislili. Ko je tjerao ovog sto drzi firmu i mora kupiti Acad da KORISTI BAS ACAD??????? ima li alternativa ACADU? IMA! je li jeftinija? JESTE! nego potrci ti i koristi nesto sto kosta 5KM na pijaci, da ne bi neku alternativu mozda platio 500KM. a sad kad mora ACAD platiti 3500KM, onda je problem. ko tjera ove piljare da koriste Windows? Ima linux. Ima OpenOffice. Ko je tjerao ove bazadžije da koriste MS Access, kad i OpenOffice ima alat za baze (cak je i bolja varijanta PHP + MYSQL, sve free, digni server na linuxu i sve vrti na localhostu....)? Bar se oni razumiju kako to sve hoda. Mnogim trgovinama su takvi majmuni sad napravili problem (pa sad mora i win i office iskesirati, i ako je radjeno nesh u Access 97, e onda ih pogotovo nema nigdje, jer mora kupiti v2010), sto ih na vrijeme nisu posavjetovali. Takodjer, firme koje prodaju taj skupi software, mogle su, u dogovoru s drzavom, vlasti i slicno, da dogovore nekakve popuste, akcije i slicno.... Siguran sam da se moze, ako se hoce. Dalje, ima li ACAD na Bosanskom? NEMA! a kosta isto kao i amerinancu na njegovom jeziku. eto nefer igre odmah.... tacno je da nije identicno kad ja koristim office da bi procitao i napisao dokument za licne potrebe, kao netko ko ga koristi u komerijalne svrhe, ali je isto tako tacno, da ne moram ni ja a ni onaj tamo koristiti office. da imam firmu, trgovinu, kafic, vjerovatno bih koristio linux.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Tuzlanskog kantona Besim Duraković:
    http://www.otisak.ba/index.php?opti...u-bih-je-nerealno&catid=20:webinfo&Itemid=163

    Znaci nece doci u firmu, naci ilegalan softver i odmah lupiti kaznu, bit ces upozoren, obrisi ga ili kupi, i to je ok.
    Ovdje mi je najvise drago sto ce ispusiti vlasnici CD sopova, koji godinama skidaju razni sotver i prodaju ga djeci po 3km za DVD. Jedan od takvih je u Tuzli skoro kupio novi audi A5, gospodin. Njega mi nije zao ni sekunde.
     
  9. irhadkul

    irhadkul Komšija

    dosta internet klubova ce ispasti iz posla bas iz istih razloga.Ne znam da li postoji neka opcija da se kupuje kljuc za vise racunara(misli se na igre)
     
  10. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Koji je to, ziv bio? Znam ih uglavnom sve, znam i da su se od toga uvijek lijepe pare zaradjivale ali nemam pojma da je neko toliko "dobrostojeci".

    Sto se tice same akcije, podrzavam inicijativu samo mislim da to stvarno nije trebalo da ide ovako "na prepad" nego da se malo bolje isplanira i da se ljudima da neko vrijeme za licenciranje, neke akcije, popusti s obzirom na standard u drzavi i slicno.

    Ja sad u firmi imam 3 racunara od kojih je jedan 486 sa 66 MHz i dva Pentiuma 4, 486 ne da nema nelicenciranog softvera nego nema SOFTVERA uopste pa za njega nisam zabrinut, ponekad se nesto kucka u DOS-u i to je to, jedan od ova dva Pentiuma vrti Ubuntu a s ovim drugim evo upravo sad deveram, ne znam ni ja sta da mu radim. Na Linux ne mogu zbog Corela, imam legalan Windows 98 a Corel moram da maknem. Probao sam Inkscape koji je neko preporucio kao alternativu i ne otvara CDR dokumente uopste kako treba (uglavnom fale fontovi) tako da ni to nije rjesenje. Nit' sam ja kriv sto stari radi od 1988-89. godine sa Corelom (od Corela 2 je krenulo, kako su ga nabavljali u vrijeme kad nije bilo "skini s interneta" - pojma nemam) i sto su nam svi poslovi uglavnom u CDR-u ali ce sad sve to da ide preko mojih ledja posto Corel X5 kosta 2200+ KM pa s obzirom da toliko para naravno nemamo jedina alternativa je da "treniram" covjeka od 58 godina sad da radi u sasvim novom okruzenju sa kojim ni ja jos nisam dovoljno upoznat.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma nema sanse, jedan kljuc za jednu igru. A nisu samo igre u pitanju nego i filmovi.
    Necu ovdje imena prozivati, znam ga i ja i ostatak Tuzle, ima videoteku i CD shop pored. Neka propadne, dosta mu je 12 godina (koliko ga ja znam).
     
  12. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Aha, skont'o. :lol:
    U skolu smo isli zajedno, nije to los momak uopste. Neke stvari koje su drugi masno naplacivali on je radio dzabe pa ne bih mogao nikad da mu pozelim propast, ni njemu ni bilo kome doduse. Odavno nisam bio dole pa nisam znao da to jos uvijek tako dobro ide, pretpostavio sam da ce svaki takav biznis jednostavno da "potone" dolaskom flatrate interneta.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Treba nekada i posteno zaraditi :wink:
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    upravo tako. Kako je tek onoj dvojici sto im kvari biznis, da ih ne imenujem sad :D
    hint: jedan od njih je cupav i ne pere kosu, zna ih citava Tuzla takodjer.
     
  15. Ado_sa

    Ado_sa Aktivista

    Radim u drzavnoj agenciji, kod nas vec unazad 7 godina, koliko tu radim koristimo legalan OS+Open Office. Kakva je situacija u drugim institucijama, nije mi poznato. Djevojka mi radi privatno kao arhitekta, kupili su joj legalan ACAD.

    Slazem se da je kod nas sve ad hoc, i nisu trebali ionako posrnulu ekonomiju jos vise gusiti. Prijatelj mi radi u poreskoj, kaze da neke poreske obaveze imamo gore nego u Njemackoj, zahtjevnije za mala i srednja preduzeca.

    Pitanje jedno, imam legalnu Vistu BASIC, moze li kakav upgrade na WIN 7, i koliko bi to zadovoljstvo kostalo.Thx
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    www.microsoft.com i prelistas malo. sve fino objasnjeno oko upgrade-a.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    malo sam istrazivao, i saznao sljedece :)

    Kingsoft Office, GUI identican kao kod Officea 2003 :) potpuno kompatibilan, otvara .doc i .xls i radi Save As u istim formatima :) moja preporuka. Bujrum kome se ne svidja OpenOffice (LiberOffice) :)
    http://www.neowin.net/news/kingsoft-off ... 12-8103020

    za Acad alternativa je DraftSight. Otvara sve ACad fajlove (GUI je skoro pa isti kao kod Acad-a), bez ikakvih problema (volio bih da ga ovi sto koriste Acad malo isprobaju i kazu svoje utiske). Postoji za Windows, MAC i Linux.

    http://www.3ds.com/products/draftsight/overview/
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kolins bas cu da probam taj Kinsoft,interesuje me free alternativa za MS Office.. :wink:
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Da napomenem, da otvara i .docx bez problema :) probao sam.
     
  20. civil

    civil Aktivista

    -DraftSight je po nekim funkcijama, zapravo nedostatku istih, na nivou recimo Autocad-a 2005 da ne kažem 2002.
    -Nema Dynamic Input koji je ACad uveo kao standard čini mi se od inačice 2006 a koja mi omogućava npr. crtanje linije pod tačno određenim uglom.Ima opcija da se predhodno definišu uglovi(i ACad ovo koristio do 2006. verzije) što je gotovo potpuno nepraktično.
    -Nikako na displeju nisam mogao upaliti prikaz debelih linija
    -Integracija sa Office paketom ne postoji
    -Recimo,opcija time koja u cad-u izbacije tačne podatke o editovanju file-a,datumu kreiranja i sl. ne postoji(mozda ja nisam našao)

    Inače,sasvim solidan alat za one koji ne zahtijevaju previše.Otvorio je nekoliko mojih nacrta bez ikakve greške,povukao i postavke sa tih crteža,recimo za kotiranje,i sl.Dosta istih opcija kao i u ACad-u što me je veoma iznenadilo,tipa štimanje kursora,veličine kvadratića pri markiranju, i sl.
    Polyline uredno ima postavke elevacije,tu su i layeri i opcije sa njima itd istl.

    Za 30-tak minuta sam stekao da ovaj komad software-a ima jako dobar potencijal ali treba još dosta dorade i unaprijeđenja.