Traze se junaci -- vodici za umrezavanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Esh, Feb 27, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Ima li neko zainteresovan da napise jedan ili vise postenih vodica za umrezavanje pa da to stickiramo na ovoj sekciji? Dakle, ne treba sad esej pisati, vec kroz neke crtice obraditi osnovne stvari da se ponavljaju svaki put odgovori vezani za podesavanje IP adresa kod crossover opcije i slicno.

    Idealno bi bilo mozda i neki konkretniji vodic za routere koji dijele domaci ISP-ovi (nisam bas upoznat koji su sad modeli aktuelni) uz fokus na situacije crossover, router (odvojeno konektovanje vise racunara), folovi za konektovanje na FZ i net u isto vrijeme i sl.
     
  2. Moncho

    Moncho Komšija

    mogu ja pokusati, ako niko drugi nece :)
     
  3. GW

    GW Moderator

    Ja ću uraditi vodič, nije problem. Ako hoće još neko da se uključi, neka me PM-uje.
    Treba spomenuti da kategorički odbijam objašnjavati bilo šta vezano za onaj Paradigm što Telekom dijeli. :)
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Super, javise se junaci. Mozda bi za pocetak bilo najbolje da dogovorimo ovako preko foruma neki koncept pa ako neko bude jos imao ideja u smislu sta ne bi bilo lose obraditi i slicno, da se to iznese u fazi javne rasprave, da ne bi bilo poslije puno editinga :)
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    ako nije problem nek ubace i wi-fi u tutorial :) ono po kuci umrezavanje bezicno.
     
  6. kAcA

    kAcA Aktivista

    Takodje, ako je moguce da se napise nesto i o umrezavanju kad je router u bridge mode-u
    Kod mene je znaci tako, laptop se moze konektovati na internet ali se ne 'vide' u mrezi
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Pa mog'o bi i ti komsija uprljat ruke ;)
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ima na pcekspertu fin tutorial , ali vjerovatno hoćete da bude "domaći" tutorial.
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma


    ee komsija :) da znam ne bi trazio tutorial :D

    ove "zicane" sam umrezavao milione puta, nikad nisam radio sa wireless, mozda kada bi mi neko donio, pa da sjednem i prbam i znao bi, ali ne smijem garantovati :)

    sto se tice ovog umrezavanja sa BHTelecom-ovoim modemima sa routerom, ne znam, evo meni na poslu 2 laptopa, 1 desktop, 1 printer u LAN-u, i jedan sherovan preko mreze, sve radi ko doxa, iz prve. ako kome moze pomoci rado cu napisati kako sam podesavao sve.
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    jedan kolega, sa drugog foruma, je uradio par dobrih tutorijala, vezanih za umrezavanje. radjeni su upravo za pocetnike, koji ne znaju ni sta je IP adresa. nadam se, da se moderatori nece ljutiti da te linkove okacim ovdje. zasto raditi nesto sto je vec uradjeno. ako nista, ti linkovi mogu posluziti nekom, ko je voljan da napravi neki svoj tutorijal, iako mislim da je u ovim sve receno, cak i vise.

    1. Osnove umrezavanja: http://wireless.uzice.net/uputstvo-osno ... avanja.htm
    2. Dvije lan konekcije kroz jedan UTP kabal: http://wireless.uzice.net/uputstva/dve- ... utp-kabal/
    3. Sta je ping i tracert: http://wireless.uzice.net/uputstvo-ping-tracert.htm
    4. Kako dodjeljivati ip opsege: http://wireless.uzice.net/uputstva/umre ... ubnetting/

    preuzeto sa: wireless.uzice.net

    EDIT: ako treba pomoc oko tutorijala, tu sam ;)
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Pa jasno je svima da postoji super kvalitetni vodici na engleskom te manje kvalitetni na drugim jezicima, ukljucujuci i regionalni, no fol je pripremiti nesto od ove zajednice za ovu zajednicu.
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ev ideja, da napravimo tutorijal kako napraviti konekciju na svakome isp operateru i to modem+switch, modem+router(bridge), modem+router(routing), naravno sa osvrtom na wireless ( dodavanje ap-a).
    Naravno sve sa prozorima da bude graficki fino i dopadljivo
     
  13. Esh

    Esh HWB

    To bi bilo ulmativno rjesenje, ali treba volontera pa se slobodno javite.
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ovaj kolega je napravio jedno univerzalno rješenje, posto je drugo skoro dosta teško napraviti, radi ogromnog broja uređaja i ogromnih razlika u njihovom podešavanju (mislim na slike i GUI). jedinim tutorijalom ih nemoguće sve obuhvatiti. ali eto, ja sam voljan da pomognem, posto pored ADSL-a imam i bežični internet, pa mogu iskoristiti svoj AP da pokazem, kako npr. ADSL podijeliti bežično u svom stanu,i zaštititi taj internet od krađe. naravno, uputstvo bi se odnosilo na bhtelecomov adsl. da li ste mislili, da se tutorijali pišu u okviru postova, ili da se okače, npr. u obliku PDF fajlova?
     
  15. Esh

    Esh HWB

    U okviru poruka na forumu, a lako je kopirati pa poslije odstampati ili ponuditi i da bude u .pdf ili sl. Jos uvijek nismo nista konkretizovali tipa ko, sta, kad i kako :)
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ok, eto imajte me na umu ;)
     
  17. iznogud

    iznogud Novi član

    mogu i ja pomoci sa wifijem i sa mrezama, napisite konkretno spisak tema pa da vidimo ko sta kako gdje kome ...

    posto si ti enise poceo temu ili razlozi ovo na jedinice za koje najvise trebaju hautuji ili delegiraj nekoga da vodi projekat, mojne da ostane na nivou foruma i trebalobia i moglobisea....treba neki plan.
     
  18. apdejt

    apdejt Overclocker

    Postavke mreze za BiHnet ADSL (bridge mode) manualno:

    Desktop LAN + Notebook WAN + TELINDUS 1132 ADSL WIRELESS ROUTER (BiHnet)
    (podrazumjeva se da su kablovi prikopcani na odgovarajuca mjesta)

    [​IMG]

    O.S. Win XP

    Desktop LAN

    - start/settings/control_panel/network_connections
    - desni klik misa/Local Area Connection*/propertis
    - dvoklik/internet protocol TCP/IP
    - ukljuciti Use the following IP adress i ukucati

    - 192.168.10.2 - IP adress (zadnji broj u nizu moze biti i neki drugi)
    - 255.255.255.0 - subnet mask
    - 192.168.10.99 - Default geteway

    - 195.222.32.10 - Preferred DNS server
    - 195.222.32.20 - Alternate DNS server

    Notebook WAN

    - start/settings/control_panel/network_connections
    - desni klik misa/Wireless Network Connectionn*/propertis
    - dvoklik/internet protocol TCP/IP
    - ukljuciti Use the following IP adress i ukucati

    - 192.168.10.1 - IP adress (zadnji broj u nizu moze biti i neki drugi)
    - 255.255.255.0 - subnet mask
    - 192.168.10.99 - Default geteway

    - 195.222.32.10 - Preferred DNS server
    - 195.222.32.20 - Alternate DNS server



    U bridge modu ovom modemu pristupas tako sto ukucas njegovu IP adresu 192.168.1.1 u browseru, (default username: admin i default password: admin) i onda je jako jednostavno ustmati ostale postavke automatski preko setupa modema. Ono sto je potrebno jeste da unesete username i password koji su vam dodjeljeni od strane BiHnet-a. Internetu pristupate tako sto prilikom logovanja u username upisete vas pravi username npr. ime, a freezoni pristupate tako sto ukucate username@bihnet npr. ime@bihnet, a pri tome password ostaje isti. Isto tako trebate dodjeliti neki WEP Encryption Key (simboli od 0 do 9 i od A do F), radi koliko toliko zastite od nezeljenog pristupa vasem routeru.

    * - ovdje treba izabrati odgovarajucu mreznu karticu u slucaju da na jednom racunaru imate vise od jedne.

    Za neke dvije - tri sedmice cu instalirati nove windowse na svoje racunare, jer su vec puni svakakvog smeca, pa cu tu priliku iskoristiti da ponovo ustimam mrezu i postavim screenshot-ove postavki modema u ovaj post.

    Ovo je samo jedan od nacina postavki mreze, a postoji jos nacina da se isti problem rijesi.Toliko od mene.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    kolega apdejt, jedna ispravka ovdje. posto vidim da si i desktop-u i laptopu dodijelio gateway 192.168.10.99, pretpostavljam da je to adresa tog wireless routera, pa na toj slici njegova ip ne treba biti 192.168.1.1, nego 192.168.10.99. iz svega se ne moze bas zakljuciti sta zapravo zelis napraviti. iz svega si izostavio konfiguraciju samog routera. posto vidim da spominjes bridge mod (to bi znacilo da i laptop i desktop pozivaju pppoe konekciju) onda ip adrese i nisu bitne, te su visak gateway i dns :roll: kod desktopa i laptopa
     
  20. apdejt

    apdejt Overclocker

    Sto se tice 192.168.10.99 tu adresu sam dobio od telecoma kao def. gateway za ovaj modem, a preko 192.168.1.1 pristupam modemu. Nikada nisam porobao ovo ustimati bez IP adresa, geteway i dns, a vec sam naveo da cu SS modema sa postavkama nadopuniti ubrzo prilikom instalacije novog win. Isto tako je i navedeno da je ovo samo jedan od nacina i provjereno radi.