Trgovanje na berzi - FXLider

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Jan 20, 2015.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav radni narode. Htio sam da cujem vase misljenje, a jos bolje onih koji su ovo pokusali ili jos bolje uspjeli zaraditi. Naime, radi se o trgovanju na berzi. Na avazovom sajtu sam nasao ovu vijest (doduse prije neka 2 mjeseca). Registrovao sam se na FXLider-ov sajt, tj. kreirao account, poslao im trazene podatke i dobio taj bonus od 50E (tih 50E zapravo daje neka brokerska kompanija iz Londona, a FXLider je partner te brokerske kompanije). Odslusao sam jedan webinar (seminar preko weba) i vidio osnove kako funkcionise trgovanje preko berze. Trgovao sam naftom, i izgubio tih 50E. Sustina je u tome, da brokerska kompanija FXLider klijentu daje analize i savjete kad je u pitanju trgovanje na berzi. Dok klijent ne ulozi svoj novac, od navedene brokerske kompanije dobije mogucnost samo da upozna osnove funkcionisanja berze i platformu za trgovanje. Detaljne analize i savjete dobijaju samo oni koji uloze svoj novac putem ove brokerske kompanije. Znaci sa tih 50E ste prepusteni sami sebi, i to, kako oni kazu, bez detaljnih analiza i ponzavanja trzista, makro i mikro ekonomije, politike, ne predstavlja trgovanje, nego kocku. I jeste tako. Ja sam tih 50E izgubio tako sto sam trgovao rastom cijene nafte, a ona je padala (gledao sam grafikone u nekoliko dana unazad, i vidio da cijena varira, kupio po nekoj tada dosta niskoj cijeni i ocekivao rast, a bilo obrnuto). Vec dugo razmisljam da ulozim 100$ (to je minimum) i da pokusam. Zanima me da li je netko vec ovo pokusao?
     
  2. anel007

    anel007 Komšija

    znam da sam iz zezancije napravio acc na tom cudu i da su me bar 3 puta zvali i nagovarali da uplatim novac i zaradim gomilu, sreca ne zovu me jedno pola godine valjda vidjeli da bosnjo pare neda :mrgreen:
     
  3. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Nisam nikada trgovao, pokušavao sam, ali s obzirom da smo u vukojebini u kojoj jesmo, troškovi provizija, registracija, poreza i sl ispalo mi je totalno neisplativo trgovati/kupovati dionice. Konkretno, mnogo smo ograničeni po pogled trgovanja na svjetskim berzama, a ova trgovanja putem novčanih derivata, zlatom, naftom i ostalim, konkretno ovaj forex mi djeluje kao žešći scam, gdje ti lafo daju "pravu" lovu, mogu misliti na koje zahtjeve pristaneš ako ideš accept kada kreiraš account. Sumnjam da bi ikada došao do isplate neke ako bi i dobio. Ako ćeš investirati, igraj se malo preko SASE, prati cijeni, ima i brokerskih/dilerskih kuća po BiH, pa idi i preko te varijante, mani se ovoga ...
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Lovu ne daju oni, nego ta brokerska kompanija iz UK. Vrlo moguce da su se oni tu nasli, da je tih 50E neka vrsta reklame. Reklame gledamo svaki dan svuda oko nas, i kompanije to placaju. Neko ce platiti nekoj televiziji za reklamu, a sve u cilju da se privuce klijent, a neko ce klijentu dati 50E da krene trgovati. Ja sam to tako shvatio. Znaci tih 50E ne mozes povuci na karticu, ali ako si sposoban, bez njihovih analiza, da od tih 50E napravis 5050E bujrum. Ja nisam uspio jer sam u tome laik. Preko svoje webtrade platforme omogucavaju trgovanje dionicama njujorske berze, kao i trgovanje plemenitim metalima, rastom/padom cijena valute, bitcoinima.... Nisam siguran da ima ikakav porez ili bilo sta slicno. Valjda svoje pare povuces na skrill (posto u srbiji nije podrzan paypal), odatle na karticu i to je to. Ja sam provjeravao na netu, kompanija je legalna, posjeduje brokersku licencu itd itd. Oni zaradjuju samo ako i ja zaradjujem.
     
  5. donjapa

    donjapa Overclocker

    Bas u skorije vrijeme sam se 'angazovao' da naucim dosta toga o berzi i dionicama, i naucio sam da pojma nemam. Gdje god na jutub, svi te potajno navlace da kupis njihove webinare ovo ono sranja samo, tekstova ima bruku, ali opet sta je fejk sta nije. Gledam da ima ljudi koji stvarno naprave promjenu, odnosno ulazu i prodaju, ali da ima ljudi koji izgube sve zivo.

    Ja sam bio spreman krenuti malo na sporije dionice, koje rastu i padaju "sporije" ali onda vidim da je prava para i zarada u "penny stocks" (one po par pfeninga koje se mijenjaju iz sekunde u sekundu). Eh, onda nadjem da ljudi to manipulisu bas puno i da inace normalne ljude navuku za dobru lovu - ne ici na ovo.

    Ako vec hoces da krenes odmah budi svjestan jedne stvari -> Brze love nema.

    Ako nadjes nekakav dobar site, po mogucnosti da moze i PayPal da primi, valjalo bi pravo, kontao sam uloziti u naftu sad 1000 dolarica, pa cekati 2020 da skoci :D
     
  6. Neraa

    Neraa Aktivista

    Prvo me zanima kako tacno si izgubio 50E jer sta god da si kupovao nije valjda postalo potpuno bezvrijedno? A druga stvar je kod informacija o isplati,najmanja isplata je 150$ u suprotnom se naplacuje provizija od 50$ :lol: ,vec od tog dijela je sve jasno da ni od ovih 50E bonusa nema nista jer da napravis 300% treba ti velika sreca da ne kazem da je nemoguce
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Neraa, mozda je pokusavao sa 'penny stocks' da se igra, to zna frciti sa nebesa do dna za sekund. Najgore je uci u ovo misleci da ce biti "brze love", ako si kladionicar, nemoj ovo igrat'.
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Forex i vjerovatno ovo sto si postao je kao sportska kladionica. Jedan drug (stariji covjek) je dobio nesto vise od 2000 KM prije par dana na sportskoj kladionici, ali igra svaki dan po nekoliko puta, ovisnik, trosi dnevno vise nego ja za cigare...

    Analiza ovoga je na sestomjesecnom ili godisnjem nivou. Znaci da trebas gubiti, 100 buksa je malo, racunaj vise, mozda 1000-10.000 USD ako se radi o nafti u bilo kojem obliku. Osnovna razlika ovoga i sporske kladionice ulog i dobitak, 1 KM : 2000 KM, ovdje toga nema i neces nikada dobiti 2000 za 1 USD ulozenog. Najgore je sto mozes zivjeti 3 godine kao hadzija, uzimati dobru lovu, ali ako ne pratis desavanja (bez pravih informacija), moze postati jako lose...

    Nafta ce tesko dobiti porast u narednom periodu, jer Svijet ide ka elektricnoj energiji, sve manje se grade ceste (nafta=asfalt) i postalo je jako skupo izvlaciti sirovu naftu...ovo je navlakusa, traze pare-investitore kojih je sve manje, samo pogledaj Dubai. Buducnost je ONAJ ko kontrolise uranijum i sl (nuklearne elektrane) postat ce svijtska sila (Iran)...elektricni automobili, mobiteli, sateliti, informacije ... sve radi na struju.

    Bio je jedan amerikanac, legalan broker, ulazes gdje on ulaze, zadnje je kupio dionice hidro-elektrane u Brazilu...pokusam naci pa pogledaj...
     
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Podijeli sa rajom :D

    Nisam ja ni govorio za 100 bukovih, nego sam planirao 1000 uloziti, ali bas kao sto si rekao, kao kladionica je, moze biti ali i ne mora, ali fakat treba gledati za buducnost, onaj ko je npr kupio Jabuke prije 15 godina sad je dobar, ali hajde znaj, ocekuj, imaj srece... Uglavnom zanimljiva tema, neka je, da cujemo i ostale ako imaju iskustva.

    U mene zena umjesto stednje ima tzv "Sigurne Dionice" gdje ima ulozeno para, i to su dionice koje su u tom rangu godinama, i rast i padanje je veoma malo, tako da mozes primjetiti. Vise "ustedis" ako tako rasporedis novac nego drzis na stednji na banci, ali ovdje isto postoji sansa da pocnu padati, znaci treba pratiti jednom mjesecno da vidis kakav si etc.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ima jos jedan sistem "sigurnog" ulaganja...moram prekopati mail...pozivao me nas covjek iz Banja Luke...

    Uglavnom ulozis npr 100 buksa na 6 mjeseci do godine ili vise, ali je osnova 6 mjeseci, bilo da se radi o 6 mjeseci ili 30 mjeseci.

    Ako ne povucs svoje pare natrag, imas garantovan procent dobiti koji moze biti i veci ako trgovina bude pozitivna u tom smjeru...slicno orocenju novca u banci.

    Kad sam kod banke, postoji vrsta kredita orocene stednje... 30% mora biti oroceno, npr 15.000 KM sve ukupno, sa kamatom od 3-4% (nema nize u drzavi), 4500KM ti vraca banka nakon dogovorenog perioda npr 5 godina. Kamata na orocenje (priblizno) polovi kamatu na kredit, tako da banka uzima najmanje moguce... Ovo moze biti dobro mladim ljudima koji rade i imaju neke planove u buducnosti i tesko se odluce na stednju ili trgovanje na berzi :D
     
  11. GV

    GV Komšija

    Ako ćeš da sigurno ,,zaradiš'' oroči kratkoročno lovu u banci uz fiksnu kamatu, ali računaj na max 2 do 3 % godišnju kamatu. Ovo ostalo je šarena laža ili navlaka. Oriflame i Avon rade na principu velikog broja prodavača iz kojeg dobivaju kvalitet tj. zaradu. Mnogi pokušaju, zaradu uglavnom (po)troše za svoju narudžbu, odustanu nakon nekog vremena. Ovdje je mislim isti fazon, na kvantitetu malih ulagača će dobiti zaradu, ti ćeš probati sa 100$, zaradio ne zaradio oni uzmu svoj dio, neko će probati sa većim iznosima...njima opet dobro.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tih 50E je da naucis kako se trguje, da naucis koristiti web trader, da naucis otvarati pozicije i sl. Omogucavaju ti demo i realni account. ja sam novac izgubio na nafti, tako sto sam otvorio pozicije na kojima bih imao profit u slucaju rasta cijene nafte. Ovdje se ne trguje kolicinama nafte, nego cijenama. Nisam ja kupio pola barela nafte za 50E, pa da je to palo na 0E i ja sve izgubio. Ti otvoris poziciju sa 0,01 lot (lot je nesto sto vrijedi 300, 400, 1000$, ovisno i instrumentu s kojim trgujes). Ako se dobro sjecam meni je za 0,01 lot uzelo 15E. Jednu poziciju sam otvorio kad je nafta kostala cini mi se 60$, a drugu poziciju kad je nafta kostala 57$ i ocekivao sam rast cijene sto bi mi donijelo profit. onda je cijena pocela padati na 55, pa na 50.... ja nisam stavio stop loss granicu i jednostavno na taj nacin tvoj profit sa 0E u pocetku pocne padati u minus, pa dodje do -15E (ispusio si pocetnih 15E) i ide dotle dokle imas raspolozivih E na accountu. Ja nisam pratio, nisam podesio zatvaranje pozicije gubitak stop loss parametrom (mozes poziciju zatvoriti i take profit paramtrom), i otvorene pozicije mi dosle do vrijednosti -50E i tu je kraj. Evo dat' cu vam PDF dokument koji pokazuje pozicije jednog uspjesnog klijenta (taj dokument sam dobio od FXLidera), koji je od 100E napravio preko 900E. Otvara sitne pozicije (sa 0,01 lot), i zatvarao ih uz sitan profit (jedino je extra profit ostvario na chf - svicarski franak). Lik je trgovao cijenama valute. FXlider zaradjuje tako sto uzima % od vase dobiti (na taj nacin naplacuju svoju uslugu davanja informacija o analizi trzista). Ako ja ne dobijam, ne dobijaju ni oni.
     
  13. GV

    GV Komšija

    Možda misiš na Lombardni kredit? To ti je kad oročiš određeni iznos na određeni broj godina uz recimo kamatu od 2%, banka ti odobri kredit na istu ročnost u iznosu 99% oročenih sredstava ali uz kamatu od 4%. Recimo imaš dobru platu i ušteđenih 20.000 KM, umjesto da tih 20.000 potrošiš recimo odmah u kola, uzmeš kola za ove ,,bančine'' pare , a nakon isteka kredita/oročenja dobiješ ,,svojih'' 20.000 uz kamatu nazad.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    To je cista prevara, matematika ti sve govori. Ti imas kes i dobijes poslije svoj kes uz vecu kamatu njima nego tebi :D
     
  15. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, to je taj isti fazon kreditiranja, samo ovdje "taj neko" nema 20.000 pocetnog kapitala, nema ni marke ustede, nego samo platu i plan za buducnost. Mnoga raja to ne koristi ili nema informacije, zato sam napisao.

    Ne, nije prevara obzirom da nemas para za buduce planove, istina je da gubis, ali minimalno ... eh sad ako ti ili neko drugi ima "rodjaka" koji je voljan posuditi 15.000-20.000 na 5 godina bez kamte ili da kupis/vozis pasata-njemu da dugujes, to je drugi par carapa :)

    Gledaj to i ovako, kamata banke sada je oko 7-10%, 15.000 je kredit od cega je 4500 oroceno u istoj banci i to ces dobiti na ruke poslije otplate kredita npr 5 godina. Ukupno raspolazes sa 10.500 KM (oko 5368 Eura) koje orocis u drugoj banci , mozda u Svicarskoj :) ... naravno da neces imati zaradu na kraju zbog troskova obrade kredita, ali razmisli o ovome sto je GV napisao kako te banka gleda kada imas 15.000-20.000 "na kamari" :) ...jos zelis da kupis stan !

    Otplatni plan je svaki mjesec sve manje rizican do faze kada vise nije nikako rizican, jer imas oko 10.500 KM i ako ostanes bez posla, te pare podignes (raskines orocenje) i kredit se sam vraca, a na kraju jos dobijes 4500 KM :D

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/anal ... 95322.aspx