Tutorijali za umrezavanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kolinsb, Mar 18, 2009.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Znaci na folderu koji si serovao,ides desni klik>properties>sharing tab>pa dole network and sharing center>i onda za obe opcije i home or work i za public otvori i pronadji opciju "turn off password protected sharing",nakon toga reboot pa probaj,naravno ako nisi vec to odradio.
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nema sanse druze, nece pa nece. Uvijek ona poruka iznad.

    Interesantno, dreambox na istoj mrezi listam bez problema:

    [​IMG]
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Radi li ti ping? Firewall ukljucen ili iskljucen?

    Sta se desi kad ukucas u run "\\ime_racunara"? Kod mene sve fercera bez ikakvih problema, radi i sa mobitela, preko WLANa pali sve.
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Radi ping, ukucam sa laptopa ping WIN7PC i uredno pinga desktop i obratno. Firewalli iskljuceni.
     
  5. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ovo "Client for Microsoft networks" je bilo odštekano nekim sluačajem i kad sam ga označio sve je proradilo.

    [​IMG]
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hehe problem vazda lezi u necemu sto vazda gledas a ni ne kontas da nije uredu.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Trebam kupiti neku vrstu kabla za internet ; 4 zicni, vanjski, sivi sa aluminijum plastom i da se "zice ne dodiruju".

    Danas sam trzio i nasao mnoge, ali jedan je 4-zicni sa nekom vrstom PVC-ALU folije, oznake J (nije bas debela ta zastita).

    Da li neko zna kako se zove kabal? i kako izgleda, posebno taj aluminijum ovitak koliko je cvrst-debljine?

    Imam jedan sa jakim aluminijum ovitkom za satelitske kablove;
    [​IMG]
    Ima, navodno, neki 8 zicni za bolju propusnost sa alu-zastitom, FTP-CAT6, ali ga nisam vidio... :|

    Evo nasao sam nesto :), samo ako bude kupiti STP ;
    Edit. evo nasao na internetu. Kablovi za "internet" imaju kategoriju kvaliteta. STP tesko da neko ima kod nas. FTP-CAT 5 je oblozeni kabal od 350 MHz, dok je FTP CAT 6 oblozeni kabal od 500 MHz :D, a koriste RJ-45 konektore. UTP je Unshielded-ne zasticeni.
    http://www.startech.com/Cables/Network/Cat-6
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nemas sta od stp kabla ako uticnice nisu posebno uzemljene.

    Kabal na slici je coax kabal, za antenu, kablovsku tv i internet.

    Sve preko cat5e ti daje gigabit na 100m.

    Ne znam sta ces s kablom. Ima razlicitih vrsta utp. Za instalacije i za patch kablove.
     
  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Kao sto zela rece, ako ne uzemljis STP kabal nemas nista od njegove zastite. Za sta ti kabal taj u stvari treba i kuda ces ga provlaciti?
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Treba mi za internet ili moja tv.
    Nema slobodnih "linija", pa moram jednu dovesti (telefonsku liniju), bit ce kabal vani-napolju, preko balkona...
    Nasao sam 2 vrste, jedan U/FTP i neki drugi (ko se javi, jer su radnje, a Nedelja, treba mi sutra u jutro 8h) ;
    http://expert.pik.ba/artikal/7939313/mr ... 2x23-500a/
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    To uzmes obican utp i fleksibilnu cijev za instalacije. Za taj dio sto je vani. Ima sigurno u obiju.
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Tako sam napravio.
    Joj! koja zafrkancija, smrzo sam se :D
    Kupio UTP CAT6 - 8 zicni+crijevo (25m), nisam nasao CAT5e, nema CAT6 uticnice, samo CAT5 i to 12 KM...

    Sta mislis hoce li moci to da spoji sve, zbog ovog CAT6 ?

    Nije dosao juce, a nisam sacuvao broj od covjeka.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ma nema to veze, imas 4 para zica i u jednom i u drugom. Jel uticnica cat5 ili 6 nije bitno.
    Pazi samo da ne razdvajas te parove previse kad budes montirao.
     
  14. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Jedina razlika između CAT5e i CAT6 standarda je u kvaliteti. Logično je da CAT6 je kvalitetniji i da sasvim tim nudi veće brzine prijenosa podataka. Nemoj pogrešno shvatiti, i CAT5 će to raditi odlično. Prilikom krimpovanja (instaliranja) kabla u utičnicu pripazi da ti se slažu boje žica sa oznakama na utičnici i , kao što Zela reče, ne odmotavati previše žice jer ti navoji igraju bitnu ulogu

    Ne znam kakva je utičnica u pitanju ali pošto najvjerovatnije nemaš poseban alat za krimpovanje trebaće ti tanak šarafciger i tanka kliješta za sječu žica
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hvala drugovi na pomoci.
    Bolje da ne pricam, slika govori 1000 rijeci i dali bi trebao imati 4 zice ? ;
    [​IMG]
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa ako je dsl modem, dvije zice su dovoljne, al si ga ogulio brate :)
    Ima tu 4-5 cm samog kabla, moze to krace. Mozes imati problema sa konekcijom, a i ne moras. Sve zavisi.
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ja sam bio na poslu, a ovo je radio "strucnjak" :smt005 :smt005

    Imam jednog druga, on ima raznih altki, mozda on moze ovu dzunglu popraviti...

    Taj drug ima dvoje male djece, pa trebam ga "uloviti" kad bude imao vremena... :|

    Jest adsl TP LINK td-wb8901g.
     
  19. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    E jest ga napravio ....

    Jesul makar dobri spojevi na konektoru ili nije imao ni za to alat pa je samo ugurao zice?
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Znat cu za koji dan, kad se moj sin bude igrao sa novom spravom na tatinom stolu :smt005

    Na proslom nije iscupao :D

    Ma da je on "samo" postavio uticnicu...