1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Telemach i TXTV je smiješno i porediti haha :D od supporta, infrastrukture, cijene usluga itd.
     
  2. rival

    rival Novi član

    Telemach je smiješno poredit sa bilo kojim provajderom u BiH :D
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Slazem se i s tim :) ali mislim da Logosoft nije za baciti, sa stanovišta kvalitete usluga, cijena i stručnosti uposlenika. Mislim da tamo rade ponajbolji stručnjaci iz ove oblasti u BiH. Naravno, nisu imali tu sreću da mogu pokupovati manje providere kao što je to uradio Telemach, inače bi imali mnogo bolju pokrivenost nego je imaju sada.
     
  4. Benq

    Benq Komšija

    @kolinsb , niko nikome ne brani da siri svoju mrezu. Logosoft je mogao da se prosiri koliko je htio ali iz samo njima znanog razloga to nisu radili nego se sada prica da im se sve manje isplati odrzavat mrezu za privatne korisnike kojih je sve manje. Inace, na drugom forumu ima pdf za Logosoft, non-stop imaju smetnje na kanalima koje danima ne rjesavaju.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Dobro, gdje si ti samo procitao da sam ja rekao da je logosoftu neko nesto branio??? Ja sam rekao da nisu imali srecu u smislu nekog jakog iz vana ko bi ih pogurao financijski. Ono sto je logosoft, kao iskljucovo domaca firma, napravila u BiH nije niko napravio. Krenuli su od nule, nudeci kvalitetnije usluge od bilo kojeg providera u to vrijeme, nudeci optiku, xDSL... Telemach u BiH nije krenuo od nule, nego je kupio druge providere. BHTelecom takodjer, svu infrastrukturu su nasljedili. Nadalje, oko logosofta se nikad nije dizala prasina kao što je slučaj sa Telemachom i Šolakom. Ovo govorim kao i jedan od mogucih razloga nesirenja logosofta. Vrlo je tesko, potpuno sam, nuditi istovremeno kvalitetne i jeftine usluge i potpuno zakonito i bez krsenja ikakvih zakona i opcinskih odluka, siriti infrastrukturu. U tom smislu, napredak logosofta je IMHO na jako zavidnom nivou.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Prije ce biti da su nesposobni...
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    @kolinsb Nema potrebe da djelujes napadacki, nisi napisao da je logosoftu neko nesto branio, ali si napisao da nisu imali srecu pokupovati manje providere i tako imali bolju pokrivenost. Ja kazem da njima niko ne brani i sada da se sire, svaka roba ima svoju musteriju, i misljenja sam da bi svako prije npr izabrao Logosoft optiku nego coax kabal.

    Prasina se nikada nece dizati oko malih providera, uvijek ce biti "problem" sa onim velikim jer su smetnja, u konkretnom slucaju su smetnja BH Telecomu koji je godinama imao monopol dok nije Telemach poceo nuditi svoje usluge. Kad se samo sjetim brojaca i "prekoracenja" 1GB za 10KM... nikad im to halalit necu, moj brojac kaze jedno, a njima se desi "greska" u sistemu pa brojac zaledi i poslije prikaze abnormalnu kolicinu.

    I jos nesto, to oko Telemacha i Solaka si vjerovatno procitao na Avazu jer oni zadnjih dana forsiraju tu suplju pricu, kao i da paketi Telemacha poskupljuju za 10KM sto apsolutno nije istina, doduse ko o cemu, qrva o postenju :D
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Netacno, prica oko solaka je davno bila i na zenickim portalima oko nelegalnog postavljanja kablova... Nije ni logosoft tako mali, ali se ne sjecam da ga je itko ikad napadao. Nije ni hs bio zanemariv... Tsj monopol vezan za naplacivanje prometa je prekinuo bas logosoft cini mi se, ali i mnogi drugi manji, mahom wifi provideri :) prvi su krenuli i sa IPTV.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa onda nikakve koristi od optike sto se pinga tice prema vani, ja na kablu prema Sloveniji imam 34 ping, a na optici je 30 trenutno. Nekada naleti period od mjesec dana da ping prema tel Slo zna da bude 16-17 kao sto je sad na Telemachu, ne znam do cega je to. Nego skuplji je Telemach od TXTV, ne zanima me tv samo brzina neta i cijena!?
     
    Last edited: Mar 9, 2018
  10. Benq

    Benq Komšija

    A jesi li vidio ko je plasirao tu pricu na zenickom portalu ? Isti taj Kabanica koji tuzi druge providere za nelegalne radnje https://www.zenicablog.com/?s=txtv

    I sva ova prica oko stubova je pocela kad je Telemach preuzeo HS/HKB/MH, nije ih Telemach kacio po stubovima nego je takvu mrezu kupio, a dok ih nisu preuzeli nikome to nije smetalo niti se o tome pisalo, stoli...
     
  11. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Odosmo ljudi u bezveznu raspravu. Tema je bila opticki net od TXTV. Ja licno mislim kome ne trebaju ostale usluge da je ovaj net dobra opcija pod uslovom da ostane stabilan, a sto se tice pinga prema vani to zavisi i ko im je nadprovider i kakvi su linkovi. Djaba mu optika do njegove centrale i ping 1ms ako su mu linkovi od nadprovidera zaguseni.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Ne znam zasto braniti/napadati Telemach osim sa strane kvalitete usluge. Sve ostalo se zna i ko je vlasnik i sta rade i kako imaju sportklub itd. Uostalom kranjeg korisnika to i ne interesuje, i nema potrebe da se o tome i pise ovdje, svakako je tema o TXTV-u. Trebamo diskutovati o kvaliteti usluga, a ne da li je Solak postenjacina ili mafijas. TXTV je sasvim solidan provider, ko ima priliku da za tu cijenu uvede optiku sa downloadom i uploadom koji oni nude a kome nije toliko bitan TV, cine se kao odlican izbor.
     
    Benq likes this.
  13. rival

    rival Novi član

    Ne znam zašto si zapeo za sloveniju možda imaš neki server ili nešto u sloveniji, Telemach ima i u sloveniji, BiH Telemach se peera sa SBB(isti vlasnik drugo ime) iz Srbije a SBB sa Serbian Exchange Point i sa Telemach Slovenija i odatle se dalje peera sa ostalim provajderima United Media Grupe itd. United Media Grupa ne radi samo na balkanu nego po čitavoj europi. Za sloveniju imam ping 30 al za Beč imam 22ms i za Hetzner.de 25ms koji je meni bitan, jer je prije bio 60 jer je instalacija u zgradi nula. TXTV link ide preko HT Eronet na Telekom Hrvatske u Zagreb pa se odatle peera sa drugim provajderima. Prije je TXTV išao preko Telekom Slovenijie pa je bio ping manji prema sloveniji i srbiji, također imaš mali ping ponekad prema sloveniji ovisi o vezi između HR i SLO koliko je opterećen. Na optici TXTV imam ping prema Evropi u prosjeku 35ms što je sasvim dovoljno za sve aplikacije. Ako te interesuje za Gaming CSGO MM, ESEA, FACEIT 20-30ms, Fortnite i PUBG 35ms. Trenutno ne možeš poredit brzinu TXTV i Telemach optike iz razloga što TXTV nudi dosta veći upload i veću pokrivenost, dok u domenu TV Telemach dominira sve ali ja ne koristim TV tako da me to ne interesuje.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zato sto mi je prema telecomu Slovenije uvijek najnizi ping kada radim test van BiH, ne znam kako idu preko Hrvatske kad mi je veci ping sa Hr nego sa Sl, da nije odvojeno optika preko drugog providera? Hajde nabaci ss-e testova prema tim serverima gdje je 22-30 ms po Evropi pa reci koji su tacno da provjerim kakvo je stanje kod mene, hvala!!!
     
  15. rival

    rival Novi član

    Ne mogu ti dat IP mojih servera, al cu ti dat link od dslreports koji ima servere za testiranje pinga po svijetu.
    http://www.dslreports.com/tools/pingtest


    CSGO:
    Pinging vie.valve.net [146.66.155.1] with 32 bytes of data:
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=22ms TTL=54
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=22ms TTL=54
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=22ms TTL=54
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=22ms TTL=54

    Twitch - Milan:
    Pinging Live-mil.Twitch.TV [178.255.155.139] with 32 bytes of data:
    Reply from 178.255.155.139: bytes=32 time=26ms TTL=54
    Reply from 178.255.155.139: bytes=32 time=26ms TTL=54
    Reply from 178.255.155.139: bytes=32 time=26ms TTL=54
    Reply from 178.255.155.139: bytes=32 time=26ms TTL=54
     
  16. Almir

    Almir Komšija

    zar telemach ima ponudu optike koliko ja vidim top ponuda je 150/9 jel to ili ima nešto bolje ?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jep u pravu si evo sad testiro Hrvatski telecom 20ms a Slovenija 34ms

    A evo prema ovim IP adresama, nije ti puno nize jedino sto je stabilan ping

    Pinging vie.valve.net [146.66.155.1] with 32 bytes of data:
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=29ms TTL=53
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=28ms TTL=53
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=27ms TTL=53
    Reply from 146.66.155.1: bytes=32 time=29ms TTL=53

    Pinging Live-mil.Twitch.TV [178.255.155.138] with 32 bytes of data:
    Reply from 178.255.155.138: bytes=32 time=29ms TTL=53
    Reply from 178.255.155.138: bytes=32 time=31ms TTL=53
    Reply from 178.255.155.138: bytes=32 time=30ms TTL=53
    Reply from 178.255.155.138: bytes=32 time=34ms TTL=53
     
    Last edited: Mar 9, 2018
  18. rival

    rival Novi član

    Telemach ima Fiber ponudu al je sve isto kao da imas kablovski, samo ne ides preko koaksialnog kabla već preko optike:
    https://telemach.ba/Binary/10559/Cjenovnik-sa-ponudom-Telemach-FIBER-paketa.pdf

    To ti pokazuje da im infrastruktura nije uopšte loša, samo si ti prema pogresnim serverima vršio testove, isto tako možeš na bilo kojem provajderu naći test server na kojim ne valja ping.
    Sad ima tu varijabli koje zavise generalno iskustvo npr. instalacija u zgradi, telemach u tuzli ima prednost što sve svoje nove instalacije stavlja, a ova što txtv koristi je već ostarila i nije baš lako otić i zamijenit sve kablove :D
    Koliko se sjećam kod jarana je telemach on je imao znatno veći ping prema lux.valve.net (Valve Luxemburg datacentar).
    Kao i sve ostalo u BiH i internet nije najbolji, al za ovu cijenu za koju plaćam zadovoljan sam :D
    Optika ima više prednosti od samo stabilnog pinga, npr ping ne skace kad nesto skidas tzv. bufferbloat, dosta veci upload itd.
     
    Last edited: Mar 9, 2018
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja ba ovo za opadanje pinga pri skidanju necega je vezano za upload. Dok sam bio na BiHnetu nisam mogo nista igrati dok se torenti skidaju, sada normalno picim multiplayere uz torente, mogu misliti uz toliki upload.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Selvin je u pravu i zato sam i prestao s daljim komentarisanjem, jer se ode previše u offtopic, pogotovo u TXTV temi s pričom o Telemachu :) ping prema državama u evropi i dalje ovisi o interkonekciji privdera sa natproviderom. Naravno, vrlo često zna ovisiti i o lokalnoj mrezi providera, lošim kablovima, modemima itd. Time se ne treba mnogo opterećivati, jer je to sve u par deka. Nije nigdje razlika veća od 20-30ms, što nije ni pretjerano veliko. Nedostatak skila u igri nećeš nadomjestiti manjim pingom, dok obrnuto i hoćeš :)
     
    selvin likes this.