1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja kad sam prelazio s telecom na txtv isto sam dugo razmisljao i testirao, imaju ovdje postovi koji svjedoce :) . Nego ja kad sam prelazio kako god da sam sabiro ispadalo je da cu imati u najboljem slucaju 30Mb net uz mojatv na jednom tvu za 50-55KM. Na txtv imam 80Mb sa televizijom na 3 tva za 45KM.
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Jbg meni net+tv nudi TXTV Zavidovići, a to je potpuno različit TXTV od tvog :( što se tiče TV-a, i koristim ga samo u jednoj sobi. Kad dođe sestra, spojim joj android box sa free kanalima na drugi TV i to je to :) u zavidovicima nemaju mnogo korisnika interneta, upravo jer im ljudi ne vjeruju zbog lošeg iskustva sa kablovskom televizijom. Zdici je jedini koji ima net i koji tvrdi da nema problema. Teško je donijeti ispravan zaključak nakon jednog zadovoljnog korisnika (ne računamo Taleta na optici i u drugoj čaršiji).
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    ako mozes imati 50Mb za 48KM na BH telecomu nemoj prelaziti na txtv definitivno, ja da sam imao tu brzinu za tu lovu ne bih prelazio.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Odem sutra u BHTelecom i prijavim dodatni Paket 1

    http://www.mojatv.ba/tarifni-dodaci.html

    U opisu paketa je navedeno: U slučaju postojanja tehničke mogućnosti isporučiti će se i veća pristupna brzina u downloadu, maksimalno do 50/2 Mbps.

    Vidjet ću kako će to funkcionisati i koliku će mi brzinu dati, ako ne bude OK, mogu ga odjaviti nakon mjesec (lakše halaliti 10KM+PDV, nego troškove priključka na TXTV koji bi mogli biti dosta veci).
    @Tale ne seri i ne vrijedjaj. Eto tebi treba i optika i upload i download... Ako uploadujes maximalnom brzinom, kako onda imas 5Mbps viska? Odakle su se stvorili kad vec uploadujes max brzinom. Hahaha koji lik jbt :)
     
    Last edited: May 5, 2018
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jel se to zajebavas, pa jesi li provjerio penetraciju ftth u svijetu, smijesan si. Pa vec preko 90% backbone mreza u razvijenim zemljama je u optici, sad idu na home. Sta ti nije jasno, kakav bakar, kakvi kablovi, ne budali. Naravno to ce se jos korisiti ali ce se sve u budocnosti zamijeniti, znas li ti mogucnosti opticke niti u bandwithu. Pa imas nesto sto nema gubitaka bez obzira na duzinu opticke parice, dok metal ima otpore, gubitke,dilaltacije, smernje
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jedino ako si 300 m od centrale, pa ja u jebenoj sumi imam mogucnost 400/200, a 10 km od mene se nalazi centrala.
     
    Last edited: May 5, 2018
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Sta reci, kakvu poruku porati. Lik iz sume meni kaze da sam iz rupe. Njemu optiku odveli u sumu a ja i dmr je nemamo na asfaltu. Fakat si im negativna reklama i sad je zasigurno da si iz štaba ;) lik spominje backbone i optiku i poredi to s krajnjim korisnikom. Naravno da je core mreze svakog isp zasnovan na optici jer se tu moze iskoristiti puni potencijal optike, kod korisnika su to bacene pare u ovom treutku s obzirom na ponudu paketa (a i realne potrebe korisnika u narednu deceniju). To je cinjenica. Svi bi mi na optiku, ali to kosta i ja mogu razumjeti isp-ove.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
    Last edited: May 5, 2018
  8. black

    black Komšija

    Pa ti ocito ne citas, da koristi se optika ali last mile je bakar DSL ili Coax. U mom slucaju je optika nekih 500m zracne linije udaljena, dolazi fiber u konverter i prebacuje se signal na koaks. Znaci zadnjih 500m signal putuje bakrom dok sve prije toga je fiber. Last mile je najskuplji dio, lako u zgradama gdje imas 50 stanova a i tu je ludost uvlaciti optiku u svaki stan.

    https://www.theregister.co.uk/2017/...wholesale_costs_crimp_broadband_in_australia/

    Eto ljudi imaju 80% FTTH (do kuce/stana) pa im je net opet karina jer operateri ne kupuju dovoljno bandwidtha.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja ne znam sto si se uhvatio australije, australija ima probleme druge prirde, oni imaju losu konekciju ka ostatku svijeta, stoga imaju probleme sa bandwithom, mozes ti imati kakvu hoces razvijenu mrezu, kad moras proci kroz mrezu tajlanda, koja je njesra i nema bandwitha, onda ti ta tvoja mreza nista ne znaci.
     
    Last edited: May 5, 2018
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Svejedno, radi tih 500 m, nemas mogucnosti koje optika daje, samo mi reci sto je optika losa, coax je trenutno skuplji po m' duznom od optickog kabla i svako ziv u razvijenim drzavama svijeta radi ftth. Ja ne znam kakve ti gluposti valjas, uhvatio si se australije koja oduvijek ima problem sa internetom jer se nalazi u supku svijeta.
     
  11. Almir

    Almir Komšija

    po meni optika sa vecim paketima nesto tipa 100/50 200/100 evo ja sam hevi user sa ovim paketom 50/2 nemam zamjerki drzim seed na jakim torent bez problema
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Vidjet ces kad budes imao simetriju 50/50 je ogromna razlika u odnosu na 50/2, posebno kad se nakaci 7-8 usera na jednu konekciju, sto je slucaj kod mene.
    Ja trenutno nemam potrebe za nekim mega brzinama, niti viska novca da placam 400/200 ali mi drago da imam tu mogucnost trenutno i u buducnosti.
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tale, ti ko da si redardiran majke mi. Gdje je tko rekao da je jbena optika loša??? To nitko ovdje nije spomenuo, ni u jednoj recenici. Mi tvrdimo da je optika skupa za implementaciju do krajnjeg korisnika, a sve i jedan provider u BiH dokazuje našu tvrdnju, a ti i dalje pričaš o benefitima optike koje niko i ne spori i vrtiš se u krug. Pa ovdje na forumu ima ljudi koji zive u Njemackoj i još uvijek su na bakru kao i ja. Nisu inzinjeri u tom provideru retardirani da ne znaju šta je optika pa zato uvalili bakar. Pitaj svoju ekipu u TXTV-u što ja nemam optiku, što imam koax... Sve ce ti se samo reci.
    Evo cijene optickog kabla:

    http://network.co.ba/proizvodi-network.php?akcija=prikaz&kategorija=42&podkat=186&red=12&rr=-1

    ja sam 800m od TXTV-a. Najbliže čvorište je od mene 100m. Ja bih trebao platiti priključak jedno 150KM (tih 100KM kabla + konvertere + konektore...). Koji će ti to korisnik platiti? Hoće li to platiti provider? Koja je to cijena da se optika razvuce do svakog stana, bez obzira hoce li provider sutra imati korisnika tu ili neće?
    Koliko košta koax kabal po metru? 0,5KM/m?
     
  14. zdici

    zdici Aktivista

    Neki dan ja kupio 30 metara optickog kabla kod network.co.ba platio 1,39 KM po metru
    LWL DUPLEX SM 9/125 SC-SC 30m LSOH
    radim renoviranje objekta i odmah ubacujemo optiku na vrijeme mislimo :D

    Neko mi rece da TXtv koristi single-mode, 2 vlakna uglavnom
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Sto se tice stabilnosti txtva optika ne igra nikakvu ulogu, svi dosadasnji prekidi bili su do njih i problema sa nadproviderom.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa ko im je natprovider??
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    A tale, valaj lupas. Svasta.
    Preofiran si.
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Pitaj taleta, hahahha.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa valjda elta doboj
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Aha, sve jasno :)