ubuntu - internet

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by emir.dzs, Mar 9, 2006.

  1. emir.dzs

    emir.dzs Novi član

    Imam jedan mali problemcic.
    Imam ubuntu CD- i veoma cesto volim da podignem ubuntu na kopmu preko live CD-a, i da nako malo radim u njemu jer je zanimljiv, ali imam jedan mali problemcic oko toga.
    Naime kada sam na ubuntu, ne mogu da otvaram stranice odnosno ne mogu da se konektujem na internet.
    Modem mi je podesen tako da se mogu konektovati na free zonu, znaci rucno se konektujem, ali kada sam na ubuntu nema tih konekcija i ne mogu nikako da pristupim internetu.

    Da li mi neko moze pomoci i da mi obajsni kako da nastimam da mi radi internet na ubuntuu?

    Hvala.
     
  2. Qler

    Qler Veteran foruma

    nisam nesto vican linuxu :) ali zar ne bi trebao i na njemu da napravis konekcije?! instaliras modem i to?
     
  3. GV

    GV Komšija

    Ako ti je modem interni (win) možda ti ga ne prepoznaje. Ukoliko ti ga prepoznaje pretpostavljam da moraš konfigurisati vezu. Ne znam kako je kod te distribucije ali znam da knopix ima mogućnost da sačuva konfiguraciju na USB sticku, a možda i ta ima nešto slično kako ne bi morao uvijek ponovo raditi istu stvar. (Ili ga instaliraj na posebnu particiju ili drugi hard)
     
  4. emirz

    emirz Novi član

    ako ti je broadband konekcija...a jos ako modem kopcas na usb...problem je tu...linux cesto ima problema sa modemima koji se kace preko usb-a... svakako moras napraviti konekciju pod ubuntu-om, i kada napravis konekciju osiguraj se da ne ides preko usb-a nego preko ethernet kartice :)
     
  5. emir.dzs

    emir.dzs Novi član

    Sredio sam davno ovaj problem, radi sve OK.

    Htjeo sam instalirati Ubuntu, ne da ga koristim sa Live CD-a vec da ga bas instaliram i da samo njega koristim, ali znam da ima manjka aplikacija za njega.

    Pa me zanima da li je moguce na Ubuntu-u koristit C++ i VB, i programi kao sto je PS, Dreamweaver...

    Ako ne moze ubuntu da li ima neka druga linux distribucija da potrzava navedene programe, najvise mi treba C++, VB i PS, ostali programi manje vise... ?
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    emire mozes li mi molim te u scrnshotovima postaviti kako si napravio konekciju na cable net na ubuntu. kod mene se spaja preko lan kabla... i nikako da skontam kako se pravi konekcija.. negdje treba nesto kucati al ne kontam sta kako i gdje i sta kad ukucam..
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I mene to zanima...recimo za faks mi je neophodan Matlab i Visual Studio. Volio bih kad bi to moglo na Linuxu.

    Bas jucer mi je stiglo 10(slovima: deset!) CD-a Ubuntu-a, 5 CD-a za 32-bitnu PC, 3 za 64-bitni, te dva za Mac.
     
  8. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Ja narucio drugi put 10 tj. prvi put verziju 6.06 i odobrili al nije stiglo. Pa sam htio opet 10 nisu dali, al su dali 3 i stiglo. :mrgreen: Verzija 5.10 stiglo mi 15. 10-32bitnih (sve podijelio) i 5-64bitnih.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Hehehehe masala...meni je dosta ovih 10 :)
    Ako ima neko u Tz a da hoce 6.06 nek se javi ;)
     
  10. emir.dzs

    emir.dzs Novi član

    eh sad ne znam kako kod tebe, ja sam veoma jednostavno se konektovao, kod mene je adsl.

    Otvoris consolu i upises >sudo pppoeconf< (naravno bez ><) i nadalje samo klikas na next, i trazit ce ti da upises username i pass od konekcije, i onda se sasvim normalno konektuje na internet.

    Meni je davno, ima po godine i vise mozda doslo 15-20 CD-ova na kucnu adresu :D
     
  11. zilo

    zilo Komšija

    Otidji na onu nasu cabel zonu. Cini mi se da je tamo WoS objasnjavao kako da se na linux-u kaci u isto vrijeme na vanjski net i cabel zonu. Mozda ti pomogne. ;)
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    e ovo mi je pomoglo :D samo jos ako mi neko moze objasniti kako da se rekonektujem ono nesto ppon kako li vec...

    i jos jedno pitanje.. moze li kako da spasim postavke na stick da ne podesavam sve svaki put kad dignem liveCD?!

    hvala jos jednom :) evo javljam se sa linuxa :D
     
  13. tux_

    tux_ Aktivista

    Konekciju startas sa sudo pon dsl-provider a zaustavljas je sa sudo poff. Da li postoji mogucnost cuvanja Live sesije cisto sumnjam(iako nisam 100% siguran).Live sesija je u RAM-u tako da cim rebootas ona se "cisti".Zasto jednostavno ne napravis particiju od 3-4GB i instaliras ga u dual boot pa kad ti god cejf ti restart i na Linux, ovaj put instaliran :)
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    sesiju mogu snimiti na knopixu a necu da pravim particije iz dva razloga
    1. nemam dovoljno hdd-a
    2. shebe mi mbr i onda kad budem htio da brisem linux moram brisati sve i win i sve...
     
  15. Emx

    Emx Aktivista

    Što se tiče toga pod #2, ako hoćeš 'dam ti detaljno uputstvo da bude dualboot. :mrgreen:
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    i da rijesim #2 :D ostaje mi problem #1 koji nema rjesenja bez 170KM :D
     
  17. xp3rt

    xp3rt Novi član

    jesil ikad cuo za fixmbr ;)
    kad formatiras particiju linuxa i izbaci ti error da nemoze startat grub... ono ovo ubaci cd win xp i startaj repair onaj prvi sa f3 tipkom i kucaj samo fixmbr... resetuj racunar i to je to ;)
     
  18. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Culi su to ovdje vec.

    https://forum.hardwarebase.net/viewtopic ... ght=fixmbr
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  19. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sad nesto kontam, jednog sam studenta masinca(nemrem mu se sjetit imena) upozno sad u petak i bilo je govora o ubuntu-u, jesil to ti? :D
    Isto covjek rece da mu nisu htjeli poslat 10 cd-ova verzije 6.06 nego samo tri...pa mi je to glavna asocijacija...