Ucmekavanje domaćih spamera

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Nihad, Aug 4, 2010.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    U zadnje vrijeme (pola godine/godina) počinjem dobivati sve više i više spam pisama od domaćih spamera. Uglavnom se tu radi o nekakvim raznoraznim kvazifirmama. Recimo nekakvi bjuti saloni, prodajni centri, trgovački lanci, saloni namještaja, oglasnici, osiguranja, mirkoreditne organizacije, i sl.

    Do sada takvih žohara na ovim prostorima nije bilo u značajnom broju, ali izgleda da se počinju kotiti. Imam ideju kako im vratiti istom (ustvari dosta gorom) mjerom.

    Treba negdje na Internetu naći mjesto gdje se njihove email adrese mogu poturiti, odakle će ih pokupiti raznorazni bjelosvjetski udarni spameri, i time će naše jade pokusati ono šta su sami iza**ali. Dobro, barem jedan dio njih će, jer svaki pametan spamer koristi neku divlju imejl adresu za slanje, koja mu inače nije bitna. Ali opet je za uhar koliko-toliko zagorčati im, a radi se o vrlo malo truda s naše strane.

    Zna li neko gdje je dobro mjesto za poturanje imejl adresa spamerima?
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    A sta ces ti time dobiti osim sto ces raditi to isto sto i oni ?
     
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Poželjno značajno usporenje tog trenda kod nas. U kriminalističkoj psihologiji je poznato da većina zločinaca i marifetlukaša najviše zazire (najviše ih "pogađa") od bivanja žrtvom istog tog zločina / marifetluka.

    Ako neki misle da nije moralno ili principijelno upotrijebiti isto sredstvo protiv počinilaca, onda im vi sa svojih email adresa šaljite molbe i iskrene pozive da se okane te rabote.
    Meni se recipročna metoda uzvrata više puta pokazala vrlo učinkovitom u praksi, jer je kao stvorena za ovo podneblje, u raznim situacijama. Nažalost.
     
  4. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Nazalost, kao sto kolega Nihad rece, sve vise i vise spamova dobivam takodjer na svoj mail. Nije neka kolicina, nadjem ih po 5-6 u junku, ali me nervira. Te Top Shop, Dormeo jastuci, sta vec, i neka prodavnica za Optiku. Ovaj zadnji mail, je dosao od kompanije fwd.ba , te se moze vidjeti kako oni opisuju svoje usluge promoviranja putem maila, hvalisu ih, te se tako jeftino postizu brzi rezultati na racun dugih zivaca. Tuziti se ne isplati, niti ne znam da li je moguce, ali mislim da ima par programa koji konstantno salju mailove, tj. spamaju na adresu, koliko je ucinkovito ne znam, ali vrijedi probati. Mene nerviraju, i kad mi pukne zivac nece dobiti lijepe rijeci od mene u svom inboxu. Stranica im je cak i na Joomli, a neko ce je sigurno lagano "skinuti" :)
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    To su noreply mailovi. I da otvaraju taj mail acc, zar stvarno mislite da citaju vase posiljke ? Odnosno, da ih zanima koliko imaju pristiglih mailova ?

    Spam mailova je bilo i uvjek ce ih biti. Sa važnim mail acc-ma se ne registrujte po raznim forumima niti ih djelite kao vizit karte po netu te ce na taj nacin vas mail biti manje izlozen buducim spamerima.
     
  6. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Najbolje ti je da ih prijaviš njihovom web host-u. Generalno oni ne dopuštaju spam, jer koliko znam bar u Americi mogu da snose sankcije zbog toga. Ako je u pitanju neki domaći host, blefiraj, reci da ćeš ih prijaviti nekome, jer dopuštaju slanje spama sa svojih servera :D
    Ja lično na gmail-u nemam sa tim problema.
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Jest, znam da je no reply. Pazim gdje cu se registrovati i uvijek sam pazio, sigurnost i privatnost su mi na prvom mjestu kada sam online, ali eto, sta ti tu mozes, svaka adresa mora negdje procuriti. Evo bas [email protected] ima da poludi od mailova, cim se skontam :)
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Jedno od pravih pitanja je i odakle su vasi mailovi pokupljeni jer je veci problem u tome sto je neko "posudio" neku bazu, barem kada su u pitanju lokalni spammeri. Moja procjena je da se radi o nekom od domacih oglasnika ili portala-socijalnih mreza.

    Sto se tice reakcija, mislim da se treba ici upravo u ovom pravcu, otkrivanja izvora odakle je mail dosao na "marketing listu" i mjera prema njima, a ne nekih meozbiljnih mjera koje su se spominjale na pocetku teme.
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Obavezno tagovati kao spam, sto se tice mailova, privatni mail i "javni" za registrovanje na razne forume i socijalne mreze ne bi trebali biti isti.

    Sto se tice baze korisnika, one se formiraju uglavnom na bazi mass mailova tipa "gladna djevojcica iz afrike $ ako ne prosljedis mail crknut ce ti krava".
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne vidim nacina kako se moze do toga doci. Mozes biti siguran samo ako si se registrovao na jednu stranicu pa da znas odakle curi i ko je odgovoran. Kada jedan posudi bazu podataka, zasto taj isti ne bi posudio nekome drugom ko se bavi istim "poslom".

    Sve što možete sa spamerskim mailovima/firmama jeste da im napravite vecu reklamu. Da se za njih procuje.

    Sjetih se Kramera iz Seinfeld-a i njegove reakcije na spamerske "mailove". Otišao u poštu da odjavi pošiljke za sva vremena.
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ovo je problem koji se nece tek tako lako rijesiti, a otkrivanje izvora je nemoguca misija.
     
  12. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ma kao sto rece stihoklepac dobijes mail "pomozimo bolesnoj djevojcici" i eto ti baze. Neki dan sam dobio slican mail, ima garant jedno 2000 mail adresa sto privatnih sto od firmi , drzavnih do privatnih.
     
  13. Surveyor

    Surveyor Novi član

    Najgore su društvene mreže. Neko klikne pronađi mi prijatelja, oni mu zatraže password od email-a, i pošalju poziv svim kontaktima (+neki sačuvaju sve kontakte u svoju bazu). A ljudi generalno i ne čitaju šta piše, pa i ne skontaju da se taj poziv šalje svima.
     
  14. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Radi drugih ljudi se najvise i strada. Jedan dobije od nekog kruznu poruku, taj oznaci sve pa dodje i do mene, i jos par novih kontakata, onda i ti svi dodaju svoje prijatelje, i na kraju zavrse u nekim drugim rukama. Ali eto, sta ces ti tu uraditi ? Generalno ovaj fwd i ta neka opticarska radnja koju reklamiraju, lagano se vidi njihovo ime of firme, to se i moze vec nekako zaustaviti. Vidis Top Shop i Dormeo, pa nece niko drugi slati e-letke i zezati se, nego prave firme koje prodaju te gluposti :)

    http://www.rahul.net/falk/mailtrack.html

    Mada to svi vecinom vise manje znaju, pa kome je dosadno moze se igrati Sherlocka :mrgreen:
     
  15. GV

    GV Komšija

    Najveći problem je tu EULA koju nitko ne čita, a tamo piše da dozvoljavamo da se naša mail adresa i/ili ostali podaci mogu iskoristiti u ...svrhe
     
  16. GW

    GW Moderator

    I rješenje je onda da se ništa ne koristi?
    Brate spam filter i tagovanje, kako spomenu Stihoklepac.
    Ako baš moraš uraditi nešto, onda Wpoison.
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    I kod mene taj fwd.ba sve cesce salje mail-ove. Stalno neke firme reklamiraju. Naravno oznacim kao spam, ali vec 10ak takvih mailova sam dobio.
     
  18. Nihad

    Nihad Aktivista

    Enis jeste u pravu kada kaže da uvijek treba imati jednu "žrtvenu" imejl adresu za registracije po raznim forumima i sl., i jednu čuvanu imejl adresu za ozbiljno korištenje.

    Tako ja i radim. Na žrtvenu imejl adresu svakodnevno primam barem po 30 SPAM pisama (ali 98% od tog automatski leti u smeće), i to me ne zamara.

    Međutim, problem je što mi u zadnje vrijeme i privatna imejl adresa sve više postaje pogađana spamom, a smatram da je uzrok tome "konferencijska" imejl komunikacija (kružna pisma, tj. kada više ljudi učestvuje u nekom dopisivanju). Desi mi se često da primim pismo koje je poslato na par desetina adresa (jer svi učestvuju u raspravi), i onda moram odgovoriti svima. I vjerovatno tako adrese u konačnici dođu i to fakina/spamera.

    Drugi veliki problem su proslijeđena imejl pisma. Često mi se desi da primim neko proslijeđeno pismo koje je neko proslijedio mnogima koje je neko proslijedio mnogima koje je neko proslijedio mnogima koje je neko proslijedio mnogima koje je neko proslijedio mnogima koje je neko proslijedio mnogima koje je neko proslijedio mnogima koje je neko izvorno napisao. Zamislite samo koliko adresa se nabere u tome. Tako se može desiti i da neko pismo koje ste vi nekome poslali, on proslijedi mnogima, ko ga dalje proslijedi mnogima, ko ga dalje proslijedi mnogima, ko ga dalje proslijedi mnogima, ko ga dalje proslijedi mnogima, ko ga dalje proslijedi mnogima.

    Stoga, nemoguće je ostati vječno u nevidljiv za spamere. Zato se mora nešta uraditi. Evo ovaj link na Wpoison sistem je odlična stvar. Ja sam prije par godina bio našao neki web sajt sa istim ovakvim sistemom, ali ne mogu više da se sjetim koja je adresa.

    Dajte dodatne prijedloge za protusredstva. Svako protusredstvo samo po sebi daje (u najboljem slučaju) umjerene rezultate. Međutim, ako se svi oni iskombinuju, i masovno upotrijebe, imat će vrlo značajan učinak, barem kod domaćih spamera, koji se još nisu toliko razvili (ni tehnički, ni mentalno).
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  20. Nihad

    Nihad Aktivista

    Vrlo dobar izvor informacija vezanih za ovu temu:
    http://www.guard-privacy-and-online-sec ... mmers.html

    Nažalost sad nemam vremena da ga detaljno proučim. Možda bi neko drugi to mogao uraditi pa predložiti praktične poteze na osnovu toga.

    P.S.: Ona "TV1" TV stanica u zadnje vrijeme prednjači među domaćim spamerima.