UEFI i OS

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by NAILS, Aug 28, 2015.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Stigle su mi komponente, ASUS P8Z77-V LX + 3570K, ali evo nikako ne uspjevam da podignem sistem. Prije nisam imao ovih problema na drugim računarima pa nisam siguran sta da radim.

    Prilikom boota ne vidim diskove. Ako ih vidim u biosu, instalacija windowsa zapne negdje prije potražnje kljuca. Ako prodje, opet ne vidim disk.

    Ono sto me jos vise buni, prvo sam htio podici win10 i nisam vidio diskove na dijelu odabira particija. Sada taj isti usb stik mi prijavljuje kao instalirani OS koji treba popraviti (a ne bootabilni win10 stik).

    Drugi put kada je uredno prepoznao usb win10 stik, odradio mi je sam reparaciju starog sistema i sistem je uredno radio. Poslije nece ni ta reparirana instalacija da radi, javlja error i kaze da odradim restart sa ctrl+alt+del.

    Elem, ne znam gdje udaram. Imam tri diska, jedan sam izbrisao kroz CMD koji sam pokrenuo u toku instalacije sistema, izbrisao ga kroz DISKPART komande. Ali ga opet ne vidim kada trebam odabrati particiju/disk. Ubacio sam na stikove i neke x64 drajvcere za diskove ali kaze da ne odgovaraju.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li sve na def u biosu, je li ahci odabran za sata, koji je bios?
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Vracao sam na defaultne postavke i evo sa defaultnim postavkama kada kliknem boot menu, vidim samo stikove ali ne i HDD. AHCI jeste postavljen a verzija biosa je 2204.
     
  4. m4cuser

    m4cuser Novi član

    Ako ti je u biosu postavljeno na UEFI disk na koji instaliras sistem treba da bude u GPT formatu. Ako je u MBR onda ga nece vidjeti. Rjesenje je da u biosu umjesto UEFI prebacis na compatibility mode ili da convertujes disk iz MBR u GPT. Sada ne znam tacno kako se u biosu zove stavka gdje mijenjas UEFI/Compatibility, ali potrazi mora biti...
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Trebalo bi kroz DISKPART u cmd-u probati convert gpt ali evo sada usb stik nikako nece da buta. Izbacuje: select proper boot device.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pri restartu klikaj na f8 pa odaberi usb legacy umjesto usb uefi
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo ubacio stikove u laptop da vidim zasto sada nece da boota na pc-u i oba su stika izbrisana. Nece win da ih prepozna dok ih ne "sredim" kroz disk manager. I ovo da vidim.

    Odoh skidati win, pa praviti novi bootabilni stik pa probati to sto govoris.,.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    'Evo nasao sam win7 DVD. Dosao do instalacije gdje su izlistani diskovi, stoji prazno. Usao sam sa f8, pa nisam odabrao UEFI vec nesto p1.. sta sad da radim ? Ovo convert gpt nema vajde, izbaci there are no fixed disks to show ..ili sta vec.

    Ima li ovom spasa ?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne kontam, imas li cim slikati postavke u biosu u boot sekciji? Vidi compatibility mode po def je uefi + legacy, pa probaj samo na legacy. Vidis li dvd u biosu? Vrijedilo bi i update biosa na zadnju verziju, ja sam imo problema cini mi se bas s tom verzijom biosa.
     
  10. elvirbej

    elvirbej Aktivista

    Probaj update biosa.
    Dal mora update ici po redu il zadnja verzija obuhvata sve sto su prethodne imale. Vidim da je sa verzijom 1902 sredjeno vise stvari.
    P8Z77-V LX BIOS 1902
    1.Fix sometimes can't recognize Card Reader KAWAU-C235 issue.
    2.Fix WINPE UEFI mode can't boot.
    3.Fixed Power On By RTC function failed.
    4.Fixed F8 function is abnormal under fastboot
    5.Add multiple languages support in BIOS setup.
    6.Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpus ... uage=en-us
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    zadnja verzija sadrzi sve predhodne popravke.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Vidim dvd, ne vidim hdd. Da, po defaultu je je kako si rekao, prebacio sam na legecy i pokrenem normalno win7 instalaciju ali ne mogu odabrati disk jer se ne vidi.

    [​IMG]

    Prebacio sam samo na legecy ali ne vidim disk opet. Trazi drajvere.

    A BIOS mi je ovaj 2204. Novija od te na listi.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    jesu li hddovi ustekani u plave sata slotove?
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo idem redom mada sam probao i plave i bijele.. sata 3 i sata 6.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li probao vise hddova?
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Glava me boli.. imam tri diska. Jedna sma izbacio i ostavio sistemski i storage. Sa ovim storage sam testiroa i on se nije nikako vidio. Sistemski nisma htio cakcati jer na drugoj particiji imam bitne podatke (trebao sam ga brisati na nulu radi prelaza na GPT).

    Evivej, ostavio sam legesi, vratio sistemski na #4 sata 3, donji lijevi plavi i evo bootao stari sistem bez problema. Storage se nije vidio pa ga prebacim na srednji plavi sata 3, #2. Na desnom plavom se nije vidio.

    Evo sad cu napraviti bootabilni win10, vjerujem da ce se uredno vidjeti disk ali sta sad.. da li prebacivati na famozni GPT format ili nastavitoi koristiti na legesi ili kako li vec ?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    ne znam zasto imas problema ali kod mene normalno radi na MBR, u biosu sve na default sto se tice boota.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Izgleda da ima neki problem sa sata izlazima. Donji lijevi radi. Ovi ostali kao prorade. Onda spojim sistemski dole lijevo i recimo vidim oba diska u biosu ali ne i u windowsu. Evo instaliram win10 i u odabiru particija/diskova, vidim samo ovu sistemsku.

    Jednom sam usao u sistem i ovaj drugi storage diske je radio i onda prestao raditi. Imam 3 sata kabla, mijenjam ih u krug ali izgleda da samo donji lijevi sata izlaz 100% radi.

    Ima li kakva opcija u biosu za on/off SATA izlaza ?
     
  19. m4cuser

    m4cuser Novi član

    Ako ces octaviait MBR, onda CSM ukljuci, stavi Boot Device Control na Legacy i nadji opciju Secure Boot i iskljuci ju i mora da radi.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako da ugasim Secure Boot ? Kada udjem u taj dio, pise mi Secure Boot Enable i ispod mogu mijenjati UEFI OS i Other OS.. nesto tako.