Unapređenje protoka zraka unutar kućišta

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by AdoSA, Jun 21, 2013.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sve je to slabo, skida samo "frisku" prasinu. Sve ono sto je duze od par dana zalijepljeno ostaje.
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Kod mene je no brainer, jedan 120mm fron in na 1200rpm, jedan nazad out 120mm takodjer na 1200rpm + 120mm od napojne koji varira sa obrtajima na vrhu, tako da je negativni pritisak u kučištu što je poželjno. Temperature diska ne prelaze 40 po ovim vrućinama. Kučište je apsolutno bez rupa osim čitave mrežaste prednje maske i tačno na njoj po prašini vidim kako i gdje zrak usisava. Umjesto tih najlonskih čarapa :D možete kupiti filter za motor usisivača koji ima jako dobar protok zraka i barijeru protiv prašine. HAF ne volim upravo zato što je teško pronaći dobar/pravilan protok unutar kučišta, previše otvoreno brate.
     
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Mali update.
    Jutros sam kućište fino rastavio, uzeo brusilicu u ruke i isjekao mesh sa prednjeg venta, diskove malo bolje pozicionirao, blokirao pojedine rupe za ulaz zraka, side vent ponovo okrenuo da radi kao exhaust i dobio sam slijedeće u full loadu:

    - GPU Temp 60 stepeni
    - GPU Fan 50%
    - VRM Temp 74 stepena
    - HDD Temp 38 (oba diska)
    - SSD Temp 31 stepen
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Koja je frekvencija grafe i u kojem loadu je 60C max GPU, da li u igrama, rudarenju itd.?

    Odlicno ako si spustio temperature. :smt006
     
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    frek. je 1000/1750, a ovo si temperature pri high intensity rudarenju :smile:
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Odlicne temperature, sad je tako ostavi i upregni u rudarenje, odlicno :wink:
     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Interesantno :)

    Kod mene je ovakva situacija:

    - 2x120 mm intake (jedan preko 3 hdd-a u cage-u; drugi "visi na gumi" na 7V)
    - 2x120 mm outtake (gornji 12V; nazad 5V)
    - 1x120 mm side 5V


    Eh sad, seagate 41, dva wd-a 35, proc u idle-u 30-ak stepeni, NB 46 (?!). Uzmite u obzir koje je kućište u pitanju, siguran sam da iskusniji mogu dati savjet da ovo poboljšam.

    x1550 iako je downclockana u ATT-u prilično vrela na dodir (što utiče na nb i guess, a i sam heatsink je fabrički labav heh).
     
  8. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kod mene je :

    1x200 prednji in,
    1x120 bocni in,
    1x120 nazad out,

    Napojna dole i gotovo nema uticaja protoka u kucistu.

    Grafika ima svoja svoja dva ventilatora i ona izbacuje zrak van, osjetim kad stavim ruku iza kucista, a poklopci PCI utora su suplji na ovom kucistu i vise zraka izlazi.

    Temp u kucistu sa cca pola metra mjereno IC termometrom (kroz gornju mrezu) 34.5, soba 28.5, vani 34 stepena...grafika 7850 je OC i bila je pod opterecenjem.

    @ado, kod vise HDD uredjaja predlozio bi da malo rasporedis svaki drugi utor po jedan HDD, cak i 5.25 mjesta, pa da stavis neki tip "Push–pull" dva ventilatora na HDD kavez i jedan push ventilator na 5.25 kavez.

    Probaj skinuti zadnji ventilator i ovako :


    Edit. kad vec imas brusilicu :D , probaj sebi napraviti dodatni HDD kavez ispod GPU, kao sto dolazi "removable" SSD kavez uz HAF 912 :
    http://www.cluboc.net/reviews/cases/coo ... 912/p4.asp
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Mozda nije bas vezano za temu, ali blizu je, pa da ne otvaram novu.

    Kad u BIOS-u ukljucim smart fan control, vent mi ne ide preko 500rpm. I to sve super radi od jeseni od ljeta :) nema problema :) ali kako su pocele ove vrucine, kad igram SC2 valjda se pregrije i zablokira igra... mislim da je do toga, jer sam nekako iskljucio sve ostale faktrore. E sad sam u BIOS-u iskljucio smart fan control, i radi mi fixno na 1400rpm i igra ne blokira, igrao sam par partija, nikakvih problema.

    Sta god sam probao u BIOS-u nekako nece da regulise rpm. Uvijek drzi nizak broj obrtaja. A i mislim da mi laze temp seznor na CPU. Ono njihovo nekakvo mjerenje, nikad mi ne predje preko 50*C, sto ne vjerujem da je tacno. I onda vjerovatno BIOS ne vidi potrebu da reguliše rpm kad je CPU hladan... Ima li neko neki prijedlog ili ideju kako da pokusam to srediti? Kad dodjem kuci sa posla postavit cu slike iz BIOS-a da vidite kako je podešen smart control.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Sada sam hB dobre temperature dobio od kako sam odradio ovo sto sam napisao u zadnjem postu ;) HDDove sam, isto tako, vec rasporedio fino tako da je i to pomoglo :). Za sada necu vise nista da barcem jer bi mogao sta da ukakim hehe. Jedino, mozda, da uzmem kakav cooler za CPU i da ga malo OCam.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Nisam stigao slikati jucer, ali meni nesto nije jasno nikako. Imam par programa za praćenje temeperatura, HWMonitor, pa Sandra ona nebitno, u glavnom, u BIOS-u stavio PWM da pali ventove kad CPU dodje do 30*C, a onaj PWM ide od 0 do 127 i stavio sam sad 100. U glavnom, sada kada je u idle, umjesto prijasnjih nekih cca 400 radi na 700rpm. Problem je sto se temperatura ne dize na CPU, bar po onim senzorima. Oni vjecito misle da je CPU negdje oko 40*C, sta god da mu radim. Ima li neko neki pametan prijedlog kako da ga natjeram da vidi ispravne temperature? Ima li rješenja uopšte?
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koliko sa slika tvoje ploce vidim, imas dva-bijela 4 pinska konektora (dole-lijevo) kod socketa.

    Promjeni polozaj CPU hladnjaka sa CPU FAN na PWR/FAN 1 ili 2 kako se vec zove taj drugi 4 pinski ( ne na CHA FAN-3pinski) i pokausaj tako regulisati situaciju...znaci, totalno na drugi nacin.

    Tako pokusaj kroz neki program (FOX ONE.) regulsati rpm i prati temp procesora.
    http://www.pcstats.com/articleview.cfm? ... 956&page=3
     
  13. Qler

    Qler Veteran foruma

    Snimao sam taj foxconnov program, i radi regulacija, mogu ja i u BIOS-u ugasiti smart fan i onda radi na 1400rpm, ali nece automatski, tj. hoce on, ali cpu ne prijavljuje realne temperature i on ne vidi potrebu da ide dalje sa obrtajima...
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj speedfan ako podrzava tvoju plocu.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    a de mi recite, kako vam je okrenut cooler na procesoru? da li prema gore, ili prema nazad? kod mene je trenutno prema nazad (znaci gura zrak od prednjeg dijela kucista prema zadnjem), pa nisam siguran koliko ventovi na vrhu koji izbacuju zrak napolje, uopste imaju efekta. Razmisljao sam da okrenem cpu cooler da kupi dio vruceg zraka sa grafe i gura prema ventovima na vrhu koji bi ga izbacivali napolje, jer mi temp procesora nije kriticna.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ne kosta te da pokusas, ali ako se radi o malom broju obrtaja cpu kulera tesko da ce pomoci ventiliranju grafe.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa u pitanju je noctua sa push-pull systemom ventova.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja imam intake 12cm, izlaz 12cm, i na vrhu 12cm, plus ovaj scythe 12cm puse od HDD-ova prema nazad.. mislim da je prozracnost dobra, nema prasine, redovno se usisava kuciste, a evo i ovih dana se kanim da to sve rastavim i temeljno precistim...
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kao sto rekoh probaj, moguce da bude bolje za grafu. Ja sam davno iznad gts 8800 napravio haubu od papira, tako da vruc vazduh ne ide iznad u prostor cpu-a vec ga direkt izbacivo 12cm vent iznad grafe i bilo je puno bolje.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kolins mislim da neces moci zbog rama, hladnjak ce prekriti slotove ili ce prekriti slot za graficku. Vidim da imamo iste ploce i hladnjake, znam da sam i ja nesto tako pokusavao kada sam sklapao masinu i nije moglo.