Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljive?

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Dec 7, 2012.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Ocigledno nismo bili dovoljno jasni. HD Portal ne ulaze nista osim znanja i vremena. Unaprijed ce kupac platiti da se tv kalibrira. Dakle kupac ce imati izbor kupiti tv iz radnje (komitenti HD Portala u HR i BiH) na koji ce cekati da se kalibrira i platiti putem komitenta ili putem HD Portala dodatnu cijenu. To je sve.

    Dakle pitanje je samo koje cijene staviti da se kupci ne odbiju a da mi koji radimo kalibraciju imamo financijsku objektivnu korist.

    Stavili smo upitnik na vise mjesta i izgledalo bi ovako;

    -prvo smanjio bi se trošak neispravnih tv-a koji bi odmah bili eliminirani i smanjeni troškovi prijevoza i onog najgoreg čekanja proizvoda da se vrati s reklamacije, HD Portal garantuje za produkte. Dakle ne moze se dogoditi da recimo kupac dobije ST50 s vertikalnim linijama itd jer bi tv bio "ISFccc & THX Certified by HD Portal Agency"

    -s druge strane korisnici bi dobili maximum iz proizvoda kojeg su kupili (Dakle neko je razradio panel, kalibrirao ga za sve DVB, Analogne tunere te za HDMI ulaze) - tv bi postao plug and play za bilo koji tip signala

    -naravno garancija bi počela tek od dana kad korisnik dobije kupljeni tv u kucu tako da je to win win situacija u više pogleda.

    -HD Portal pruza direktnu tehnicku podrsku za sve kupce "ISFccc & THX Certified by HD Portal Agency" televizora

    Cijene prema dosadašnjem feedbacku forumaša s različitih portala bi mogle biti;

    120 eura za High End modele (Panasonic GT50, VT50, Samsung E8000, ES7000, ES8000, Sony HX850, Philips PFL8007 itd)

    70 eura za Mid range modele (Panasonic ST50, Samsung ES6100, Philips 5507, Sony HX750, LG LM670 itd)

    30 eura za Low end modele (Panasonic X50, Samsung E450, EH5300, EH6030, LG PA4500, Sony EX650 itd)
     
  2. Tyger

    Tyger Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Ja mislim da su cijene s obzirom na sam trosak vremena opravdana. Kupac kojem je to potrebno nece traziti dlaku u jajetu jer i sam zna da ako negdje drugo bude trazio kalibraciju ima dodatne gnjavaze oko prijevoza, vremena koje ce biti bez uredaja i slicno.

    Da sebi uzimam nesto u sto bih investirao 3-4000 KM rado bih dodao jos do 10% vrijednosti da znam da iskoristavam sve mogućnosti datog uredaja.
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Opet je pitanje kako se zastititi od "piraterije". Neko ce platiti uslugu, da bi je neko samo na gotovo kopirao. Istina da se paneli i elektronika razlikuju unutar istih serija, ali razlika ne bi trebala biti "nebo i zemlja" sa identicnim postavkama.
     
  4. blaf

    blaf Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    ja i dalje mislim da je to demagogija i prodavanje tople vode...svaki ozbiljan kupac upali tv i uvjeri se da nema nekih mana, kao navedene vertiklane linije isl...
    razrada panela je nesto sto su profurali neki koji se bave slicnim poslom....nakon 200-300 sati rada tv-a panel je razraden i ne treba to mistificirati (vec sam 5 komada "razradio" bez problema), a za sve ostalo tu je garancija od min 2 godine....a to "ISFccc & THX Certified by HD Portal Agency" svaka cast, ali ne znaci to nista nikom, vec sam rekao da je subjektivna stvar kako se kome koje boje svidaju....a najveca mana thx televizora je upravo thx....nemoj shvatiti nista licno, ovo je samo moje misljenje, a mislim da hd portal radi jako dobre stvari, samo je ovo.....lose....
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Demagogija u Bosni je posao na zapadu vec posljednih 10 godina, od koje su se osnovale milionske firme. Ja ne ocekujem da me prosjecno obrazovan ili prosjecno neobrazovan covjek razumije ali postoji jako puno onih koji su iznad prosjecno obrazovani i znaju sta znaci usluga ovog tipa. Sto vise postoji ovakvih komentara koji su neargumentovani jer kompleksan posao koji ne postoji na trzistu od 22 miliona ljudi nazivaju demagogijom jasna slika, sta dalje, se iskristalise.

    Bilo koji brand nije znacio nikome nista u samim pocetcima, trebali su tom analogijom da odustanu i da kazu "ovo je prodavanje tople vode".
    Mi cemo krenuti s "ISFccc & THX Certified by HD Portal Agency" pa budemo vidjeli dokle ce nas dovesti. Mozda ene bude bilo odziva nikakvog ali necemo imati sebi sta prigovoriti, jedini imamo znanje, kapacitet i povjerenje kupaca za tako nesto.

    Neinformisanost i neupucenost u standarde, elektroniku displaya i algoritama u pozadini kao i referentnost boja, te opcenito slike na Flat panel display-ima je nista neobicno za ovo trziste.

    Razrada panela se vrsi kako bi se ujednacio plasma fluks, umanjio celijski afterglow (cime se postize veci kontrast), smanjila osjetljivost plasma pixela na određene boje i na određenu temperaturu boja. Konsekventno pravilnom razradom se umanjuje ne samo mogucnost burn ina vec i pojava fosfornih tragova te image retentiona. Drugim rijecima, panel i kvaliteta slike bez pravilne razrade nece nikada dati optimalnu sliku bez obzira na kalibraciju.

    Nekome ko da 2200km za 50ST50 ovakve stvari bi trebale da budu vazne a nekome ko "steli" boje prema paleti duginih boja na svojoj dukserici vjerujem da ovako nesto nista ne znaci.

    Nema potrebe za raspravu da li je kalibracija potrebna posto smo apsolvirali razradu panela.

    Ovdje nije upitno jeli ovo propao posao jer iskreno ne bi nikada ljude s Ex-Yu prostora pitao tako nesto, za takve poslovne savjete se ne obraca po forumima. Pitanje je bilo cijene za pojedine modele.

    @Andrej sto se tice kopiranja, niko na ovom prostoru to ne zna raditi. Ne postoji pojedinac i tvrtka koja zna kalibrirati po ISFccc standardima tako da nas to ne brine. Jedno je uzeti colormetar od 200km i pokusati od kuce popraviti boje a drugo je kompleksnost prave kalibracije.

    Sjecas se da smo imali problem oko prepisivanja kalibracijskih postavki kada su firme po Ex-Yu prostoru i rpodavaci bez naseg znanja skidali postavke sa site-a i prodavali kupcima koji su nam prijavili takve slucajeve. Ovdje tako nesto nece biti moguce.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Mene interesuje da li ste vi, pri tome mislim konkretno na HD Portal akreditovani da vrsite certifikaciju po ISFcc & THX standardu?

    Koliko sam ja upucen u proces same certifikacije da odredjeni subjekt mora biti akreditovan od ovlastene akreditacijske kuce da moze da vrsi vrednovanje sistema kvaliteta nekog sistema.

    Tek nakon ovoga moze se razgovarati o cijenama usluga koje namjeravate ili vec pruzate..
     
  7. blaf

    blaf Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    pa i prije si kalibracijske postavke prodavao po 30ak maraka, sad samo dizes cijenu....nista novo...razrada panele vrsi se i navedeno stoji, ali stoji da se svaki panel normalnim "koristenjem" razradi, pustali mi na njemu burn in video sekvence ili gledali dnevnik, kao sto rekoh bez mistifikacije samog procesa kao da je to nesto wow...sto samo rijetki znaju....i boje se "stele" da budu ugodne oku, a to je ipak subjektivan dojam bez obzira na calman kalibratore....
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Vi niste ste citali testove koje smo radili? Da li vidite igdje i na jednom site-u globalno osim hdtvtest-a, onako opsezne testove. Pitate li se odakle nam znanje? Sve smo rekli. Ne moze se firma akreditovat vec pojedinci s ISFccc I i II level certifikatima. Certifikati svakog kalibratora ce naravno da stoji uz svaki kalibrirani tv.

    @blaf
    Toliko si upoznat da ne znas koja je razlika izmedju prepisivanja postavki i direktne kalibracije? Radis li negdje u nekom shopu pa se bojis kao next.ba konkurencije posto neargumentovano nebuloze vezes?
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Ja mislim da su ove cijene korektne:

    Ne razumijem se u postupak kalibracije, niti u tezinu tog posla kad je cjenovni rang u pitanju. Prema ovome, ispade da je High End (obicnim rijecnikom receno, to je neki mnogo skup i dosta KVALITETAN TV) 4 puta teze, zahtjevnije, komplikovanije.... kalibrirati u odnosu na neki Low End TV (s obzirom na ipredlozene cijene kalibracije 120E vs 30E)???? To mi je zaista cudno. Ja kao laik, bih radje zakljucio da kod skupog, i kvalitetnog TV-a ima manje posla oko kalibracije, nego kod nekog dosta jeftinog (da ne kazem smeca)....
     
  10. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Low end modeli obicno nemaju osim osnovnih parametara slike ni osnovni Color Management sistem CMS, kao ni kontrole za White Balance (Izuzetak Samsung i LG Plasme)
    Midrange modeli imaju (2 point) White Balance i/ili osnovni Color Managemnet sistem
    High-End modeli imaju (10 point) white balance i napredni Color Management sistem + 10 point Gama sistem

    Praska?

    Evo kako izgledaju postavke za Panasonic X50 Low End Plasmu;
    Viewing Mode: True Cinema
    Contrast: 60
    Brightness: default (tvorničke postavke)
    Colour: umanjite za 1 klik ulijevo od defaultnog (tvorničkog)
    Sharpness: Po izboru (Preporuka: 5 za SD, 8 do 10 za HD signal)
    Vivid Colour: Off
    P-NR: Off
    16:9 Overscan: Off
    Pixel Orbiter: Auto

    Za recimo Samsung E450 Low-end Plasmu;

    Postavke
    Picture menu
    Mode: Movie
    Cell Light: 20
    Contrast: 95
    Brightness: 45
    Sharpness: 55
    Color: 50
    Tint: G50/R50
    Screen adjustment submenu:
    Picture Size: 16:9
    Position: [no change]
    Auto Adjustment submenu: [Grayed out]Advanced settings submenu:
    Dynamic contrast: Off
    Black tone: Off
    Flesh tone: 0
    RGB Only Mode: Off
    Color space: Custom
    White Balance: [pogledajte u nastavku]
    10p White Balance: On
    Gamma: 0
    Motion Lighting: Off [grayed out]

    White balance submenu:
    R-Offset: 25
    G-Offset: 25
    B-Offset: 26
    R-Gain: 29
    G-Gain: 28
    B-Gain: 25

    10p White Balance submenu:
    Interval 1: Red -1, Green 12, Blue 0
    Interval 2: Red 1, Green +1, Blue +1
    Interval 3: Red +1, Green +1, Blue +1
    Interval 4: Red 1, Green 1, Blue +1
    Interval 5: Red 0, Green +2, Blue +1
    Interval 6: Red +2, Green +1, Blue +3
    Interval 7: Red +2, Green +1, Blue +2
    Interval 8: Red +1, Green +1, Blue +3
    Interval 9: Red 0, Green 0, Blue +2
    Interval 10: Red +2, Green 0, Blue +3

    Picture options submenu
    Color tone: Warm2
    Digital Noise Filter: Off
    MPEG Noise Filter: Off
    HDMI black level: Normal [grayed out]
    Film mode: On




    Kako to izgleda u praksi za recimo High end model Samsung ES8000 LCD;

    Postavke – 2D slika

    Picture Mode: Standard
    Backlight: 13
    Contrast: 80 do 100 (U zavisnosti da li je aktiviran Eco mod)
    Brightness: 45
    Sharpness: 26 (Postavite po želji)
    Color 48
    Tint G49/R51
    Screen Adjustment Screen Fit

    Advanced Settings
    Dynamic contrast Off
    Black Tone Off
    Flesh tone 0
    RGB mode off
    Color Space Custom
    Red: 43,0,0
    Green: 0,53,0
    Blue: 0,0,59
    Yellow: 52,52,0
    Cyan: 0,51,51
    Magenta: 45,0,50
    White Balance: on
    R-Offset: 27
    G-Offset: 25
    B-Offset: 24
    R-Gain: 5
    G-Gain: 25
    B-Gain: 20
    10p white balance: off
    Gamma: -1
    Expert pattern: off
    xvYCC off
    Motion lighting: off
    Black enhancer: off

    Picture Options
    Color tone: Warm 2
    Digital Noise Filter: Auto
    MPEG Noise Filter: Auto
    HDMI Black Level – (Zatamnjen)
    Film mode: Auto2
    Auto Motion Plus: Standard
    LED Motion Plus: Off

    System
    ECO Solution
    ECO Sensor: ON
    Minimum backlight level: 5


    Postavke – 3D slika
    Picture Mode: Standard
    Backlight: 15
    Contrast: 100
    Brightness: 45
    Sharpness: 30 (Postavite po želji)
    Color 50
    Tint G49/R51
    Screen Adjustment Screen Fit

    Advanced Settings
    Dynamic contrast Off
    Black Tone Off
    Flesh tone 0
    RGB mode off
    Color Space Custom
    Red: 43,0,0
    Green: 0,53,0
    Blue: 0,0,59
    Yellow: 52,52,0
    Cyan: 0,51,51
    Magenta: 45,0,50
    White Balance: on
    R-Offset: 27
    G-Offset: 25
    B-Offset: 24
    R-Gain: 5
    G-Gain: 25
    B-Gain: 20
    10p white balance: off
    Gamma: -1
    Expert pattern: off
    xvYCC off
    Motion lighting: off
    Black enhancer: off

    Picture Options
    Color tone: Warm 2
    Digital Noise Filter: Auto
    MPEG Noise Filter: Auto
    HDMI Black Level – (Zatamnjen)
    Film mode: Auto2
    Auto Motion Plus: Standard
    LED Motion Plus: Off
     
  11. chivas

    chivas Novi član

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    OfT:
    Hvala hvala, znači za nepunih 7 mjeseci rada smo postigli mnogo, čim se pribojavamo konkurencije :lol: :lol: :lol:
    Opusti se ba, nitko ti propisanu nafaku ne može oteti :wink:
    OnT:
    Cijene kalibracije mogle bi za BiH tržište ići po 30, 50 i 100 KM ovisno o rangu TV-a plus putni troškovi i ostali zavisni troškovi (ovo za na licu mjesta)
    Za kalibraciju u pretprodaji ove gornje uvečane za 30-50% na teret prodavca ali uz pismenu saglasnost budućeg kupca (zbog mogućih odbijanja preuzimanja "otvaranih" kutija - bude svega).

    Sve će vam ovo podići cijenu pa ćete opet biti skuplji za 15-30% tako da mi (levatski, bezvezni, anonimni, prevarantski, na brzinu željni love ...) shopovi ćemo biti jeftiniji. Onda nas opet morate pljuvati, pa ponovo, ... :smt007
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Cijene kalibracije su po meni ok, jer onaj ko ima novac da kupi tv navedenih vrijednosti imat će para i da uradi kalibraciju. Naravno gledajuci sa moje strane ugla, jeste skupo jer ja i dalje koristim "starog guzonju", ali kada nekada budem imao finansijsku situaciju da mogu uzeti neki kvalitetniji tv, bit će odrađena kalibracija.
     
  13. KingT

    KingT Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Kad predjes sa "guzonje" na LCD/Plasmu trebace ti prvo kalibracija mozga.. :p
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Znam ljude sto su nedavno uzeli TV aparate po 2-3 milje eura, niko nije ni spomenuo kalibraciju.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Sve čekam ne bi li ti uzeo kakav 16:10 ili 16:9 panel veći od 19in na tom desktop PC, pa da i ja dignem kredit za TV
     
  16. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Hahahaha
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Ne kontam šta toliko fali "fabričkoj kalibraciji", ako nisi profesinalni korisnik kalibracija monitora a kamo li tv-a je po meni bacanje para.
     
  18. Nani

    Nani Komšija

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Legedno next.ba niko tebe ne pljuje, malo si sve licno shvatio.

    TV nece kostati skuplje jer ce kupci imati izbor da na zaseban racun HD Portala plate kalibraciju. U tom slucaju tv ide nama u lab u HR ili BiH i mi ga saljemo kupcu. As simple as that.

    Ono sto jeste dobro je da sve vise korisnika zeli da izvuce najbolje iz kupljenog tv-a. Za ove sto jednostavno ne znaju sta to znaci, ne moraju ni placati kalibraciju, kupe tv sami ga stele ili ganjaju postavke po netu i stvar rijesena. Bitno je da postoji usluga a vremenom sve ce vise ljudi placati takvu uslugu.

    Kako zahtjevi budu rasli, mi necemo moci sami sve obavljati, morat cemo zaposlit ljudi, nadamo se i to je plus za korisnike jer sigurno necemo traziti nekog sa ulice vec tehnicki potkovane ljude koje vec poznajemo s hwb i hdportal foruma. O tom po tom.

    Evo da i ne govorimo za ES8000, VT50, HX850 modele, gdje nema teorije da na modelima bilo ko pa cak i ja "odokativno" bez kalibracijske opreme dovedemo sliku na optimalne postavke. Date za tv 2000 eura i niste u stanju dati 120 eura za kalibraciju high-end modela? Pa potrebno je uradit kalibraciju UT50 modela kada se vec kupuje tv a da ne govorim oko ST50-ke sa naprednim Color managementom i svih modela koji nas cekaju u 2013-toj godini.

    Cijene smo odredili 120, 80 i 40 eura. Uvezujemo sistem i nadamo se prije nove godine da cemo krenuti sa ovim brandom na Ex-Yu prostoru.

    Ljudi u Sarajevu ce imate daleko najvece beneficije. Komitenti s kojima radimo su na 100m od nas i kalibracija ce biti zavrsena za 2-3 dana max. I umjesto 30 ili 45 dana razrade panela i prepisivanja postavki imate u roku 3 dana Plug and play kalibrirani televizor na analognom, DVB-C tuneru te 2 HDMI ulaza! U Hrvatskoj dodajemo i 5 memorijski ulaz DVB-T, BiH ga jos nema. Bit ce besplatan i za BiH kada se uvede DVB-T signal.

    Svaki dodatni memorijski ulaz tipa DVB-S ili dodatni HDMI3 ulaz kostat ce 10 eura.
    Davat cemo i popuste.
    Obavijesti i detalji uskoro!
     
  19. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    I kada se izvrsi kalibracija televizora onda ona daje "prirodniju" ili "realniju" sliku, ako sam ja dobro razumio?

    Sta ce nam to, dovoljno realnosti imam kada idem napolje hehe :smt003

    Nabacim mode dynamic i uzivam u "vibrantnim" bojama :smt005
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Re: Upitnik: Koje cijene direktne kalibracije su prihvatljiv

    Ja sam podesio Philips 40PFL5507 po postavkama koje je dao Nani, i mogu reci da je slika osjetno ljepsa, prirodnije boje nego na bilo kojoj fabrickoj postavci, a ima ih 7, tako da kalibracija ima i te kako smisla.