Utisavanje hard diska

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Feb 24, 2008.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Evo imadoh malo viska vremena pa "okacih" HD na plasticne vezice a sve u svrhu ublazavanja prenosenja vibracija na kuciste. Uglavnom vrlo ucinkovito i besplatno :). Postajte svoje fotke ako ste radili nesto slicno.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  2. GW

    GW Moderator

    Nije loše. Mada ne znam koliko koristi imaš pored onog intel stock cooler-a. I nemoj zaboraviti na temperaturu diska. Sigurno je sad veća.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije veca ista je, zasto mislis da bi trebala biti veca?. Intelov stock hladi vrlo dobro na 2,8GHz def naponu, svakako mi ploca ne dozvoljava veci clock od 2,9GHz :mrgreen:
    EDIT: Sad vidjeh da vjerovatno mislis na buku kulera :D. Nije velika buka, vise se cuje chieftec pri opterecenju :D. Ali ove vibracije malo vise nerviraju nego zvuk vazduha ventova :D
     
  4. GW

    GW Moderator

    Mislio sam na temperaturu diska. Kad ovako staviš disk, poveća mu se temperatura zato što više nije u dodiru sa metalom kućišta. Pogledaj temperaturu diska sa everest-om. Idle i pod opterećenjem, pa javi.
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma znam i ja sam to negdje procitao prije par godina. Da se disk hladi preko bocnih strana, ali nije. Temperatura mi je u prosjeku 35-37 stepeni i prije i sad. To sam prvo gledao :).
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja sam to petljo jos prije dvije godine, jedini nacin da se utisa disk je ga se ubaci u gumu od gaca i oklopi spuzvom. Sama spuzva ili sama guma nisu dovoljni.

    No cudi me da uopce cujes hard pored stock coolera, ali kad te uveseljava stavljat disk u plasticne vezice, zasto da ne.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Haha, dobar si. A zasto bi ga ubacivao u spuzvu? Zbog rostiljanja glava ili pistanja lezaja? Kao sto rekoh vise se cuje vent na napojnoj nego stock kuler na procu. Ovo je prvenstveno zbog utisavanja rostiljanja jer su se vibracije prenosile na kuciste. Sada se isto cuje rostiljanje ali puno puno manje (moram otvoriti kuciste da cujem).
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Po mom iskustvu i C2D stock cooler proizvodi znacajne vibracije. Ako su vezice smanjile vibracije, to je kewl.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako mislis da kuler proizvodi vibracije??? To jos nisam cuo.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :lol: :lol: :lol: Jos se ti trebas prove/proje/prohe najest...

    Vent na C2D stock cooleru gadno vibrira ovisno o proizvodjacu, Delta najgore vibrira, svo se kuciste trese. Ne znam koji imas, ali i Foxconn je gadan.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    E moj Stivi, sad si covjeku zivot unistio. Sad ce mu biti glavna okupacija ublazavanje vibracija. Nije covjek ni znao da ventovi vibriraraju, ali sad ce to definitivno cuti. :mrgreen:
     
  12. GW

    GW Moderator

    Dmr, moraš čuti kakav pogodan brandname IBM ili Dell računar, pa da vidiš šta je tišina. Poslije toga tvoj komp će ti zvučati ko avion.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    A joj jeste se ufatili ko coravi plota :mrgreen: . Ja sam samo dao dobru ideju kako ublaziti prenosenje vibracija sa HD-a na kuciste a vi o "vasoj" vjecitoj temi Sta je tiho kuciste, nidje veze :D .
    @stivi Ne znam kakav si to kuler imo, ali ja sam do sad imao posla sa 5-6 kulera i nijedan nije vibrirao da trese kuciste haha :lol: . Cak ni oni od 8KM :mrgreen:
     
  14. GW

    GW Moderator

    Znaš da je ovdje ekipa žestoka. Zato i valja forum.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Prije djetinjasta, al o ukusima ne vrijedi raspravljati :mrgreen: A za forum bih prije rekao da je jedini u BiH, ako se ne varam. Ako znas kakav preporuci na PM, samo da nije onaj bihnetov :)
     
  16. GW

    GW Moderator

    Čuj djetinjasta ekipa. Meni je djetinjasto misliti da ventilator ne proizvodi vibracije, ali sa neznalicama ne vrijedi raspravljati. :mrgreen:
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd nadji neki primjer na netu da ventilator na kuleru toliko vibrira da trese kuciste odnosno da se to osjeti :wink: To mora biti tolika neuravnotezenost mase da bi vremenom odvalila cijeli socket :mrgreen:
     
  18. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Sta mislis zasto postoje silikonski podmetaci i gumene tiple (zamjena za sarafe)?

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bi vjerovao koliko pojedini ventilatori znaju vibrirat. Vent sa AMD stock coolera od A64 3000+, vent sa stock coolera od od E2160, oba made by Delta. Uzasne vibracije na 12V. 40mm Sharkoon (tj. Globe Fan) takodjer. Imam jos primjera, neki noname ventovi. Freezerov vent jako vibrira na 12V iako ima one gumene drzace. Je li dosta? :D

    Svaki vent vibrira, neki manje, neki vise.
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da normalno da svaki vent malo vibrira (rekao bih nezamjetno:)), ali da kuler vibrira i da trese kuciste e to jos nisam cuo :) . Daj neki link, ako imas, gdje se ljudi zale na to, ili je taj slucaj, da nesto novo naucim i ja :mrgreen: .