Utisavanje hard diska

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dmr, Feb 24, 2008.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni je to bilo. Dva puta. Jednom noname kejs + amd a64 3000+ cooler na 4800rpm :D, drugi put Rebel i famozna Delta na C2D cooleru od E2160.

    Ovaj od AMD-a je onako fino zatresao kompletno kuciste, dok se kod rebela moglo na dodir osjetit vibracije. Buka Delte na C2D cooleru kad isti nije instaliran u kuciste (tj. kad ga uzmem u ruku) je zanemariva. Medjutim, kad se cooler instalira, buka je uzasna a vibracije osjetne.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Cuj meni su do sad bila sve no name kucista i neki kuleri do 20-30KM i nikada mi se to nije desilo, a sto je najgore to nikad nigdje nisam procitao :mrgreen: , ali eto morat cu ti vjerovati na rijec :wink: . Uglavnom ni na ovom stock kuleru od intela ni v od vibracija :D
     
  3. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Imao sam jednog prescotta i njegov box je išao preko 5000RPM i cijelo kučište se znalo tresti kao da avion poljece.
    Naravno...to je sve bilo u jednoj totalnoj kršini od kučišta.
    Ali fakat ga pretjerujete....box od C2D ne proizvodi tako strašne vibracije.....barem ne u mom slucaju.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Evo npr ja sam zamjenio c2d stock cooler na e2200 sa freezom razlika nebo i zemlja ... pogotovo jer mi je smece kuciste pa se mashina utishala za jedno 50% jos kad sam spustio freeza na 25% .... divno 5 C manje bez ikakve buke

    i naravno svakih 40 sec zazuji kuciste sa stock ventom .... i do venta je
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jedno je buka a drugo su vibracije :wink:
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Pa vibracije proizvode buku, dohvatis rukom kuciste i osjetis kako se buka smanji.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Dobro onda ovo cu napisati samo za tebe :lol: . Jedno je buka od vibracija, a drugo buka od brzine vrtnje venta i protoka vazduha :!:
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Znam ja da bih ti volio jedno 28 stranica ovog threada, i ja cu ovo samo za tebe napisati sto meni objasnjavas sta je buka od protoka zraka i buka od venta?
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Joj car si fakat. Pa pogledaj da sam thread pokusao vratiti na njegovu temu jos prije par postova :). Medjutim proradila je sujeta pojedinaca pa ne ide :mrgreen: . A pitas sto tebi objasnjavam? Mozda zbog ovog :mrgreen:
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Fakat ili si ogranicen ili si neshvacen kao umjertnik. Nadji mi gdje ja osporavam razliku izmedju buke nastale vibracijama i okretanjem venta.
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    A ti ili si tolika picajzla, ili podjebavas :mrgreen: , kada si na moje "jedno je vibracije a drugo buka" odgovorio "pa vibracije proizvode buku" :?: Pa sam bio u dilemi sta li je od ovog dvoga :?: Ipak sam mislio da je ovo prvo pa sam osjetio potrebu da ti detaljno "pojasnim" na sto sam mislio kada sam to rekao :mrgreen:
     
  12. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    kuciste zuji jel vent trese mashinu ... nazovimo to micro vibracije koje dobijes na fushnim alu kucistima od 300g
     
  13. GW

    GW Moderator

    Ma džaba je njemu išta govoriti. Sada ćemo samo kratko rekapitulirati neke njegove bisere:

    :smt005

    :smt005

    :smt005

    :smt005
    I najbolje za kraj:

    :smt005

    Jučer nije znao da ventilatori proizvode vibracije, a danas obrašnjava drugima šta su vibracije, a šta buka.

     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kada naucis razliku izmedju ventilatora i kulera onda cu s tobom pricati :!: :smt003 :lol:
     
  15. Pasha

    Pasha Komšija

    E dmr fakat kakva je razlika izmedju venta i kulera?
    Ja samo odprilike znam da je vent ono sto ide na kuciste a da se kuler upotrebljava na procesoru :?
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kuler je brate hladnjak. Moze biti pasivni, bez venta, i aktivni, sa ventom. I na vodu i na nitrogen i na.... :mrgreen:
     
  17. GW

    GW Moderator

    Evo sad ću ti ja to fino objasniti:
    Vent, ventilator, fan (ima različitih tipova, evo najčešći):
    [​IMG]

    Heatsink, radiator :
    [​IMG]

    HSF (Heat Sink + Fan, dakle kombinacija ventilatora i radiatora):
    [​IMG]

    Cooler, hladnjak, hladiator :D (Otprilike gdje ljudi griješe. Dakle hladnjak ne mora biti kombinacija ventilatora i radiatora. Hladnjak ili cooler je jednostavno sprava koja hladi. Sve ovo gore možeš nazvati hladnjakom.Da ne stavljam slike svih mogućih vrsta hladnjaka, reći ću ti razliku između aktivnog i pasivnog hladnjaka. Aktivni hladnjaci koriste strujanje zraka pomoću ventilatora, dok pasivni hlade pomoću konvekcije-vrući radiator predaje toplotu hladnijem zraku.)

    Aktivni hladnjak:

    [​IMG]

    Pasivni hladnjak:

    [​IMG]

    Eto. Pa da ne moraš pitati likove poput dmr-a šta je cooler.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Vidim proucavao si tematiku zadnja 2 dana. Sad bi i predavanja mogo drzat :mrgreen:
     
  19. Pasha

    Pasha Komšija

    Nemate se potrebe prepucavati,ba.Hvala obadvojici. Ba :D
     
  20. GW

    GW Moderator

    Ja koliko vidim Pasha je danas pitao, a ne prije dva dana.

    Upravo tako.