ventilatori i prikljucak

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Zeleni, Apr 3, 2011.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ovako, imam jedan ovakav:
    [​IMG]

    Sutra dobijam kompjuter i imam cooler master hyper 212+ za cpu hladjenje. Ako zamjenim molex sa 3 pin kontaktom, hoce li biti previse da pichim dva ventilatora sa onog 3 pin CPU_1 prikljucka na maticnoj ?

    Negativna strana ovog prikljucka je sto nema zutog kabla, koji sluzi za raportiranje obrtaja.

    Druga alternativa je da ne kvarim ovaj kabal, da picim cpu ventilatore preko molexa, a da prespojim zuti kabal dole na plocu da ploca zna da cpu cooler radi :)
     
  2. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ma mozes na molex piciti koliko hoces ventilatora.

    Ali sto ne uzmes ovako:
    [​IMG]
    ili ovako:
    [​IMG]
    ?
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Znam da na molex mogu nakacit sta hocu, serijski.

    Pitanje je moze li 3pin za CPU vent podnijeti vise od jednog venta.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Taj prvi kabal sto si stavio je slican ovome mom. Razlika je molex koji sam kontao zamjeniti.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk
     
  5. k0ST

    k0ST Aktivista

    Ja imam 3 Sychte GT AP-15 (~0.3A) na slicnom 4-pin splitteru ubodenom na maticnu. Radi bez problema.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    pokusaj iscackati na netu koliko ti maticna moze dati maximalno ampera na tom fan prikljucku, ili posalji mail proizvodjacu. Evo jedan primjer
    "Recent mother boards (i.e. P965) supply up to 3.0Amps current from the CPU fan socket. In this case, o­ne Arctic Fan 12 PWM fan consumes 0.13Amp during maximum speed operation. When up to 5 fans are connected: 0.13Amp x 5 = 0.65Amp. It is still far below the specification. Some older boards (i.e. i865) supply 1.8Amp current from the CPU fan socket, still sufficient enough to handle. For more information please consult your motherboard manual to obtain the maximum current your motherboard can supply to the CPU fan."
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma moze 1000%, uz Noctua-u sam i dobio taj splitter za 2 CPU venta (push-pull sistem)
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

  9. Riddick

    Riddick Aktivista

    Definitivno nece imati vent od 2A a pogotovo ne od 4A! :D BTW vent od 4A sigurno ima neki bolestan rpm i potrosnju.
    @Zeleni moze 100%, al zasto da se patis kad imas za 1-2€ PWM Y Cable (Connect two PWM fans to one socket) + imas 1 zuti kabal?! :D

    [​IMG]
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja imam na kucistu vent od 2A, a taj od 4A bi imao potrosnju od 48W :D
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    OMG, kakav to vent imas da je od 2A? :D
     
  12. Riddick

    Riddick Aktivista

    @dmr Kod mene je Noctua 120mm (12V, 0.09A) usporena na 1100rpm (default 1300rpm) i dobro obavlja posao. Ne znam sto ce ti vent od 2A, mislim radi buke i potrosnje? :? :D
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    kod mene ima 0.4A 120mm, kad ga bez regulacije ukljucim, imam osjecaj da ce mi kuciste poletjeti a o buci da ne govorim..
    A bas me zanima koliko to cudo 4A ima obrtaja i koliko se cuje..
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moja greska :D Radi se o ventu izvadjenom iz chieftec napajanja i mislim da je 0.4A, ne znam otkud mi sad onih 2A :). Znam da je puno jaci od ostalih ali je regulisan speed fanom pa je na 30% u idle i na 70% u loadu.
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Hajd da ne otvaram novu temu, uzeh 570GTX od Sene, posto je imao nekih problema sa PCem (dim iz kucista), strah me grafu odmah na ovu SandyBridge konfu ubost. Pa hocu prvo da testiram u starijem PCu, ako sta rikne da nije velika steta. Napajanje je SilverStone ST50EF - Plus 500W ( http://www.jonnyguru.com/modules.php?na ... ry&reid=13 ). E sad, grafa trazi jedan 6pin i jedan 8 pin konektor. Tog 8pin konektora na ovom napajanju nema, imaju samo dva 6pina. Dobio sam uz grafu i onaj kao adapter sto 2x6pina spaja u jedan 8pin.
    Kako sad ovo spojiti?
     
  16. GW

    GW Moderator

    Pa eto 8 pinova imaš. Sad još samo nađeš molex > 6pin i to je to.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma


    Upravo to sam htio reci..

    Mada ja bih je probao u tvojoj konfi siguran sam da je grafa OK i ako nije nevjerujem da ce ista lose napraviti..
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Jest da ga imam :(
     
  19. GW

    GW Moderator

    Pa znam da nemaš. Zato kažem >nađeš<. :D
     
  20. KingT

    KingT Veteran foruma

    Probaj sa 2x 6pin mozda upali,nece napraviti nikakvu stetu ili ce startati ili ne..