Video capturing (opet)

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by russ-co, May 9, 2008.

  1. russ-co

    russ-co Komšija

    Dakle da ne peglam samo dmr preko PM mozda ima neko jednostavan savjet.

    Kupio sam TV kartu, Phillips, uradio instal,sve OK, udjem u njen program, uzmem MPEG2, 640x480, 25fps i skinem file sa video kamere na PC. Vise puta mi se desilo da komp zaledi, izleti plavi ekran ali sam stavio veci HD, fresh instal i to se desilo 1x nakon 30min snimanja,hajd OK to se moze trpiti..
    Dakle dobio sam file sa kojim ne mogu nista-sprzim na CD, DVD player ne daje ton. da li se moze prebaciti u VCD ili DVD format, virtual dub ne prepoznaje nikako i ne radi konverziju...

    Skinem sa virtual dub i pic vide3 codec, ovaj nudi samo 320x240 capture ali hajd i to nekako, skinem file .avi, sprzim na cd-sada DVD nece ni da ga cita.

    moze li neko reci ima li kakav jednostavn program da skinem glupi file direktno u neki format koji ce citati linijski DVD. ovo mi nikako ne da mira, od sinoc se bakcem i sad kasnim na posao al kad nesto uzmem dok ne rijesim ili razbijem ne mogu pustiti :)

    hvala unaprijed
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja sam jednom kupio philipsov tuner preko oglasa koji je ledio mashinu i rjesenje je bilo pregrijavanje kontakta na chipu sa hot air lemilicom.

    Sto se tice recordinga mislim da ti je ograniceno chipom... jesi probao chris tv?
     
  3. russ-co

    russ-co Komšija

    nisam jos nista probao sem navedenog, a sumnjam da je cip na karti, kad sam stavio novi HDD i instalirao XP uspio sam prvi put oko 35min skinuti,cca 1.1GB, a poslije sam pokusavao u virual dub na vecoj rezi od 320x240 i nije islo...
    eto ako ima sugestija za jednostavan software dobrodosle su...
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajd evo malo vremena da odvojim da ti pojasnim ovaj metod sa VDubom, Procoderom2 i DVD Labom. Nadam se da si instalirao drivere kako treba :). Instaliras VD i ACE Mega codec pack ( u njemu je PIC VIDEO MPEG codec sa kojim ja radim). Pokreni VD i idi na file/capture avi. U device meniju odaberi SAA 7130 TV card. U video meniju ukljuci video preview, u preview acceleration ukljuci both fields, u video source odaberi video composite (i spajas vcr na video in zuti chinch na kartici), pod capture pin odaberi Output Size 720x576 frame rate 25 i color space YUY2, pod capture filter provjeri da je video decoder na PAL_B, pod compression odaberi PICVideo MJPEG Codec i idi na configure i podesi na 19 i ok i nista vise ne diraj. Video snimas file/set capture file pa odaberes lokaciju das ime i save a pokreces iz capture menija sa capture video. Hajd prvo ovo provjeri radi li pa cu ti dalje za ostale stvari.
     
  5. zike001

    zike001 Novi član

    To sto se komp zaledi moze biti i zbog nedostatka RAM-a! Pokusaj i to da pojacas. Provjeri da li ti PCI utor ima dovoljan napon odnosno da li je kartica kompatibilna sa naponom PCI utora...
    A sto se tice aplikacije najbolje je koristiti originalnu aplikaciju koja dolazi sa karticom na instalacionom CD-u. Ona za sebe ima genuine drivere za tu karticu i u toj aplikaciji imas sigurno vec predefinisane formate snimanja tacnije capturing-a. Koliko vidim ti bi sada taj uradak sprzio na DVD pa da moze biti gledljivo i na (linijskom,standalone) kucnom DVD playeru. Da bi dobio takav DVD moras sprziti DVD sa DVD authoring tool-om:najcesce se koristi Nero i pri tome trebas odabrati DVD Video mod przenja. Tako sprzen DVD na sebi ima VIDEO TS i AUDIO TS foldere.
    Ukoliko zelis da capturing radis preko nekog drugog programa moras provjeriti koje codece i koje fomte taj progrm koristi i da li referencira sistemske codece...npr. ako zelis captuing raditi u virtualDubMod-u moras imati instalirane referentne codece u samomfolderu ovog programa...
    Nadam se da je ovo bilo od pomoci. Ako nesto ne bude jasno slobodno se obrati i javno i na PM
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Rusko, obrati se 3125 na pm, lik je nenormalan za ove stvari.
     
  7. russ-co

    russ-co Komšija

    hvala svima. j**bemti, da sam znao da je ovako odnio bih u videoteku i platio da se uradi, ovako kupio novu VGA, 250GB HDD; TV kartu, Zvucnu, 512DDR...i opet peglam i sebe i sve oko sebe :mrgreen:
    hvala vam ljudi, pokusat cu sutra sve kad zavrsim sa ovom dezurom :?
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajde pokusaj sutra :). A evo i dalje. Audio out iz kamere povezi sa audio in na zvucnoj kartici. U VDubu u meniju audio odaberi audio karticu na dnu i ukljuci enable audio capture, audio input stavi na line in, audio source na audio line. Pod compression mozes ostaviti na no compression. Kada zavrsis capturing dobit ces video fajl koji ce biti povelik, otprilike 1 sat oko 50-60GB cini mi se. To bi bilo sve sto se tice VD-a

    E sada instaliras canopus procoder 2 i pokreni ga (ali ne preko wizarda). Ucitas fajl pod source add, prebaci na target pa add i odaberi CD/DVD>DVD MPEG2 - DVD (high speed ili mastering quality ovisno koliki kvalitet zelis), mozes jos podesiti u desnom prozoru video bitrate i max bitrate i number of passes mozes staviti na 2 da dobijes bolji kvalitet ali ok je i u 1 prolazu a dosta brze. Trebas voditi racuna da ces sa def. postavkama od 6000 i 8000 za bitrate moci ugurati "samo" 1,5 sat na single layer dvd ili cak i manje, pa smanji ove opcije na recimo 4000 i 6000 ako hoces vise sati na dvd :). Najbolje da to sam isprobas i skontas. Na kraju OK i ides na convert i sacekas da iskodira u mpeg. Dobit ces odvojeno audio i video fajl koji su pogodni za obradu u dvd labu.

    Pokrenes dvd lab pro 2 i odaberes PAL i simple movie only. U donjem bijelom prozoru klikni na import files i ucitaj kompresovane fajlove (audio i video). Te fajlove preneses u prozor "movie" drag 'n drop tehnikom. Zatim iz menija Project odaberi compile DVD. Sacekaj da zavrsi i to je to dobio si gotov dvd na c: disku u folderu DVD Volume.

    Na kraju samo sprzis subfoldere AUDIO_TS i VIDEO_TS sa nerom kao DVD Video.
    Eto ako zapnes dje vici opet :).
     
  9. russ-co

    russ-co Komšija

    aaa covjece, pa kako imas volje sve mi ovo pisati, ma svaka cast!
    sutra kad se vratim iz dezure isprintat cu ovo i lagano krenuti, meni je npr dosta da 1h bude na DVD (radi se o family snimcima,tako da mi ne igra ulogu i 30min da stane na jedan samo da to uradim)
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    hehe bio na poslu a nije bilo posla pa ti napisah :mrgreen:
     
  11. russ-co

    russ-co Komšija

    kakav je to posao bez posla :mrgreen:
    evo i ja naposlu i od 14h vec 20tak pacijenata,uff,sta li me tek ceka tokom noci :roll:
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma znas kako je petkom pred kraj radnog :).
     
  13. russ-co

    russ-co Komšija

    znam, u mom slucaju svi iz ambulanti posalju pacijente na kliniku, i dok se pregledaju i urade sto treba- kad se trebaju vratiti oni zavrsili smjenu :smt005

    ...sad ce nas admin banovat zbog spama :smt004