Vista posmatrana sa strane!

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Nani, Mar 6, 2007.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Evo odlucih napisati neke svoje zakljucke ako ikog zanima naravno o VIsti sa jednog drugcijeg gledista.

    Pa krenimo;

    Microsoft realno gledajuci nista novo nije ponudio osim look n feel OS-a koji realno gledajuci je vise marketinska verzija nadogradnje XP-a i nista vise. Gledajuci dulje u samu problematiku sa izlaskom XP-a prije vise od 5 godina korisnici su dobili OS koji je zadovoljavao sve potrebe jednog prosjecnog desktop korisnika, zasnovan sa NT tehnologiji sa NTFS datotecnim sistemom pohrane podataka XP se cinio kao nova era desktop okruzenja u odnosu na dotadasnje verzije OS-ova koje je Microsoft izbacivao.

    Napominjem da je u samom pocetku kernel XP-a bio zamisljen kao GPU API prilagodljiv, tako da su programeri vrlo ltrebali iskoristiti sam kernel za optimizacije novonastalog software-a, da li za igre ili za aplikativne namjene. Medjutim Microsoft je razmisljao unaprijed 10 godina...

    Medjutim dolazi nova era gdje Microsoft polako gubi bitku pred sve vise user frendly interfejsom novih verzija Linuxa kao i same sigurnosti i stabilnosti istoimenog koji iz dana u dan iako ne na nasim prostorima biva sve popularniji i vise nego jeftiniji od Microsoftovog pandana zvanog XP. Medjutim Linux ko Linux je dobar dio trzisnog kolaca izgubio sto je imao vrlo malu ili skoro nikakvu podrsku za tzv home entertaiment ,citaj igre. Sa obzirom na njegovu namjenu i porijeklo to i ne cudi ali necu da ulazim u dublje stvari vec cisto pokusavam da sumiram dokle sve ide danasnji razvoj OS-a, da nastavim...

    Koliko usera ovog foruma ili svih korisnika koji su kupili i aktivirali Vistu znaju sta je najveca prednost Viste u predstojecem vremenu a da nema neki drugi konkuretni OS.

    Iskreno lakoca koristenja nije, dugo sam u ovom poslu i iskreno mogu reci da je Vista sve al ne samo User frendly, jeste nasminkana, jeste je lijepo za vidjeti u Aero okruzenju ali od opcija me glava zabolila. Da ne pricam kako bi se neko snasao ko se tek upoznaje sa racunarima i operativnim sistemima.

    Da li je prednost Viste enkripcijksa zastita datoteka ili Aero okruzenje, ne mislim vec znam da Linux distrubicije imaju 3D okruzenje kao i enkripcijske zastite, o Mac OS-u necu ni da pricam jer se zna kako je to big blu odradio. Da nije mozda IE7 sa konacno ugradjenim tabovima u sam browser, pa koliko je na trzistu pocevsi od Firefoxa kompanija koje su prije vise od 2-3 godine ponudile ono sto IE7 sad daje.

    Vista sama zauzima preko 512 MB u idle modu na cistu instalaciju sa ukljucenim Aero okruzenjem! Ocemo li diskutovati o driverima za Vistu. Ovo je najbolji dio. Creative Labs jedna ako ne i vodeca audio(fil) kompanija za zvuk nije u stanju izbaciti drivere koji ce raditi na vecini danasnjeg novog hardwera pricam o citavoj paleti Audigy kartica (FX, SE, ZS itd) koje muku muce sa Vistom. Da napomenem, sve ove kartice imaju tzv game controlere kao dio koji se ugradjivao u sam Audigy cip, medjutim u Microsoftu su odlucili da izbace podrsku za game controler u Visti da bi dali mjesto odnosno podrsku za usb prikljucke. Tako ako npr imate tuner u racunaru sa Audigy karticom nema te sanse da cete moci snimiti zvuk sa tunera jer ni jedan tuner ne prepoznaje kako treba ni AUX, ni TAB ni S/PD konektore na Audigy karticama jer prilikom instalacije vista drivera za Audigy kartice na Visti game controler (koji se na dosta mjesta prikljucivao preko AUX kabla) se ne instalira pa tuner ne prepoznaje Audigy cip.

    Idemo dalje, koje je to poslovanje u nVidii kad ni mjesec dana nakon zvanicnog izlaska Viste i 4 mjeseca nakon izlaska prve DX10 graficke kartice (G80) imena GF8800GTX nisu napravljeni driveri koji ce imati najjobicniju postavku za mjerenje temperature grafickog jezgra?

    Skinite najnovije beta drivere 101.41_winvista i pokusajte se poigrati sa postavkama Digital Flat Panel Settings i sa Fixed Aspect ratio opcijama svi vi koji imati wide monitore? Posto 90% korisnika LCD monitora obicno drzi monitore na nativnim rezolucijama, nVidiia je odlucila da postavi u tim istim opcijama tzv Nvidia Flat Scaling koji je defaultan ako vam monitor radi na nativnoj rezoluciji. Sve ostale opcije su iskljucene. Primjer; da biste igrali recimo Call of Duty 2 u 1024*768 rezoluciji u 4:3 omjeru, prvo morate napraviti downgrade rezolucije na monitoru na 1024*768 pa promjeniti postavke u nVidiniom Control panelu na Fixed Aspect ratio pa tek onda igrati na zeljenim postavkama u protivnom na wide monitorima imat cete razvucenu sliku sa rezolucijom 1024*768! To itekao ni na sta ne lici!

    Da li je moguce da toliko hvaljeni OS u dualboot rezimu jednostavno ima, ma malo je reci problema, (pogotovo sa XP-om). Da li je moguce da je dobar dio korisnika morao instalirati Windows Boot Pro menager da sredi dizanje jednog ili drugog OS-a jer na dosta mashina boot loader na particiji gdje je XP instaliran je nevidljiv za Vistu i sistem se dize kao da samo Vista postoji. Clap, clap za Microsoft. Zapitajte se zasto je Win Boot Pro dobio onakav graficki interfejs najednom, koje platio momke da olaksaju rad sa BCDEDIT.EXE faljom?

    Sta je sa sigurnocsu Viste, pa vec je najavljeno iz MS dolazak Service Packa, vec se krpi dakle...

    Da li je prednost sto se Vista ne moze crackovat...Molim opet? Eno stoji mi poslije svakog restarta sistema 43200 minuta do aktivacije, ja sam svaki dan, ama bas svaki dan u tzv. 3-day Grace periodu jer Microsoft ne moze da prepozna da li na istu masinu svaki dan instaliram po jednom nanovo Vistu, pa imam iste i vece online mogucnosti nego korisnici koji su zaista platili tih 250 dolara. Thank you Microsoft!

    Pa sta je prednost?

    DX10!

    Medjutim sta je sa DX10 API-em, u aprilu izlaze mainstream DX10 graficke kartice dakle derivati g80 jezgra G84 aka 8600GTS itd, jos nema ni jedne DX10 igre da je oficijelno pukla na policama pa ako ocete i pijacara po BIH-a. Da stvar bude jos smjesnija Microsoft je poceo da izdaje Vista Certified licencu na monitore! Da kazem raji koja ne prate, to su novi monitori sa HDCP-om odnosno HDMI prikljuccima i poboljsanim algoritmima za prikaz HD rezolucije i slike u desktop okruzenjima. Molim? Jel ovde neko nekog z......? Pa otidjite sad na stranicu nVidie i pogledajte spisak monitora koji su do sad izasli i koji pruzaju pune uslove za high definition igranje. Ni jedan nije Vista certified! HDCP je zastita za neovlasteno prikazivanje HD sadrzaja recimo sa Blu-rey ili HD diskova! Koju podrsku ima Vista za przenje istih? Pa o kojoj zastiti onda pricamo!?

    Da se vratim jedinoj prednosti...dakle famozni DX10...ako se sjecate na pocetku teskta sam napisao kako je kernel XP-a trebao biti API prilagodljiv...hm...ali nije, cinjenica koju ne znaju mnogi, pa se pitaju; sto onda DX10 igre nece moci da se igraju na XP-u? Vrlo logicno pitanje. Znate odgovor sad! Da biste igrali DX10 igre treba vam krenimo redom:

    Vista, DX10 graficka kartica, instaliran DX10 API, Intel Core 2 Duo procesor jer su sve DX10 graficke kao ni kad do sad nenormalno "gladne" procesorske moci, pogotovo high-end segment, u dogledno vrijeme Blu-rey citac jer ce igre prelaziti preko 20GB bas kao i za PS3, dakle uporedo s tim i veci hard disk, NEIZOSTAVNE 2 GIGE RAMA! i naravno kako sam rekao gore po mogucnosti Vista Certified LCD koji ce biti prikljucen na graficku karticu preko HDMI kabla. Koliko znam HDMI kablovi se ne isporucuju ni u bundlima za graficke a ni sa novoizaslim monitorima. Mala napomena, o cjeni HDMI kablova koje se krecu od 20 do 50 americkih dolara. Postoji do sad bar sto sam do sad vidio lista preko 50 proizvodjaca HDMI kablova i jedno 100 foruma oko enormne razlike u cjeni istih. Pogledajte samo razliku u cijenama na http://www.newegg.com I to ima svoje zasto a usko je povezano sa Vistom. Napomena isti se koriste i za prikljucivanje HD Plasmi i HD LCD sa linijskim Blu-rey playerima i PS3 konzolama!!!!!

    Saberite koliko ovo sve kosta i opet napomena, stavite tu cjenu hardware-a gledajuci kompletnu sliku a to je jos plus 250 dolara za Vistu!

    Naravno da je Microsoft rekao poslije jedno deset na sedmu upucenih mailova u njihov mailbox kako ce njihov razvojni tim napraviti a vec je napravio tzv DX9L API, koji ce omogucavati igranje DX10 igara na XP-u. I sad je nebitno sto imate DX10 graficku jer ako igrate na XP-u nadolazece DX10 naslove igracete ih u DX9C API-u prepakovanom za rad sa DX10 hardwerom i DX10 naslovima. Drugim rijecima nema DX10 dozivljaja! Sto je najsmjesnije od svega, igre idu brze u prosjeku na XP-u u odnosu na Vistu za dobrih 10 do 20%!

    Mislim da ste stekli jasnu sliku o Visti. Bez novog datotecnog sistema, sa prevelikm zauzecem rama, sporijim radom od predhodnika, jednostavno konfuznim bespotrebnim inforacijama i iritirajucim zastitama Vista je podbacila.

    Nisu vise vazni ni driveri iako je prica mnogo kompleksnija uzimajuci iste u obzir, vazno je da su korsinici primorani ako se mogu tako izraziti preci na Vistu iz puno razloga, support za XP je do 2009, takodjer kao i driveri za iste do 2009 do kad je Mico rekao do tad ce bit, kao i naravno sam hardware!

    Cisto prodavanje neceg sto je bespotrebno, da bi se zaradile pare na krajnjim korisnicima koji ce za "puni" prelazak na Vistu morati platiti kao nikad do sad u istoriji desktop operativnih sistema. I kazu da je Microsoft glup...thums up!
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Sve je to u dure i slazem se sa time ali cist primjer da nije sve u reklami i parama je ps3,kojeg su svi veci game razvojni timovi blago receno popljuvali naspram wii konzole koja je 3x jeftinija 2x zanimljivija ....samo je pitanje podrske (igrica).
    Tako je i sa vistom,a moje misljenje je da prije decembra necemo imati ni dx10 igricu koja valja jer zapravo necemo imati ni vistu sa sp1 ...tako da cemo i dalje gledati kako se raja pati sa poluzavrsenim softwareom dok bili trlja ruke.

    Moj savjet prodas makinu kupis nesto p3 sa 512 sdrama nabacis sabayon ili ubuntu od ostatka para kupis wii i vozdra.

    :)
     
  3. Looney

    Looney Komšija

    Inache sam uvijek preferiro PC za igranje ali kako je sve krenulo i ono malo shto se poigram morat chu na nekoj konzoli ...
     
  4. Raptor

    Raptor Aktivista

    Slazem se sa Nanijem. Potrudio se zaista da napise ovaj "clanak" ...

    Neki previdjaju smrt konzola!? Hmm, kako stvari stoje PC-gaming je ono, sto se nece proslaviti...

    P.S Moze se komotno uzeti Wii,X360 i PS3 i solidni media/net PC za 3000KM koliko je potrebno za neki "Crysis" :wink:
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Evo i mene Vistaga basha momacki, kada odem na shut down iste sekunde ugasi HDD dok shutdown screen i dalje stoji. Onda se disk upali i nakon dvije sekunde ugasi (to sve traje u procesu jedno 4-5 puta).
     
  6. Emx

    Emx Aktivista

    Reče mi iskusni član ovog foruma :) da će mi Vista ići na živce nakon par dana. I ispostavilo se da je to tačno; 'ušminkani' interfejs sam već odavno imao na Ubuntu, i Aero stvarno dosadi...
    Control Panel je jako natrpan opcijama koje definitivno nisu za početnike, već će ih samo udaljiti dalje od Viste.
    Zauzeće memorije je uvijek između 525 i nekih 650 MB, i mnogo više od toga kada pokrenem više zahtjevnih aplikacija ili neku igru. Primjetna je i neoptimiziranost, pa tako instalacija MS Office 2007 troši 100 % CPU resursa (AMD Athlon64 3200+) tokom cijele instalacije. FPS je drastično manji u Visti nego na XPu.
    Što se Linuxa tiče, odavno je postao svakodnevnica zahvaljujući članovima ULK BiH i ne može se tek tako upoređivati sa Vistom. Još uvijek veliki broj korisnika je primoran da koristi Microsoft sisteme jer to predstavlja mišljenje određene firme. Da korisnici imaju pravo i slobodu, i znanje da razmisle o odabiru sistema, u mnogo slučajeva izbor bi bio drugačiji. Flip3D? I ostala šminka? Nije mi potrebno. Iako mi je Vista aktivirana i neće nikada isteći 8) ja je brišem sa računara, back to roots.
    Btw, na Linuxu rade stvari koje su prestale sa razvojom i prije par godina, bez ikakvih problema.
     
  7. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Fkt, ja sam mislio da mi vista nikad nece dosaditi, al' vec nakon recimo 10-15 dana je pocela dosadjivati, ne znam kako i zasto ali znam da sam se vratio na xp, takodjer mi je bili aktivirana.
     
  8. Moncho

    Moncho Komšija

    meni je nacudnije to sto mi kada palim Vistu proc se spusti na ~ 1000 Mhz, inace radi se o 3500+ ( 2200 Mhz), onda sam pratio zasto se to desava, iz nekog razloga ako proc nije opterecen VIsta radi downclock proca, spusta mu multiplier na 5x ( orginalni 11 x) i naravno napon mu smanji na 1.100 V a cim pokrenem neku igru sve vrati na normalu. I kada gasim VIstu ostaje downclockan proc, i udjem u XP i onda pobudali uguru software i gasi mi komp, jer je Vcore izvan dozvoljenih granica ( 1.100 V a donja granica je 1.400 V, stock Vcore ).Radi se o ABIT ci sa R580 Chipsetom :)

    Ko ce ga sada znati sta je ovom uzrok :shock: ,
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    To bi se moglo zvati Cool' n Quite :wink:
     
  10. ming

    ming Veteran foruma

    Cool and Quiet, predstavljen sa K8 i radi na XP-u, samo ga je trebalo upaliti.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    evo meni vista radi 4. dan bez problema.. i ne primjecujem neku razliku u odnosu na XP.. tj ne igram se pa i ne znam kako opada fps :D ali sam skontao da mi fali jos 1GB ram-a :D
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Microsoft je najvise vremena i sredstava prilikom razvoja Viste ulozio na sigurnost. Razvoj je trajao 5 godina zbog necega sto se zove "Windows XP Service Pack 2". Na taj projekat utroseno je nevjerovatno mnogo vremena i resursa, no treba biti posten i reci da je Microsoft tu uradio jako dobar posao tako da danas, izuzimajuci podloznost virusima i sl. koja zavisi od nacina upotrebe os-a / racunara od strane korisnike, xp jedna jako, jako stabilna platforma te platforma koja ce se koristiti i u godinama koje dolaze dok god bude postojala odgovarajuca podrska u smislu softvera koji ce uredno raditi pod XP-om. Licno mislim da ce se vecina korisnika koji imaju neke prosjecne konfiguracije vremenom odluciti za kupovinu novih te tek tada krenuti sa Vistom, dok se znacajan dio vlasnika "top konfiguracija" vec sada odlucio za Vistu buduci da odredjeni pad u performansama mogu podnijeti. Ponavljam, moje misljenje je da ce popularnost Viste rasti sa prodajom novih racunara, a ne samo sa prelaskom sa XP-a na Vistu. Ako se malo razmisli, to je i logicno, buduci da jedan od glavnih razloga za prelazak na Vistu, DX10, trazi i DX10 graf. karticu koja vrlo lako poslije postaje najskuplja komponenta u trenutnoj konfiguraciji te se javlja problem "uskog grla", odnosno postavlja se pitanje da li i ostale komponente mogu pratiti taj nivo. Razmislite malo u tom pravcu i uvidjet cete zasto su novi racunari ipak kljuc za Vistu.

    Ovdje si ipak iznio dosta subjektivnih ocjena. O tome koliko je neki OS user-friendly je tesko raspravljati jer se vrlo lako moze reci "hajde da nam to kazu ljudi koji se prvi put susrecu sa racunarima" u odnosu na ostale koji mogu komentarisati da li je neko rjesenje bolje ili losije. Imao sam priliku procitati desetak istrazivanja na tu temu pa bi se iznenadio da je vecina dala zakljucak da zapravo velike razlike izmedju brzine i lakoce savladavanja pojedinih operativnih sistema i nema jer korisnici prihvacaju "jedan nacin razmisljanja". Naravno, tu su i one nezaobilazne rasprave tipa "presao sa wina na linuxa, sa wina na mac i u drugim kombinacijama". Ipak, tacno je da fokus Viste u dobrom dijelu i jeste bio privlacenje korisnika zbog novog interfejsa, sto ne mozes Microsoftu uzeti za zlo jer to i ostali rade. Bez obzira sta mislili oni koji koriste softver intenzivno, marketing i lijepe ikonice itekako prodaju proizvod, a na kraju shvatis da je sve oko novca, naravno.
    IE7 je stara prica i slozit cu se da je Microsoft u najmanju ruku bio bezobrazan sto je zapostavio IE te samo osvjezavao kroz sigurnosne nadogradnje. Ipak, to im se obilo od glavu u smislu da su izgubili trecinu nekadasnjeg "trzista" IE-a, no govoreci iz Microsoftove perspektive IE7 jeste major release u odnosu na IE6, dok naravno iz perspektive nas, ostalih korisnika, to nije slucaj s ozbirom na Firefox, Operu itd. Ipak, imajuci u vidu koliki procenat korisnika ne instalira / isprobava dodatni softver, drago mi je sto postoji IE7 da napokon i ti korisnici koji ne vole toliko da se "bave racunarom" imaju donekle olaksan rad.

    Iznio si tacne informacije. O tome da li je Vista mogla biti vise optimizirana se moze diskutovati, moze se spominjati i to kako se nakon 2,5 godine razvoja prakticki pocelo ispocetka, o tome kako postoji zajednicki interes industrije da novi operativni sistem trazi i novi hardver itd. Ipak, Microsoft je znao s cime se kocka. Svjesno su usli u fazu gdje ce imati nesto manji broj nadogradnji sa XP-a na Vistu (nego sto je to bio slucaj sa 98 i sl. na XP, po mom misljenju), no novi OS povecava prodaju racunara te uz povecanje cijena operativnog sistema, oni su se osigurali da ostvare planirane prihode. U prevodu, ne treba se brinuti za MS.

    Ako se u obzir uzme da je eto taj razvoj trajao gotovo 5 godina (iako ja ne volim koristiti ovaj podatak zbog vec navedenog "restarta"), zaista podrska sa driverima izgleda zalosno. Ipak, treba imati na umu da su Microsoftovi proizvodi daleko ispred kada je u pitanju podrska za proizvode kroz OS ili dostupnost preko weba u odnosu na bilo koji drugi operativni sistem. Izvolite zamisliti Windows OS sa podrskom za broj drivera koje nudi Apple na svojim zatvorenim platformama. Znacajan dio problema sa Windowsima upravo dolazi zbog postojanja velikog broja drivera koji nisu uvijek napisani dovoljno dobro sto uzrokuje dalje probleme sa samim OS-om, tako da nije fer (osim sto je smijesno) davati neku pozitivnu ocjenu Mac OS-u na tom aspektu.

    Navedeno, ipak, nije izgovor za ocajnu podrsku koju je konkretno ponudio Creative. Ova kompanija jeste broj #1 kada su u pitanju zvucne kartice za entuzijaste, no ima jako, jako malo trziste kada su u pitanju audio chipovi globalno jer, logicno, preovladavaju integrisana rjesenja. Creative vec duze vrijeme nudi jadne drivere, ne samo za Vistu, vec i za XP, te je njihova podrka korisnicima ispod svih nivoa. Podsjetit cu vas da i dalje postoje znacajni problemi sa X-Fi karticama, koji su u pravilu vezani za softver. Creative je do pocetka marta obecao finalnu verziju svojih drivera, no to se jos nije desilo. Zalosno je kako podrzavaju svoje korisnike, ali u isto vrijeme sto oni, kao i Nvidia (hajde da govorimo samo o ovim najznacajnijim) nisu iskoristili dugi razvojni period operativnog sistema te napisali kvalitetne drivere. Naravno, oni ce na kraju izaci sa nekim driverima koji ce vjerovatno biti "ok" za posljednju generaciju proizvoda, sto ponovo ide u prilog mojoj tezi da postoji ta vizija po kojoj Vista znaci novi racunar.

    Ovdje ide nastavak price iz prethodnog paragrafa. Mnogi korisnici, odnosno vlasnici Nvidia kartica su razocarani kako je Nvidia pristupila cijelom problemu. Dobra vijest je sto Nvidia zaista radi na otklanjanju tih problema, no losa vijest je da korisnici hoce da imaju 100% stabilan i feature-ready proizvod danas, a ne sutra, iza CeBIT-a, u maju ili slicno. Jasno da je Vista trazila dosta prepravki u driverima, no Nvidia je kukavicki pokusala da ustedi novac na razvoju sto im se na kraju obilo od glavu. Situacija nije bajna sa ATI karticama na Visti, no jeste ako je usporedite s Nvidianom situacijom. Ponavljam, jedini pozitivna stvar je sto se brojni problemi otklanjaju dok ovo pisem, no to nije dovoljno dobro.

    Tacno je da postoje ovakvi problemi, no nisu rasprostranjeni u tolikoj mjeri da bi mogli reci da se to desava na vecini konfiguracija / u vecini slucajeva. Nesto sam razmisljao buduci da ovakvi problemi nisu vezani samo za Vistu sada, vec i instaliranje Linuxa i sl. Mozda bi dobro rjesenje za buducnost bilo kada bi postojao jedan standard, neki loader na razini BIOS-a koji bi upravljao pojedinim operativnim sistemima uz specifikacije koje bi morali postivati svi koji "zele uci u igru". Ovako svako malo ima neko rjesenje koje nije kompatibilno sa prethodnim, mada covjek mora da se zapita o tome koliko zapravo razvojni timovi iza operativnih sistema zele da budu fair play sa ostalim, konkurentnim OS-ovima? Ne bas, zar ne?

    Vec sam spominjao kako je sigurnost novog operativnog sistema ipak znacajno popravljena ili unaprijedjena ako hoces. Mnogi to pogresno shvacaju te misle kako je Vista imuna na viruse i sl. sto je pogresno tumacenje. Vista je bolja / naprednija sa arhitekturalnog aspekta jer je teze naci / iskoristiti sigurnosne propuste koji su bili karakteristika prethodnih generacija. Ne bih opet da ulazim u detaljnu raspravu oko UAC, no to je generalno dobra stvar upravo za vecinu korisnika koji i nisu toliko svjesni o tome sta rade na racunaru (instaliraju, posjecuju sajtove itd.) Slicne implementacije postoje na Linux / MAC OS tako da je to sasvim ok. Ljudi koji imaju kontrolu nad svojim racunarom mogu proci bez UAC, a ja cu to nazvati jednostavno "iskustvom" i "mudroscu koriscenja".

    Vista SP1 alias Fiji je naravno najavljena i tu nema nista sporno jer je Microsoft istrajan da ispravi greske kojih je svjestan i drugih koje se mogu pojaviti u medjuvremenu. Pretpostavljam da svi znate vec da prilikom razvoja softvera (a posebno necega tako kompleksnog kao sto je operativni sistem) postoji prihvatljivi broj bugova / nedostataka koji se moze naci u final verziji kako bi se ispostavali rokovi i napalo trziste. To svi rade, i takav je biznis, iako bi krajnji korisnici voljeli vidjeti bug-free / 100% feature ready proizvode. Nemojte misliti da ne postoji identicna politika i u konkurentnim OS-ovima, no Microsoft je stalno pod lupom pa sto oni rade se dodatno podeblja. Jos cu reci vezano za SP-ove kada neko podje pricati o tome kako je MS izdao 2-3-4 SP-a i slicno - iako je tacno da postoje proizvodi koji su bolje razvijeni te zahtjevaju manje ispravi, treba imati na umu da SP-ovi nisu uvijek samo o ispravkama problema, vec i dodavanju razlicitih mogucnosti. I ostali konkurentni imaju bugove te donose razlicite SP-ove, no Microsoft je jedan od rijetkih koji za OS nadogradnje koristi termin Service Pack, dok Linux / Mac OS verzije svoje nadogradnje izvrsavaju / reklamiraju na drugi nacin.

    Sto se tice zastite protiv kopiranja softvera, to je ponovo stara prica i Vista nije drugacija (iako se nekima tako cinilo). Evo ne znam koliko se ko na ovom forumu sjeca, no prica o zastiti softvera je stara i proteze se od "specijalnih medija" pa do pojave aktivacija i sl. Necu duboko da ulazimo u ovu temu jer se moze raspravljati odvojeno, no savrsenu zastitu je gotovo nemoguce kreirati jer ljudi rade i na njenom razvoju, ali i na probijanju. Priznajem, na prvi pogled je izgledalo kako je Microsoft napravio breaktrough na ovom polju, no to su pisali samo oni gdje se Microsoft reklamira, hihihi. Elem, aktivacija Viste se zaobisla na 10 razlicitih nacina, no mora se shvatiti da svaki predstavnik kompanije po pravilu mora da prica ono sto ide u korist kompanije, ili ono sto mu je receno (na zalost), tako da izvolite zazmiriti na PR i marketing 8). Ukratko cu jos spomenuti da probijanje zastite i nije toliko velik problem za Microsoft (jer postoje nacini kako da se korisnici jos vise "stisnu uz zid", no o tome drugom prilikom) jer kompanija razmislja strateski te prvo zeli da se u mnogim zemljama sve to zakonski rijesi, sto je dosta efektnije s poslovnog aspekta nego sama zastita na softveru. Naravno, tu je i aspekt kada je bolje da se koristi piratska verzija mog softvera, nego placena verzija softvera konkurenta, no vec ulazim u detalje pa cu tu stati. Koga interesuje vise, mogu mu poslati svoju kolumnu iz 2006. godine, pa nek se javi na pm.

    Iznio si dosta argumenata sa kojim se mogu sloziti. DX10 je jako vazan aspekt Viste (sa ovim ponavljanjem jako, jako postao sam k'o Jobs sa svojim izrazima, haha), no nije samo Microsoft "kriv" sto u vrijeme Viste nisu bili spremni DX10 naslovi. Naravno, kada se pojave mainstream DX10 graficke kartice te igre, stvar ce znatno bolje izgledati za Microsoft jer DX10 zaista nudi dosta toga sto ce nam u buducnosti pomoci da uzivamo u igrama (mada bih rekao da je gamplay i dalje i tito i partija, ali eto). Sto se tice citave HD generacije, HD kao termin se malo forsira na potrosackoj elektronici te je kao i takav dosao na PC, iako mi, primarni PC korisnici, odavno uzivamo u visokom rezolucijama prilikom igranja u odnosu na konzole. Istini za volju, situacija se sada donekle izjednacava. PC / Vista / monitori ce bez problema da prikazuju sve sto nam se ponudi, no ono gdje Vista nece imati puno dodira jesu Blu-ray/HD DVD-romovi jer mislim da ce ozbiljnija tranzicija ka PC-u poceti tek negdje 2009. godine, dakle, u vrijeme pojave novog OS-a. MS je, po mom misljenju, tako nesto i planirao, pa to uzmi u obzir kada je u pitanju podrska za razlicite standarde. Jos nesto sto je vjerovatno zanimljivo, do te 2009. godine, ovi novi HD standardi ce biti "itekako provaljeni" pa to izvolite tumacite kako hocete ;)

    Pa u smislu Viste kao major Windows releasea-a, Vista je podbacila u brojnim stavkama, mada je donijela i odredjena poboljanja koja se ne bi olako trebala ignorisati. Vec na samom pocetku odgovara sam iznio razmisljanje vezano za popularnost Viste, cijene i prodaju, tako da to necu ponavljati.

    Laku noc 8)
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    ti nisi zdrav... pisat postove u pol 4 ujutro :D
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    ovo vec ne spada u kategoriju posta :D ali u glavnom sa cijelim se textom slazem. Tacno sto je napisao da je Nani u pravu i ono sto ga je ispravio sve se slazem.
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Ma bravo Enise, ti ko i ja, ne moze spavat pa se uhvatili obojica Viste 8)

    Da ne bljujem po Visti evo nekih dobrih strana za neka buduca vremena;

    Svi znamo da XP ima odličan "System Restore" koji nam omgučava da vratimo OS u određenu tačku u vrememu (npr. prije instalacije drivera koji je oborio mašinu ili problematične aplikacije). Vista, naravno dolazi sa istom opcijom koja je prilično poboljšana, ali pojačana sa jednom extra opcijom koja može raditi samostalno. Šta je bila mana System restora? Utility nije mogao da vrati sadržaj direktorija (dokumenti koji nisu sistemski fajlovi). Npr. imate određen folder u koji pohranjujete dokumente. U jednom trenutku Vam treba sadržaj direktorija sa stanjem dokumenata od prošle Srijede. Sada može zahvaljujući Previous Versions opciji tj. Shadow Copy tehnologiji. Radi provjereno i pozdano. Sljedeće dvije slike pokazuju kako to izgleda:
    [​IMG]
    [​IMG]


    Svaki folder na disku ima svoj Previous Version i mogučnost vračanja u određenu tačku. Naravno, mi možemo sami definisati koliko često i kada se prave shadow kopije.

    Druga stvar koja je takođe rapidno poboljšanja u odnosu na prijašnju verziju jeste BackUp. Bilo da pravimo rezervnu kopiju djela sistema ili cjelog OS-a stvar je pojednostavljena do krajnjih granica. Posebno me impresionira mogučnost stvaranja kopije cjelog OS-a koji se odmah snima na DVD medije. Da budemo jasni, koristio sam Norton Ghost mnogo puta i nije user frendly. Sa Vista kopijom sistema moja ljubav prema Ghostu definitino puca.
    [​IMG]
    Sigurnost je priča za sebe i da rješimo sve dileme Vista je definitivno najsigurniji MS OS do sada i tu nema nikave posebne filozofije. Puno je toga novog, dorađenog da se može napisati jedna knjiga samo o tome, ali da pokušam izdvojiti par stvari
    Windows Defender kao zaštita od spyware adware i sl.
    Klasično dobar Windows Firewall (međutim postoji u Admin tools skriveno pravo malo blago vezano za Firewall koji kada se pokrene od Viste dobijet ISA ili neki drugi Proxy server.) Sljedeća slika pokazuje šta želim da Vam kažem. Količina toga šta se može konfigurisati nije nimalo za početnika nego za ozbiljne sysadmine koji Vistu integrišu u svoje poslovno okruženje
    Administrator privilegije su default OFF. Vi možete biti member Admin grupe, ali niste Administrator. Taj account se mora posebno aktivirati. Svaka opcija koja zahtjeva Administrator privilegije na sebi ima posebnu oznaku u obliku malog štita. Ako ste obični user od Vas traži da se logirate kao admin, ako ste član admin grupe sistem Vas upozorava da je to opcija koja ima system wide impact.
    [​IMG]
    Firewall (ali napredni)
    [​IMG]
    Monitoring Windows sistema je uvijek bio prilično dobar, ali sada su ubacili nekoliko stvari koju su mu uvijek trebale i korištenje "polovnih" alata, sada, zaista nije potrebno. Npr. na prethodnoj slici se pokreće jedna zaista cool stvar "Resourse Monitor". Šta prati? Sve... slika pokazuje:
    [​IMG]
    Obratite pažnju na Network sekciju gdje tačno vidim ko, gdje kako, kada i koliko. Najmanji proces koji pristupa mrežnim resursima je ovdje prikazan. Npr. lako možete uhvatiti gdje Vam aplikacije odi u po kojim IP adresama, koliko podataka šalju, a koliko primaju. Takođe monitoring CPU ide do nivoa Threda, a da ne govorim o disku.

    Sljedeća slika prikazuje isti prozor, ali samo drugu opciju:
    [​IMG]
    Koliko je Vaš sistem pouzdan sa dijagram prikazom svih ključnih momenata u sistemu (bilo dobrih ili loših) sa objašnjenjem. Možete pratiti po datumu i sve složeno po sistemskim kategorijama. Ovo je jedna od stvari koja me posebno dojmila.

    Stari dobri Event viewer je postao samo još bolji:
    [​IMG]

    Mrežne postavke su razrađene do detalja i tu mi je trenalo najviše vremena da skontam gdje mi je šta. Nema baš puno dodirnih tačaka sa XP ili Win 2003. U početku me to malo nerviralo, ali sada baš mislim da je to prirodno tako i da sada ima puno više reda u ovom djelu:
    [​IMG]
    Slika pokazuje centralno mjesto odakle možemo da biramo u kojem smjeru idemo. Zanimljivo je ako imate problem sa mreženom konekcijom, na mapi konekcije se pokaže tačno mjesto gdje problem i šta je problem. Provjereno radi kada sam konfigurisao izlaz prema netu.
    [​IMG]
    Vidljivo je i nekoliko novih protokola. Tu je i podrška za IPv6 i još nekoliko cool stvari

    Puno puta se dešavalo da se sistem resetuje zbog loše memorije. Jednostavno OS pokuša da zapiše u RAM gdje postoji fizičko oštečenje. Rezultat je mogao da bude vrlo različiti i mašine su se nosile na servis kako bi bili sigurni da li je: napojna, RAM, ploča i sl. Sa Vistom dolazi jedan mali alat koji će Vam pomoči da viditi da li je sa Vašim RAM-om sve ok.
    [​IMG]

    Vista je sama do sebe vrlo prilagodljiva i sve asimilira kao Borg Evo šta želim da kažem. Spoji sam monitor na VGA izlaz i uradio Extend desktopa na sa Lap Top-a na monitor. Ništa novo to je mogao i XP, međutim ima ali. Prije nisam mogao samo na monitoru raširiti VLC ili Media Player (video prikaz) ali samo ograničen na monitor, a da mi na LCD-u ostane desktop za normalan rad. Bili su potrebni razni alati koji nisu baš funkcionisali ili su gutali RAM-a kao da je server. Sada sam fino gledao Voyager Sezonu 1 i malo čitao šta ima na forumu.
    Takođe sistem je primjetio da VLC player nije baš na TI sa Aero okruženjem i fino se prilagodio da aplikacija može da radi, ali to je tako bilo nježno i fino bez da sam primjetio razliku. Slika govori sama za sebe
    [​IMG]
    U GUI sheel je priča sama za sebe. Mogučnost da se prikaže, grupiše, sortira, pregleda i sve i svašta pomaže u svakodnevnom radu. Par slika ilustruje neke od tih situacija. Posebno je zanimljiv preview dokumenta
    [​IMG]
    [​IMG]

    Želimo li da gledamo TV, DVD, slušamo radio?. Sve ima nema da fali. Tu je kompletna podrška Media Centra (govorim o Ultimate edition).
    [​IMG]
    [​IMG]

    Ono što je meni bilo bitno jeste da mi rade SQL Server alati i Business Inteligence Development Studio. Da budem iskren, sve radi odlično.
    [​IMG]
    [​IMG]


    Na kraju..sigurno ste primjetili da nigdje u postu nema Vista je najbolji OS ili sl. Cisto sam opisao neke prednosti u odnosi na XP, medjutim XP je imao itekako bolju podrsku u vrijeme kad je izasao ali svoje stavove o tome sam iznijeo na pocetku ovog threda. Ovdje se nalaze čiste činjenice sa primjesom iskustva od 16 godina rada sa računarima. Vistino vrijeme defintivno dolazi i mislim da je to OS koji će sigurno zamjeniti, vremenom, XP kao jednu od najpopuranijih Desktop platformi. Skok koji se vidi ovdje je jednak kao skok sa Win.3.11 na Windows 95, a ja sam se prvi put izgubio ko djete kada sam vidio Desktop i Star meni nakon upgrade sa Win.3.11..davno je to bilo.
    Nek slike su uzete sa RC1 Builda a koliko sam vidio nema razlike u prikazu ni u finalnoj verziji.
    Kako sam rekao, jako jako puno opcija i ne vjerujem da je to moj subjektivan stav vec da je iz ciste Vista sigurnosti i kompleksnosti kao i podrske za Administraciju samog OS proizaslo puno vise opcija koje ce sigurno smetati ne toliko iskusnim i zahjtevnim korisnicima.
     
  16. Moncho

    Moncho Komšija

    ok nani sada sam totalno u banani, prvi post protiv Viste a koliko vidim drugi je za Vistu :? :? Ma salim se, probo sam Vistu nekoliko puta ali mi nikada nije bila duze od par dana na kompu zbog problema gore opisanog, ali ipak brijem da mi je bios na maticnoj vrisno no o tom potom.

    P.S.zakaj nisi malo optimiziro ove slike, kod mene na 1 mbps poprilicno sporo se otvorila stranica, a da ne pricam za one sa sporijim vezama :) :smt002
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    nani daj malo smanji slike, iskaču mi van ekrana na 1400 širini.
     
  18. Samir_Masinac

    Samir_Masinac Aktivista

    Htjedoh i ja reci: "Ovo se zove optimizacija slike." :mrgreen:
     
  19. Vedo

    Vedo Moderator

    Al ih je bar dotjerao, trudio se decko :wink:
     
  20. Nani

    Nani Komšija

    Smradci jedni jos vam stavim da ne morate klikati na njih jos se bunite, tisina.
    Ovo je opis i po meni noviteti u Visti, naravno sto nema u XP-u, medjutim to niej ni izbliza dovoljno da se kaze kako je Vista must have proizvod. Jesu neke stvari za odusevit ali iskreno govoreci koliko to stvari evo samo koje sma ja nabrojao trebaju prosjecnom korisniku a ima toga jos dosta sto je integrisanu u samu Vistu a rijetko ili nikako ce se upotrebljavat od strane korisnika.
    Naravno prvi post nije bio opis samog OS-a i noviteta jer ruku na srca sve ovo sto sma nabrojao jeste cool ali itekakos e moze bez toga. 90% korisnika bi vise zeljelo da ima zrelije drivere, hardwersku podrsku kao i WinFS nego gore nabrojane stvari. Nadam se da je jasnije.