vista: za i protiv

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Esh, May 8, 2006.

  1. Esh

    Esh HWB

    Spomenuti rezultati su definitivno zanimljivi, pa me zanima zbog cega tako mislite? Sta mislite da nedostaje u Vista operativnom sistemu?
    Ako vas nesto zanima o samom os-u, rado cu odgovoriti, posto se druzim sa istim vec duze vrijeme...
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    Meni se najprije samo ime ne svidja. Al to je ono najmanje bitno.
    Ono zbog cega necu prec je, memorija. Po testovima koje sam vidio trazi min 1GB memorije, ali 2GB bi bilo taman.
    I opcenito ne prelazim na novi OS tek tako. Pricekam par mjeseci dok se ne vide greske i koliko je stabilan OS. Neke napredne "fancy" funkcije mi i nisu toliko bitne koliko stabilan OS.
     
  3. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    ma sta ce mi os kojem treba gb memoriie samo da radi.. ovo za sta mi sad komp treba mogu raditi na xp bez problema: autocad, c++, eventualno word, access tu i tamo, stvari za fax da ne visim tamo cijeli dan..

    Ako bude kakav novi office uber paket preshao bi na vistu, ali ovako nema niti jdan razlog za..
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma do prvog SP-a nista. Mozda samo da probam na par dana. Za mene je prezahtjevna vista.
     
  5. All4AMD

    All4AMD Aktivista

    Meni se vista nesvidja zbog velike zahtjevnosti, cujem da trebas imati dx9 grafu za njega i min 1GB rama, 2GB optimala ali sta ce gameri na njemu?? bez 3-4GB memorije zaboraviti jer sve danasnje i nadolazece igre zahtjevaju i po 2GB rama i to na XPu npr Battlefield 2, a koliko ce tek onda trebati na Visti :? jer znam da XP moze solidno raditi od 256~512MB a opet u igrama treba toliko memorije.... a Vista 1GB samo za rad... :shock:

    a i neznam kakve su to toliko napredne i dodatne mogucnosti u odnosu na XP da bi se na njega "jos" prelazilo... osim zahtjevnogh grafickog sucelja naravno za koji ti treba DX9 :?
     
  6. Ante

    Ante Aktivista

    vecina nebi presla jer imaju preslabe kompove.....
    ja bez 2GB RAM-a, pozitivne recenzije i prvog service packa sumnjam da cu nabavit...
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma pretjerao M$ sa zahtjevima.... XP me do sada odlicno sluzi... a i vistu ce biti teze... ehm... nabaviti :D "onim" putevima :) pa dok i to skontaju :)
     
  8. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja licno ne vidim dobar razlog, zasto bih presao na Vista-u...mozda sto graficki izgleda ljepse i urednije od XP-a? mozda sto ima neke nove funkcije, koje u sebi XP nema?
    mozda su trebali izbaciti jos jedan zvanicni Service Pack, i pricekati jos koje vrijeme dok raja (bar ova kod nas) ne bude u mogucnosti da nabavi neke jace masine, koje ce bez problema pokretati novi WIN :)...vala su sa zahtjevima za Vista-u pretjerali :|
     
  9. zilo

    zilo Komšija

    Meni je XP(sad za sad)sasvim dovoljan. :)
     
  10. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja mislim da ne bi puno toga trebalo nedostajati. Čak naprotiv, mislim da će Vista biti dobar OS, više prilagodljivi i tako dalje, pa i koristio sam ga jednom, sviđaju mi se neke nove funkcije.

    A moj razlog za negativno glasanje je što sam skeptik i uvijek mislim da me velike korporacije i masoni hoće da unište i da je ovaj svijet zavjera. Bez zezanja.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    bjezi ba... danas sam sjedio sa jednom zenom koja je umislila da je citava drzava spijunira da salju tajne agente da je spijuniraju... jedva sam se izvukao...

    a vista ce ipak za moje mogucnosti jos uvijek hardware-ski biti nedostupna...
     
  12. Chem

    Chem Komšija

    cekam prvi SP1
    to je najbolji SP sad taj koristim
     
  13. 3125

    3125 Komšija

    Ja cu ga instalirati cim izadje, ali ne garantujem da cu ga ostaviti na disku duze vrijeme :) Morace se pokazati ako hoce da opstane, a na osnovu bete ne mogu da sudim.
     
  14. Ante

    Ante Aktivista

    znas kako je briga m$ za nas balkance?
    mi smo im 0.01% trzista....
    u americi platis 2GB OCZ-a ni 1000 kuna...naravno da su onda oni spremni za to a mi nismo
     
  15. zilo

    zilo Komšija

    0 % :smt003

    Otoka ih ubi. :p
     
  16. Esh

    Esh HWB

    znaci za vecinu su problem hardverski zahtjevi..
    bez ikakve sumnje, oni ce biti znacno "veci" u odnosu na win xp, ali za konacnu ocjenu toga trebamo sacekati jos par mjeseci, zbog ocekivanih optimizacija..

    mogucnosti? zelje?
     
  17. Ante

    Ante Aktivista

    zapravo bi svi htjeli operativan sustav na kojem mozes igrat i radit, koji ne 'istekne' za pola godine, koji ima par dobrih programa sa sobom i koji nema tolko virusa i ostalog 'malicioznog' smeca....
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    o svašta se načitah ovdje, a ni probao nisam vistu :D

    preskeptičan sam... sjećam se samo prelaska win98 -> xp paralelno sa kt133 -> nforce2... to nije dobro radilo (naravno dok matičnu nisam zamijenio), a tu su još hardverski zahtjevi i da ne zaboravim - sve mi radi trenutno bez problema.

    enise opet potpaljuješ :D :D
     
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ja još mislim da je sve ovo zavjera. Dok drugi ne proba ja prvi neću.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    ma naprotiv, samo me zanima sta ljudi misle.. znas da me vole svakako u microsoft poslovnicama :)