Vlasništvo-Zaštita web stranice

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Hansel, Dec 19, 2009.

  1. Hansel

    Hansel Komšija

    Ako mi neka firma koja se bavi web dizajnom napravi web stranicu (nebitno kakvog sadrzaja) po nekim mojim kriterijima (mogućnost registracije od strane klijenata i dodjeljivanje njima administratorske funkcije za njihovu bazu podataka - da mogu sami uređivati svoje podatke, ponudu i sl. - u biti malo naprednija web stranica), koristeći njihov hosting koji sam platio, domenu kao i naziv-adresu stranice, hoće li ista firma biti u mogućnosti da preuzme ''vlast'' nad tom stranicom ukoliko uvide da oni licno mogu imati direktnu zaradu od te stranice?

    Npr. sve mi oni naprave (njihov design, hosting, domena .com) i neka je npr. adresa te stranice http://www.papak.com. znaci po mojoj zelji ''papak''.

    Buduci da je stranica na njihovom hostingu, oni vjerovatno imaju mogucnost da preuzmu stranicu i rade sa nje sta hoce kad god to pozele.

    Postoji li (a vjerujem da postoji, mada nisam siguran), mogućnost zaštite u vidu vlasništva (autorskog prava) neke stranice bez obzira ko da je napravi i na čijem hostingu. Znaci da nekim ugovorom za stranicu http://www.papak.com zastitim svoja prava-vlasništvo nad stranicom i da stranica u potpunosti pripada meni i da niko ne moze protiv moje volje nju ugasiti, preuzeti sebi, raditi nesto na stranici protiv moje volje i sl. Da ja ako to zelim stranicu prebacim na drugi-tudji hosting i da administratorsku funkciju dodijelim nekome drugom ko će ujedno biti i jedini ko će moći da ''radi'' sa stranicom?

    Eto, unaprijeh hvala na odgovoru jer zaista me ovo interesuje.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Zanimljivo pitanje. Oni za tebe sve rade, ti ih "plačaš" posto "ne znaš" sve to obavljat, pa da ne bude na nekom usmenom povjerenju, trazis pismeno?

    Meni lici kratko-jasno da je to njihova stranica. Ti nemaš veze sa stranicom osim sto oni rade ono sto ti hoces. Prekid saradnje dolazi kada oni ne urade kako ti zelis pa onda ih i ne platiš za "dati mjesec".

    I mene zanima isto samo po tome kako si rekao, oni su ipak vlasnici stranice. Ti nikad nisi ni bio. Znaci, mislim da ne postoji nesto sto ti traztis. Vlasnik je onaj ko ima lozinku.
     
  3. Hansel

    Hansel Komšija

    U tome i jeste ''moj'' problem. Nije suplja, imam jednu originalnu ideju za jednu web stranicu na kantonalnom ali i na BH nivou. Posto sam provjerio da nema takve stranice, barem ne u BiH i barem ne ovako precizno definisane sa posebnom namjerom, vjerujem da je to dobitna kombinacija. Posto se bojim da neko ne ukrade-preuzme ideju ako mu je ja prethodno ispricam ili objasnim ako ce mi je on napraviti, planirao sam da sam pocnem uciti web design. Ali kako za uspjesnu izradu i odrzavanje stranice takve kompleksnosti trebam jedno 3-4 godine da bi u potpunosti savladao HTML i CSS pa zatim PHP i mySQL i dodatne jezike pored toga, nemam toliko zivaca i vremena pa sam dosao na ideju da platim nekoj profesionalnoj firmi za to. I iskreno spreman sam platiti koliko je potrebno, a kako sam upratio cijena izrade takvih stranica sa mogućnosti neograničene baze podataka košta do 1000 km plus mjesečno održavanje.

    Ali svakako ću se još malo raspitati o toj zaštiti nekim ugovorom i sl.

    Kako glasi stara izreka: ''Papir sve trpi.''
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Oni su ti samo kao radna snaga za to, tvoja je stranica, tvoja je ideja itd, nema šanse da to mogu uradit. Za svaki slučaj, da se obezbjediš da to ne urade postoji ugovor koji nije strogo formulisan, napišeš ugovor sa nekim standardnim članovima i ti dodaj te "specifične" članove, potpis, ovjera na sudu i to je to...
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Sad bi ja tebe pitao, o cemu se radi ..i narano, neces reci da ti neko ne ukrade ideju. Ali razlog zatso pitam jeste joomla. Ne moras imati zive veze o web dizajnu, HTML, css, mysql i cime sve ne. Tvoje je samo da klikaskao u windowsu.

    Znaci, prvo provjeri koliko je joomla kompleksna za tu tvoju ideju. Ako sve pokriva, stranicu mozes doslovno imati preko noci.
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    ugovor da bi bio valjan mora notar ovjeriti.
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    Sve je to uredu i ti to sve napravis i stranica bude u tvome vlasnistvu bez obzira ko je odrzavao - zamislimo.
    Kako si zamislio da ti niko ne ukrade ideju, pa mogu ja (ili bilo ko drugi sa dovoljno znanja) kada vidim tvoju stranicu sjesti i napraviti na fazon te tvoje stranice 99% istu stranicu sa svojom domenom i nazivom....ak me kontas sta ti hocu reci, a najlakse je napraviti da stranica bude u tvome vlasniszvu, ovjeren ugovor je sasvim dovoljan.
     
  8. Hansel

    Hansel Komšija

    To u redu...Ali pravovremeno djelovanje od nalaska ''početnih'' klijenata svakako daje meni prednost. Znam da uspjeh nije zagarantovan kreatoru ideje kao npr. sto je bio slucaj sa marketom kojeg je prevazišao pik iako je market napravljen mnogo prije pik-a. Bez obzira na to.
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Svejedno se ideja moze kopirat za mjesec dana ako je toliko dobra :D
     
  10. Hansel

    Hansel Komšija

    Već sam naveo, nebitno. Najvažnije mi je da stranica adresa ostane u mom vlasništvu jer bi istu reklamirao na drugim stranicama, pa mozda i na medijima. No to su već sada astronomski ciljevi pa ne bi toliko pretjerivao.

    :)

    @mobster1930, nadam se da je tako. Ono, volio bih :)

    @Vedo, svakako bi ovjerio i kod notara i gdje bi jos bilo potrebno. Mada smatram da je za ugovor izmedju firme i stranke, kako i kažeš, dovoljno ovjeriti kod notara,

    @Nails, nije losa ideja da probam u ovoj Joomla-i. Iskreno nisam upućen mnogo u mogućnosti, Znam onako okvirno koja joj je namjera. Svakako ću ''pročeprkati'' malo.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator


    samo notar i to je to.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Bolja ti je solucija da se udruzis sa nekim ko zna to da radi. Nadjes covjeka od povjerenja, izneses mu ideju i vidis sta kako i koliko. Ne moras da zivis u strahu niti da se ganjas po sudovima i notarima. Ako te zajebe, ozenis mu sestru i to je to :)
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Hansel nejasan si mi.

    Hoces li da domen ostane u tvom vlasnistvu ili dizajn/ideja sajta?

    Domen ako je registrovan na tvoje ime, ti moras imati pristupne podatke za isti kod tog registrara da ga mozes saltat na koji hoces hosting i radit s njime sta hoces i uvijek ce biti tvoje 100% vlasnistvo do isteka vremenskog roka na koji je registrovan na tvoje ime. E sad ako ti ga je neka firma registrovala za tebe i uradila ti sajt i tako to, trazi pristupne podake za domen da ga mozes kontrolirat.
     
  14. Hansel

    Hansel Komšija

    Ideja zahtijeva profesionalan dizajn:

    1. Neograničenu bazu podataka odnosno klijenata sa njihovim bazama podataka;
    2. Pretplata klijenata te opcije plaćanja putem računa-banke i dobijanja ''članarine'' registracije tih klijenata. Ovo me plaši više od samog dizajna. Da ovo nije BiH i da svi imaju mogućnost plaćanja internetom (karticama - pay pal opcije) bilo bi lako izvodljivo. No manje više, moglo bi se ići i na neke druge opcije.
    3. Ograničene administratorske mogućnosti klijentima-članovima da sami uređuju uredjuju-unose svoje podakte odnosne xxxxx (zasticeno idejom :D).
    4. Napredni pretraživač (selekcija - filtriranje) po kategorijama i sl.

    I još neke druge opcije.

    Sumnjam da se to moze uraditi pomoću joomla-e ili od strane nekog pojedinca. Mislim da zahtijeva više.

    Oboje. :)

    A ovo mi dovoljno govori. Hvala.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    On hoce da sve bude njegovo ali ne zna raditi s tim pa da taj ko mu bude sve vodio, ne uzme sebi. Da ima "papir" da je njegovo a ne onoga ko vodi adminisraciju.
     
  16. Hansel

    Hansel Komšija

    U glavnom ovo ću 100% uraditi. Moram sačekati neko kraće vrijeme da mi istekne kredit i onda ću se dati realizaciji ovoga. Realno gledajući, ništa danas ne garantuje dobit, pogotovo ne u kraćem vremenskom roku, tako da mi za ovah poduhvat treba oko par hiljada km. Od plaćanja dizajna, hostinga, domene, ugovora o vlasništvu i zaštiti istog, održavanje site-a, neko vrijeme rada i ulaganja bez zarade (jer ništa ne ide preko noći) i troškovi istoga. Ali da ću uraditi to, hoću. A na tome sam krenuo raditi već večeras prikljupljajući ove informacije.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Domenu negdje dobiješ i djabe, zavisi koji hosting koristiš. Da se toliko plaho plača posao web dizajnera, mnogi bi ovde to bili. Hosting servera sa neograničenom bazom imaš jako puno. Provjeris koji su zaista sigurnio.. pitaj nekoga ko vec koristi koliko je stabilno. To izlazi stotinjak dolara mjesečno.

    Mislim da te to nece mnogo kostati.
     
  18. Shenron

    Shenron Komšija

    Kad odes u ducan kupit TV, dobijes racun, sa kojim u biti potvrdjujes da je to tvoj TV.
    Isto kad ti netko radi web dizajn ili ako kod nekog kupujes domenu, dobijes racun sa kojim potvrdis da je to tvoje.

    Domenu tesko da ti netko moze ukrasti, jedino ako je zaboravis produzit na vrijeme pa istekne. Ugl. kad regas domenu dobijes podatke za pristup CP-u od nje i tamo mozes mjenjati sta te volja.

    Ako se hoces baviti icim ozbiljnijim i na tome zaradjivati pare, mislim da ces morati regati obrt ili firmu, a onda ti je proces "zastite" web domene, imena, logoa i ostalih sitnica dosta laksi.

    Isto tako, ako ce stranica imati dosta posjeta, ne bi bilo lose uzeti dedicated hosting, cijena im varira od $50 pa dokle hoces :D.
    Cijena za dizajn dosta ovisi o kompleksnosti stranice, ako obicne HTML stranice kostaju 200-250KM, onda ce izrada te tvoje kostati dosta vise, pogotovo ako ne zelis koristiti neki vec dostupni CMS.

    Sretno u projektu i nemoj gubit zivce, jer ce sigurno biti i dosta problema :D
     
  19. Hansel

    Hansel Komšija

    Hvala. Sad me zanima ima li koja firma u okolini Tuzle koja se bavi profesionalnim web dizajnom (hosting, domene...). Ako neko ima iskustva, može li onako okvirno procijeniti koliko vremena treba (znači iskusnim dizajnerima) za izradu i stavljanje u ''pogon'' ovakve stranice (otprlike sam gore objasnio). Moze li se recimo zavrsiti za mjesec - dva?

    @Shenron, svakako bi registrovao firmu jer bi mi to bilo neophodno radi plaćanja na račun firme i lakšeg internet bankarstva odnosno mog uvida u stanje mog računa i uplate.

    Problem su na prvom mjestu kao i obično financije. Trenutno imam na raspolaganju oko 2000 KM tako da ne znam da li bi mi to bilo dovoljno za realizaciju cijelog projekta i plaćanja-održavanje prvih dva-tri mjeseca dok site ne stane na noge tj. dok ne krene. Jer bi se reklamirao direktno u vidu komercijale tako da moram mnogo toga odvoziti-obići. No svakako tu je plata od trenurnog posla pa mi pokrivanje tih troskova ne bi bilo problem. Vise me brine koliko bi me izaslo sve ovo sa plaćanjem dizajna, hostinga, domene, registracije firme, zaštite prava vlasništva, ugovora-mogućnosti pristupa svom računu i uvidu ko je sta uplatio i sl.

    No lagano, radim na tome. Za pocetak vi mi svi mi dosta pomazete i svakako hvala.
     
  20. apdejt

    apdejt Overclocker