Vrijeme za upgrade?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by barts, Mar 9, 2014.

  1. barts

    barts Novi član

    Pozdrav svima,

    Evo trenutne konfe:

    Matična: ASUS P8P67
    RAM: 8 GB kingston DD3 1333Mhz
    HD: WD 5000AAKX KT 500 GB
    Grafička: ASUS EAH6950 2GB DDR5
    Procesor: INTEL Core i7 26000k
    Napojna: Coolermaster 850W

    Monitor je Samsung 2253 LW...

    Šta bi se tu moglo zamijeniti, pretpostavljam grafička (može li preporuka)? Šta je sa procesorom, RAM...

    Unaprijed hvala ;)
     
  2. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Prvo kupi neki SSD.
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Samo graficka, a i to samo ako su ti bas toliko bitne najzahtjevnije igre na najjacim postavkama.
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Da SSD bi bio dobar upgrade, i grafika bi se mogla ponoviti, preporuka na R9 270X kartice, za nekih 360 - 380KM mozes dobiti performanse jedne HD7950.

    Licno mam i R9 270X i HD7950, jednostavno identicne performanse, a R9 270X je skoro pa duplo jeftinija karta.

    Za najjeftinije pogledaj na winwin.ba, preporuka za Powercolor R9 270X 2GB Turbo Duo model, 337KM, za te pare nema bolje :wink:

    http://www.winwin.ba/racunari-i-kom...graficke-kartice.html?oznaka_cipa_filter=1845

    Ostale komponente su ti OK, nema potrebe da mijenjas i7 procesor, neces dobiti nista.

    Mozda malo veci monitor ne bi skodio, sa Full HD rezolucijom.
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

  6. barts

    barts Novi član

    Hvala na odgovorima...

    Taj SSD...Je li ide u kombinaciji sa HDD ili ga mijenja?

    R9 270X mi izgleda zanimljivo...Interesuje me samo je li stvara puno buke, htio bih malo tišu grafu ako takva uopće postoji :)
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    ASUS R9 270X TOP DCII je ultra tiha, Gigabyte (skoro svaka :D ) R9 27OC 2GB je bucna, ostale nisam siguran.

    Vjerujem da je Sappire DualX takodje tih, MSI ti moze reci neko ko ima ovaj novi tip hladjenja, a ovaj je dobar;
    http://event.msi.com/vga/twinfrozriii/

    How to properly configure the SSD as boot drive and HDD as storage drive ;
    http://www.youtube.com/watch?v=qMo8krAJd5Q

    Opet ni ja nebi mjenjao nista, mozda da sastavljas sebi novi PC :wink: da je novo, a te komponente lagano jednu po jednu prodaji ako ti ne treba drugi PC.
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma

    Na SSD stavis Windows, programe, igre (do dvije) , na HDD ostavis za multimedijalni sadrzaj.

    Sto se tice ovih R9 270X kartica veoma su tihe.
     
  9. black

    black Komšija

    Izvinjavam se ako zloupotrebljavam thread ali zanima me da li je vrijeme mjenjati procesor
    Racunar koristim najvise za igre i malo za konstruisanje (CATIA , SolidWorks) i Photoshop.

    CPU: AMD Phenom II X6 1055T
    MB: Gigabyte 770T-UD3
    RAM: 8GB Kingston Blu
    GPU: Gainward GTX 570
    HDD: WD Blue 250GB
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jedino ako planiras mijenjati i grafu
     
  11. black

    black Komšija

    graficku necu mjenjati , mozda ako plocu zamjenim dodam jos jednu GTX 570.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Za dvije 570 ima smisla ici na i5 cpu
     
  13. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Ma nemaš potrebe ništa mijenjati ccc 2godine bar, a onda novo sve!
     
  14. barts

    barts Novi član

    Malo sam u dilemi oko ove 270x...Možete li mi preporučiti nešto jače, recimo do 600-700 KM?
    Opet, neku tišu, ne bih da mi vrišti u sobi :)
     
  15. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    571KM - Sapphire AMD R9 280X 3GB DUAL-X OC
    http://shop.ue.ba/product.php?item=7948
     
  16. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

  17. KingT

    KingT Veteran foruma


    Mislim da su se malo zeznuli, da je to cijena Sapphire R9 280 a da je Sapphire R9 280X 655KM za kes, jer nema logike da je 280X jeftinija od R9 280 , ali je kod nas sve moguce :)

    http://shop.ue.ba/product.php?item=7949

    U ostalom razlika izmedju R9 280 koja je u stvari rebrand HD7950 i R9 270X je max 10% u performansama, znam iz licnog iskustva jer imam te karte, a ta razlika se ne primjeti u igrama jer govorimo o 2 do 3 FPS zavisno od igre. Minimalni FPS je identican sto je mnogo vaznije od prosjecnog FPS-a.

    Sada ako je ta razlika koja je u Avg FPS vrijedna dodatnih 200 - 250KM onda nema se sta pricati dalje.

    Za cijenu jedne R9 280X moze se uzeti dvije R9 270X koje ce imati sigurno preko 50% bolje performanse.

    Ako bih vec uzimao neku snazniju kartu onda R9 290 je minimum za koje bih bio spreman platiti extra novac.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ni kad je HD7870 izasla HD7950 nije bila isplativa. Razlike bile max. 10%, sa 270X vs HD7950 su jos manje. Cak bi tvornicki overclockirani modeli bili brzi od stock HD7950. Ali HD7950 ipak ima veliku mogucnost overclocka, po onome sto sam vidio R9 280 ce imati vece taktove nego HD7950.
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Konkretno ova Sapphire je boost sa 850 na 940MHz,mnogo vise trosi jer joj je voltaza na oko 1.25V i ne vrijedi dodatnih 230KM u odnosu na R9 270X.

    R9 270X jednostavno melje sve kao i R9 280 (HD7950), kao sto rekoh kod mene je HD7950 OC model na 900MHz, razlika je kako sam izmjerio oko 6% u Crysis 3 i to u Avg FPS, min FPS je identican tj 34.

    Samo kakava nabrijana R9 280X kao npr Sapphire Toxic ili Vapor X, ili R9 290, na te karte bih potrosio pare, a ovako samo na R9 270X ili cak dvije.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Generalno svaka Pitcairn kartica melje, cak i danas su za FullHD gaming taman. Tahiti je naravno jaci, ali nije neophodan osim ako se igra na ultra detaljima i FullHD.