WEB Serveri

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by reddevil, Apr 27, 2010.

  1. reddevil

    reddevil Novi član

    Da li neko slučajno zna - ko vrši prodaju Web-Servera na području Kantona Sarajevo? Kolika je generalno cijena istih,cijenovni rang još bolje (cuo sam da je izmedju 2000 pa na dalje...). Potrebno je za postavljanje jedne stranice,koja bi omogućavala podatke građanstvu. Unaprijed zahvalan...
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Vecina retailera ti moze isporuciti server po potrebi preko distributera, a u tome se generalno specijalizuju sistem integratori. Posto se generalno cijene ne objavljuju na Internetu, samo kontaktiraj nekog jaceg HP, Dell, Lenovo partnera pa ces dobiti ponudu.
     
  3. reddevil

    reddevil Novi član

    OK..a znas li jel taj cjenovni rang u pitanju (cca. 2000 pa navise..)? potreban je obicni,neki regularan - ne kanta,ali ne treba ni neki stroj - da umije obaviti posao uglavnom...i jel se bavis,znas o tome.. Koliko je tesko peglati se s tim jednom kada se stranica postavi na doticni. U pitanju je sistem koji bi trebao konstatno da prima inoformacije sa drugih racunara i plasira ih na net automatski gradjanstvu..znas li ima li generalno puno rada oko toga jednom kada se sve to uveze u cjelinu?? pozz
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Mislim da bi bilo najbolje da kontaktiras neku firmu koja se time inace bavi
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Bilo koja kanta moze odrzavati 5000 aktivnih konekcija. Ako serviras stranice sa cistim htmlom :p

    NPR HP Proliant dl380 g6 ce te unazadit oko 1500eura za box, 4gb rama, i quad xeon 2.2 ghz.

    300gb hp diskovi su ti 400 eura po komadu, znaci sas format, 10k rpm, dozivotna garancija. Obicno imas mjesta za 8 komada. Moras uzeti minimum 3, 2 za raida, i jedan rezerve. A mozes i sa jednim ako volis rizikovat ;)

    8gb HP kompatibilnog rama ti je oko 200 eura. HP "orginal" ram je duplo skuplji. :) Ja sam sebi uzeo kingston npr, dok hp kupuje od kingstona i samo rebrand. A isti serijski broj na chipovima :) Provjereno.

    Jah, licence za software i gluposti, osim ako neches pichit linux.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    a konekcija? hw nije bitan toliko
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    :smt003 Bujrum pa moli za oprost svaki put kad server okine zato sto je preopterecen od svih sql querija :)
    Normalno da je konekcija vazna, al ne mozes ingorisati stabilan hw.
     
  8. tux_

    tux_ Aktivista

    A gdje bi stavio sve to ? Nedavno sam trazio od EPN-a ponudu za 5/5 Mbit kolokacije (cca 1600GB iako ne znam na koju brzinu porta to prikljucuju, da li je 5Mbit ili je 100 ili vise ).. Negdje oko 900KM. Zasto ne rentati server negdje za 100-200 € ?

    Ovo je prije otprilike god. dana kostalo oko 4700KM u BBS-u . IBM x Systems X32xx 2 unita rackmount

    Intel(R) Xeon(R) CPU E5405 @ 2.00GHz
    8GB RAM ECC
    2x 500 GB SATA RAID 1

    Dell je konkurentniji sa cijenama i vjerujem da bi ovako nesto mogao dobiti za bar 1000KM manje
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Dell jeste konkurentniji, i jednostavnije je koristiti hardware koji nije se ne prodaje od Della.
     
  10. shishmish

    shishmish Novi član

    Mislim da bi ovakva Dell -ova konfiguracija koštala oko 3.000 KM
    više podataka možeš dobiti kod Dell distributera za BiH,
    Disti: http://www.disti.ba
    a oni ti nude i konsultantske usluge, tako da ti ponude onu opremu koja ti
    je zaista potrebna za tvoje poslovanje, da ne uzimaš bezveze nešto što nećeš
    nikad u potpunosti iskoristiti