Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. Benq

    Benq Komšija

    Imam Windows 10 Pro, upravo zavrsio update na 1709 verziju (prije toga 1703), i sad imam problem.. Na desktopu su se svi programi duplirali i dobili (1) u nazivu i vise ne rade, Office koji je bio instaliran vise ga nema odnosno tu su samo kratice, a "Programs and Features" je prazan kao da sam tek windows instalirao. Je li imao neko ovaj problem i kako je rijesio ?

    Usput, na C disku sada imam foldere "windows" i "windows.old"
     
    Last edited: Mar 10, 2018
  2. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    desni klik na local disk -properties i onda odaberi disk cleanup.

    oznaci sve sto ti se ponudi i klikni ok



    Sent from my 6037K using Tapatalk
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

  4. Benq

    Benq Komšija

    @EL NINO CFC , obrisao sam iako skoro nista nije ni bilo, par fajlova po nekoliko KB

    @dmr mislim da nisi razumio moj post, na desktopu imam ovakve ikonice http://prntscr.com/ipelxo , od kojih samo Chrome radi, pokrenem bilo koji office program pise da ne postoji http://prntscr.com/ipemrn , odem u control panel u "Programs and Features" da obrisem i ponovo instaliram program, tamo sve prazno kao da nikad program na racunar nisam instalirao..
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Za ikone ne znam, a u clean disk imas dole lijevo kao advanced ili nesto, tu oznacis da obrise stari windows, oslobodi cca 20GB

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  6. Benq

    Benq Komšija

    @Qler To cu sad i uraditi, pa cu ove programe ponovo instalirat.. samo mi nije jasno zasto mi je sve ovako zeznuo al hajd..
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Njemu je problem sto je izgubio instalacije programa. Ne sto mu .old zauzima prostor.

    Znaci ti se programi ne mogu locirati na C: ? U Program Files ..ili gde su vec bili instalirani?
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Fakat ne znam sta se desilo. Ja sam na insider fast buildu I nikad mi se to nije desilo

    Sent from my Huawei P10 Plus
     
  9. Benq

    Benq Komšija

    @NAILS upravo tako, imam foldere od programa ali unutar njih nije ostalo skoro nista, znaci kao da sam instalirao novi sistem s tim da mi pola aplikacija radi a pola ne.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam. Desavalo se par puta na razlicitim konfiguracijama. Windows update je sada upgrade na novu vertiju windowsa i ako je to sve pod win10. I onda se uradi uprgade sistema ali se iz nekog razloga pregaze instalacije programa i ostanu samo shortcut fajlovi na desktopu. Ili programi ne rade kako treba. Zato sam ja u 90% slucajeva praktikovao frisku instalaciju jer je taj problem bio češče prije 2-3 godine kao i problem sa jako sporim bootom nakon updatea/upgradea.
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja sam pauzirao update prije mjesec dana i haman sam dobro uradio :D
    citam i na drugim temama da ljudi imaju problem sa nekim zadnjim updateom
    MS strikes again :D
     
  12. Benq

    Benq Komšija

    I ja sam iskljucio update u servisima, ali i pored toga on je uradio force update.. Instalirao sam sistem ponovo samo ovaj put verziju 1709 i zasad nema problema :)
     
  13. Loki

    Loki Komšija

    Interesantno... gdje me pitao i ja kliknuo da hoću upgrade desilo mi se isto ovo, pregazilo instalacije i otišlo sve u 3 lijepe... a gdje se samo forcalo tu je sve prošlo bez problema... govorim na osnovu 5-6 slučajeva ukupno...
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Poceli mi se rušiti programi, tabovi browsera itd da bi poslije poceli i BSOD. Jedan od njih je i: CRITICAL_PROCESS_DIED

    Probao sam sa skeniranjem u CMD-u: "sfc/scannow" ..ali nije pronašao da nedostaju fajlovi. I pokretanje igara nekada nece a recimo sada firefox uopste ne mogu pokrenuti itd. Prije ovoga su bili nekakvi errori za defender. Pise da ne radi kako treba i onda BSOD. Odradio update, pokupio je neke za defender ali nije pomoglo.

    Sad forsiram Cumulative Update 2018-2 1709 pa cu da vidim ali sumnjam da ce biti promjena.

    Ima li neko slicna iskustva ?
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da nije do RAM-a?
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislio sam. Bas sam nedvno dodao 4GB corsair na ovaj 8gb modul ali sam ih izvadio i opet isto. Recimo PUBG ionstalacija skroz nestala. Ne mogu da pokrenem igru kad, uopste je nema. Mozda je do SSD-a.

    Zaboravio sam spomenut da je struje danas nestalo. PC radio uveliko. Ne znam kako to utice na SSD.
     
  17. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Probaj skenirat sa malwarebytes i adwcleaner. Meni se slicno desilo otkako sam instalirao neki totalav, sve izgleda super i legitimno, medjutim nakon jedan dan, upalim kompjuter, vidim pobrisane sve igre, odma skeniram, i izbrise ga. Inace ovi ads na googleu znaju nekad biti sumnjivi pravo, zato ih i izbjegavam.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislim da se radi o obrisanim sistemskim fajlovima. Barem po simptomima i po BSOD: CRITICAL_PROCESS_DIED. Neke stvari sam reinstalirao, odradio reparaciju wina preko "chkdsk /r /i" i za sada je sve ok. Nije jos bilo nikakvog krešanja i plavih ekrana. Vratio sam i ovaj ram u računar.

    Vjerovatno se sve to desilo kada je struje nestalo.
     
  19. Neso

    Neso Komšija

  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Dzaba kome treba office

    Sent from my Huawei P10 Plus