Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. TESLA_EDISON

    TESLA_EDISON Novi član

    A jel tebi taj Update dosta mali? Zakleo bih se da nema ni 30 MB. Instalacija trajala cca. 40 sec zajedno sa restartom. Od promjena nakon instalacije primjetio sam jedino kozmetičke promjene na interfesju samog START menija. Ostalo sve manje-više isto a očekivao sam bar Edge Chromium u ovoj verziji kad ono šipak, nema ništa.
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    i ja odradio update na 1909 i nisam nista novog primjetio
    update trajao par minuta
     
  3. crnivrag

    crnivrag Novi član

    Oni su taj update isporučili u okviru kumulativnog update-a za verziju 1903 početkom oktobra (https://support.microsoft.com/en-gb...ia-windows-10-version-1909-enablement-package), ovaj patch koji dobijamo je veličine 25 MB i ima samo jednu funkciju, a to je da aktivira te nove funkcionalnosti koje su isporučene u toku oktobra i da prebaci broj build-a na 18363.

    To možeš vidjeti po samom nazivu patcha, koji aludira da je samo izvršena aktivacija skrivenih funkcionalnosti:

    [​IMG]

    I ja sam prvo primjetio da se otvara hamburger meni u start meniju na hover, a inače tu se nalaze još i 4 dodatne funkcionalnosti:

    1. Unos događaja i zabilješki direktno u kalendar klikom na vrijeme i datum u donjem desnom ćošku (ako je podešena aplikacija Calendar i uvezana sa Microsoft accountom, ako nije, opcija nije dostupna).
    2. Naprednija pretraga fajlova i foldera u file exploreru koja vraća i rezultate sa One Drive-a, ako je korisnik podesio da mu je Windows 10 sinhroniziran sa One Drive accountom.
    3. Korištenje third party glasovnih asistenata na lock screen-u, tipa Amazon Alexa-e.
    4. Novi napredni način upravljanja notifikacijama u Action Centru, pa je sad moguće detaljnije podesiti kako će se prikazivati notifikacije za svaku aplikaciju posebno, a moguće je pristupiti tim podešavanjima direktno iz Action Centra klikom na opciju "Manage notifications" na vrhu.

    Chromium Edge je još u beta fazi i biće dostupan javno sredinom januara 2020-te godine, a vjerovatno će ga integrisati u sistem tek od verzije 20H2 koju ćemo dobiti za otprilike godinu dana, a do tada će vjerovatno korisnici morati sami izvršiti ručni update Edge aplikacije, kad puste finalnu verziju u opticaj :)
     
    Last edited: Nov 13, 2019
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ne znam kod vas ali meni je edge drasticno brzi i od firefoxa i od croma
    steta sto ga nikako ne mogu koristiti kao defaultni
     
  5. crnivrag

    crnivrag Novi član

    Ne želiš ga koristiti kao defaultni zbog nekog problema, ili ti nije podešen kao defaultni.

    A to možeš riješiti vrlo lako odlaskom na putanju: Settings -> Apps -> Default apps -> Web browser, i onda sa liste odabrati Edge i potvrditi sa OK.

    Nakon ovoga se svi linkovi i spašene web stranice otvaraju automatski u Edge browser-u.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ma druze,ne mogu ga koristiti,nisam navikao na edge a ne da ne znam kako se podesava nesto na windowsu
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Brzi su i Chrome i FF bez ekstenzija. Edge ceka na ekstenzije pet godina.

    Mada ce sada preci na chromium platformu tako da ce chrome ekstenzije raditi i na njemu.
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    od ekstenzija koristim samo adblocker ...ne vjerujem da mi je zbog toga sporiji chrome ili firefox
    ima i edge neke ekstenzije ali ja ne koristim ,i na edge samo instaliram adblocker i to je to
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    ublock i lastpass... to su extenzije koje su mi bitne :)
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Adblocker znacajno usporti browser. Zavisno od browsera, od adblockera i od verzije adblockera. FF je imao vise problema s tim pa si morao koristiti onaj "adblocker for firefox" sto je na "recommendation" stranici firefoxa.

    Trenutno koristim Adguard gdje jedini blokira one stranice sto se automatcki otvore u pozadini kod prvog klika na torrent sajtovima. Ali je nedavmo par sajtova bilo neupotrebljivo. Kontaktirao sam developere ali su tek poslije sa novom verzijom otklonili problem.
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Bitwarden bolji sto puta od lastpassa.

    Firefox (modovan do zla boga za security), na telefonu FF.

    Ekstenzije: decentraleyes, ublock, https everywhere, cookie autodelete, video blocker.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

  13. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Kod mene jos nema 1909, a jedva cekam radi ovog dodavanja remindera u calendaru
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    da li bitwarden moze importovati sve iz lastpass? Iskreno, meni lastpass radi odlicno, i nisam imao nekih problema. Pored njega imam 2FA za sve sto ga moze imati...
     
  15. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Iskreno ne znam, nisam koristio lastpass.. svakako pored toga, nabaci neki 2FA autentikator na mob. Izbjegavaj sve google proizvode.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    da li je preporucljivo na mobitelu koristiti ove adblockere,evo konkretno adguard?
    to je kao neki vpn ako sam dobro skontao ,skinuo sam sa stranice gdje modifikuju aplikacije...znam da tu mogu ubaciti svasta ali da li neko koristi
    sada sam instalirao i blokira reklame
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    NAILS likes this.
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo instaliram. Probao sam ga na startu kada je bio u teškoj beti. Evo probat cu i ovaj noviji build.
     
  19. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Iz kojeg razloga treba izbjegavati sve google proizvode?

    Tako nekako. Ja na mobitelu koristim Blokada (open-source i ne treba root): https://blokada.org/index.html
    AdAway je bio ponajbolji adblocker dok sam imao rootovan mobitel, ali Blokada je next best thing IMO. Za VPN se mora doplatiti, ali ad-blocking radi sasvim ok i sa dzabnom verzijom.
     
  20. TESLA_EDISON

    TESLA_EDISON Novi član

    Iskreno, ne vidim neku svrhu izbjegavati Google. Internet kao Internet jeste decentralizovana mreža de jure ali de facto, Google je vlasnik Interneta. Sve na Internetu se vrti oko Google-a tako da, koliko god ga izbjegavao, opet ćemo kad tad naletiti na njega.
    Ovo praćenje i prikupljanje informacija je čisto u komercijalne svrhe zbog oglašavanja. Nikakva CIA, BIA, FBI, OSA i sl. to ne radi niti ih je iskreno i briga. Sve se vrti oko novca i to je jedini razlog.