Windows 7 instalacija-freeze problem

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by SpookyMoO, Aug 29, 2014.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ljudi pomagajte!
    Situacija slijedeca:
    Komsinicin racunar(dual core,giga rama,250gb hdd,integrirana grafa) pravo spor u normalnom radu jedva se sve vuce.Mislio ga pocistiti od smeca ali osijedio bih dok bi to odradio.Kontam hajde da reinstaliram OS.I tu nastaju problemi.
    Kada pokrenem instalaciju win7 dodje do onoga pocetnog dijela "setup is starting" i tu samo stoji.
    Sve zivo sam probao,clear cmos,load setup defaults,nije do cd-a,probao sa stika,na kraju iskopcao sve sa ploce ali opet isto,testirao memu,testirao hdd,sve ok.Iskopcao cak i usb front panel sa zvukom onaj naprijed sa ploce,jer su znali zabagovati prednji portovi ali opet nece da ga j.bes!
    SATA je hdd tako da sam sve one opcije i kombinacije vezane za ata/sata/enhanced fazoni u biosu probao ali opet isto.
    Nemam vise ideja.Dajte svoje mozdane celije mi malo posudite please :smt003
    Nema razloga da sumnjam u instalacioni medij jer sam neki dan isti probao na dr racunaru i sve ok.Mislim da je neki komad hw u pitanju ali sta je ne znam!
    Nisam sad blizu racunara lai javim koja je ploca.Asus je neki u pitanju
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako si testirao hdd? Probaj s drugim ramom mozda se ne slaze s plocom
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Wd dijagnostickim alatom,a ram ne mogu dr probati nemam jbg viska neki.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jesi li uradio onaj dugi test na bad sektore sto traje 2-3 sata?
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Koristi isti cd/dvd uredjaj i isti medij koji otvara drugi racunar.

    Drugo, minimum za W7 je DirectX 9 graphics device with WDDM 1.0 or higher driver...ali moze proci i slabija ako je diskretna. Koja je ?

    Trebao bi proci cistu pripremu HDD-a prije instalacije ; viewtopic.php?f=3&t=31741&hilit=upute

    Ti nemoj ici na advanced kada te setup ponudi gdje zelis da instaliras OS, samo odaberi (vec je ponudjeno-oznaceno) Disk0 i klikni dalje...OS ce sam napraviti sto treba, ali na 100% cistom i obrisanom disku (MBR instalacija).

    Edit. ako je star racunar (vjerovatno i jest) ostavi da se OS instalira oko sat vremena ili malo vise, probaj potom enter i opet sacekaj malo...ako ne izbaci error poruku, restart bez instalacionog diska, brzo udji u bios i oznaci HDD kao prvi izbor podizanja sistema (a ne CD/DVD uredjaj) tako da vidimo koju poruku ces dobiti (tako cemo znati koliko se OS-a instaliralo) ...
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jesam trajao je skoro 4h.
    Instalacija win7 je vec na njemu.Dakle podrazana je grafa garant.Kad budem kod racunara javicu plocu.
    A instalacija ni ne krene kada treba da se pojavi prva poruka gdje se stima pocetni dio,nema toga samo stoji na poruci onoj sto sam napisao.Uslikacu sutra i postaviti i javiti model ploce.
     
  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pise kao minimum, ali kod mene je prosla instalacija sa non-dx-9 diskretnom grafikom i dobio sam poruku kako nesto nece raditi zbog toga (nesto ne tako vazno, aero mozda-ne sjecam se), ali W8 sigurno nece proci i izbaci poruku kako nemam adekvatnu DX9 karticu.

    Dodjes do dijela ; choose the setup language ,currency, time and keyboard or input method , then press next ?
    http://i2.wp.com/how2format.com/wp-content/uploads/2013/03/4.jpg?zoom=1.5&resize=527,393

    To sto govoris djeluje kao problem pri ucitavanju sadrzaja sa DVD-a, pa koristi isti cd/dvd uredjaj i isti medij koji otvara drugi racunar, a pokusaj uci u diskpart prije "setup is starting" dijela...
     
  8. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

  9. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ta ploca ima DX9 podrsku, a sistem je dobar i koliko citam snalazis se sa instalacijom OS-a dobro sto znaci da si dobro sve pripremio za instalaciju.

    Nego, nesto razmisljam :D ... bio na tom HDD-u W7 i radio ...opet, ti imas 6GB ram, vjerovatno djevojka ima dobar laptop, mozda druze koristis 64-bitnu instalaciju :?:
     
  10. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imam racunar sa tom plocom i Win7 Ultimate 64 bit,2GB RAM-a i sve OK.

    Probaj ti drugi HDD, provjeri SATA kablove i probaj druge SaTA portove. Koliko se sjecam ploca nema AHCI mod vec samo IDE enhanced nesto mod.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Na racunaru je vec instaliran win7 starter 32 bit i radio godinu dana bez ikakvih problema.Vidjecu danas sa kablovima probati i posuditi disk drugi pa sta bude.Znam da su za 64bit veci zahtjevi pa ne bi ni pokusavao stavio bih xp :lol:
     
  13. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Evo update.Nakon podizanja live verzije linux mint-a prva poruka na ekranu da hdd nije ok.Uradim iz gparteda full format i pokusam sa win7 ponovo i krene normala ali pred kraj instalacije bsod takodje sa kodom vezanim za hdd.Evo sad stavio win xp i radi djubre.Do kada samo,pitanje je.Uglavnom instalirao i drivere i ostale karafeke i sve za sada radi super.:?
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    instaliraj na neki drugi komp win 7 i onda uradi backup acronisom pa restore na taj poluispravni hdd, mozda onda bude sve ok.
     
  15. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma necu da se peglam vise :grin: predao racunar,ko bombona je.Musterija zadovoljna sto je najbitnije :lol: