WinXP & Win7 problemi

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Riddick, Feb 13, 2010.

  1. Riddick

    Riddick Aktivista

    HDD podijelio sam na vise particija, na 2. particiji instalirao sam WinXP i sve podesio... a 1. particiju sam ostavio za Win7. Prije instaliranja Win7 na 1. particiju uradio sam format (nesto mi je bezveze zauzimalo 3-3,5GB) BTW znam da je na toj particiji fajl boot.ini. Poslije formata 1. particije instairao sam Win7 i sve podesio... Kad starta racunar nisam imao opciju da biram OS pa sam dodao boot.ini na 1. particiju, ali mi to nije pomoglo da biram OS, tako da sam dodao i fajlove ntldr i NTDETECT.COM. Poslije toga Win7 nije normalno radio, preciznije rusio se Windows Explorer pa i sam Win7 tako da nisam mogao da uklonim te fajlove (pokusao sam i u Safe modu). Ostao sam bez oba OS-a pa sam instalirao novi WinXP na 3. particiju da osposobim stari WinXP. Sad imam pristup samo starom WinXP, pa sam obrisao novi WinXP.

    Pitanja:
    1. kako obrisati fajlove ntldr i NTDETECT.COM na 1. particiji, da osposobim Win7?
    2. kako da omogucim biranje izmedju Win7 i WinXP (stari)?
    3. kako obrisati fajlove na 3. particiji, a kojima nemam pristup putem Windowsa, velicine su oko 3GB i bezveze mi zauzimaju prostor?


    P.S. znam da sam napravio vise zajeba pocev od formatiranja 1. particije..., al tu ste Vi da rijesite probleme :mrgreen: BTW pristup internetu imam samo preko WinXP, moram promjeniti karticu... :|
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Formatiras sve tri particije. Fino napravis sta ti treba. Dzaba ces se patit pokusavajuci napravit nesto iz nista.
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ja ću ti odgovoriti na pitanje 2. možeš to riješiti sa dvdom od sedmice, idi na repair pa repair start up tako nešto. alternativa ovome ti je besplatni easybcd program s kojim možeš riješiti problem boot menija. inače ja bi ti preporučio da uradiš backup ako imaš nešto važno sa linux live cd ili nekim dr. live distribucijom i sve 3 particije formatiraš na novo da ne komplikuješ bezveze. ako to uradiš digni prvo xp pa onda sedmicu i imat ćeš i boot menu.
     
  4. Riddick

    Riddick Aktivista

    To zna i moja nena :wink:

    Treba mi program sa kojim cu da obrisem nepotrebne sistemske fajlove! Na 1. particiji to je ntldr i NTDETECT.COM i na 3. particiji nekoliko sistemskih fajlova velicine 3GB.

    Mislim da ce EasyBCD 1.7.2 rijesiti problem dual OS i da sam ga odmah koristio nebi napravio ovakvu zbrku :mrgreen: BTW Zaboravio sam da provjerim da li verzija koju imam radi sa Win7, a poslije nisam imao net...pa na svoju ruku. :oops:

    @forzamilan moram prvo da obrisem fajlove ntldr i NTDETECT.COM da bi uradio "Repair StarUp", jer ne znam da li ce "Repair StarUp" obrisati navedena dva fajla. Ako ne obrise vracam se na staro i ostajem bez neta!
     
  5. Riddick

    Riddick Aktivista

    Problemi rijeseni moze lock. Hvala forzamilan nisam ni znao da Win7 ima tu mogucnost... BTW Vistu skoro da i nisam koristio.

    Uradio sam "Repair StarUp" kao sto je forzamilan rekao, onda sam iz Win7 preko EasyBCD 1.7.2 dodao stari WinXP. Pokusao sam podici WinXP al nije moglo "NTLDR missing or corrupt" :mrgreen: Kopiram oba fajla na particiju od starog WinXP i problem rijesen. Onih 3GB na 3. particiji vraticu formatiranjem.
     
  6. selvin

    selvin Moderator

    Zna formatirat sistemsku particiju i ocekivat da ce komp sam skontat s koje treba da se boota?
     
  7. Riddick

    Riddick Aktivista

    Naravno :mrgreen: Najlakse je format i sve na novo. Formatiranjem sistemske particije znao sam da gubim boot.ini i sve bi bilo uredu da sam odmah koristio EasyBCD. Moze lock.