Wireless internet na 2 kompjutera + wireless u kuci :)

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by selvin, Oct 5, 2009.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Dakle koristim wireless internet, direktno sa antene ide kabl u wireless pci karticu. Dobar je signal, nema puno gubitaka pa je moglo tako radit u direknom spoju. Medjutim sad hocu da spojim 2 kompjutera. Posto hocu nekad da koristim wireless "po kuci" vidio sam da treba koristit u tom slucaju wisp + universal repeater mode na AP-u. Ali kod nas sam nasao samo airlive 5460 v2 da ima taj mode (sto se tice Tz). Maloprije gledam, sad ga nemaju ni u genelecu :? Eh koji AP trebam uzet, ne bas pretjerano skup, da ima taj mode, jer ja nisam nasao nijedan u genelecu i ingelu :?

    U slucaju da ne koristim wisp+universal repeater mode, koji onda da uzmem da moze posluzit za spajanje kompjutera? Vidio sam TP-LINK i TRENDNET u ingelu, a sto se tice geneleca, nisam nasao niti jedan.

    Hvala unaprijed!

    EDIT: Nasao sam airlive 5460 u genelecu. Kad im je cjenovnik organizovan tako da AP ne spada u mreznu opremu :D

    Samo nek neko potvrdi hoce li sve radit kako sam zamislio :) Znaci 2 kompa + wireless sa ovim AP.
     
  2. Almir

    Almir Komšija

    Solidno moze posluziti 5460 airlive, imas linksys u ingelu... sad ta kombinacija 2 desktopa i laptop preko wirelesa zna da bude dosta kilavo za takve uređaje...

    Mislim da 5460 je opcija no1 ako ne govorio o nekoj većoj pari i recimo ruterboardu sa mikrotikom:)
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Nasao sam i ovaj u genelecu DAP-1160 D-LINK Wireless AP ali ono sto sam nasao na netu je ovo: ftp://ftp.dlink.es/Wireless_AirPlus_54/DAP-1160/Datasheet/DAP-1160-1 final.pdf
    Pise da ce neki mode-ovi biti dostupni u buducim firmware-ima. Da li je izasao taj buduci firmware, nisam nasao :) Cijena ~105KM.

    Vidio sam da ima jos i 5470, sa vise LAN portova i jos jednim mode-om, ~100KM. 5460 je ~85KM.

    Pa dobro nece biti istovremeno nikad 3 uredjaja, ako i budu 2 uredjaja zajedno na AP, najcesce bice 2 PC-a.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    dosta ti je bolji AirLive 5460v2 ili cak 5470. imam obadva uredaja u funkciji, prvi je star vise do 2 god, i nikad nije stao :) za to ti moze posluziti i neki Wireless Router.... mozes uganjati kakvog dlink-a za nekih 90-100km

    EDIT: D-LINK WLAN Router DI-524 u ingelu kosta 75KM-ova.
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Gledao sam taj d-link router, i nisam siguran, je li mogu spojit eksternu antenu na ovu njegovu malu antenu, a da on daje wireless signal "po kuci" :D S tim da istovremeno rade LAN portovi normalno. Nisam bas u ovim mreznim fazonima :) Znam da to moze ovaj airlive 5460 ap jer on ima taj wisp + universal repeater mode. Ako moze, onda uzimam njega u Ingelu.
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa za kucnu mrezu ti i ne treba externa antena i dovoljna je ta od 2dBi koja dodje uz njega, ali mislim da taj router ima SMA konektor na koji mozes spojiti externu antenu....
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Mislio sam na antenu kojom hvatam wireless signal od svog WISP-a :D Moze li se na mjesto te male antene prikljuciti antena koja je napolju, to pitam? :) Jer ovaj router nema drugi konektor za antenu.
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    e to ne moze :) za to ti treba ipak 5470 ili 5460v2 ;) razlika izmedju tih uredaja je sto 5470 ima 5 lan portova od kojih jedan mozes koristiti i kao wan (znaci uredaj moze raditi kao wireless router a i kao lan router), dok 5460 ima samo 2 lan porta (koji se naravno mogu prosiriti switchem). 5470 je noviji uredaj od 5460. ostalo je manje-vise sve isto...
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Tako sam i mislio da ne moze, al' ti si me zbunio kad si predlozio d-link wireless router :) Ma uzimam Airlive 5460v2, ionako mi trebaju samo 2 LAN porta, a imam i switch ako zatreba. Hvala!

    Javim se ponovo kad kupim, ako bude problema kod konfigurisanja :)
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma rijesit ces ti to. samo AP prebaci u WISP (Wireless Internet Service Provider) mod, odaberi pppoe tip veze, ubaci svoj username i pass, u IP odjeljku podesi AP kao DHCP server i na compovima stavi automatsko uzimanje ip adrese. to je sva mudrost.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Kupio sam danas i napravio. Nisam stavljao preko pppoe, nisam vidio ovaj tvoj post. Stavio sam DHCP Client, jer se mogu konektovat preko browsera, tako sam navikao :) Hvala jos jednom!
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    aha, sorry onda, nisam znao da se hot spot jos uvijek koristi kao sistem autorizacije kod providera :D vecinom su presli na pppoe, kao sigurniji sistem :)
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Ja se mogu konektovat na oba nacina :)