wireless nema pristupa kompovima

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Zlatni Ljiljan, Nov 19, 2009.

  1. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Pozz decki, omah da kazem da sam procitao skoro kompletan topic umrezavanje i nasao sam odgovore na neka pitanja, medjutim imam jedan problem koji nikako ne mogu rijesiti.
    Imam bihnetov paradigm pti 8411 i airlive vmm-3000R. Paradigm sam stavio u bridge mod (jednostavno vratio sve na defaultne postavke, nisam nista drugo cackao), na airlive sam stavio PPPoe, i tu sam fino unio svoj user name i pass od bihneta, dns sam stavio bihnetove dns servere (195.222.32.10, i 20) desktop pc sam skopcao u lan port a laptopom se kacim preko wirelessa i internet na oba kompa sasvim lijepo radi. Da napomenem da mi je na pc-u win 7 ultimate 64 bitni, a na laptopu xp pro 32 bitni.

    Na karticama sam ostavio da se automatski dodjeljuju ip adrese za oba racunara, a u postavkama airlive-a sam omogucio DHCP server ovako:


    (zapravo ovo je sve defaultno, osim naziva).

    Oba racunara mogu medjusobno pingati, doduse kad pingam laptop sa pc-a ping bude malo veci 500-600ms, dok je u obratnom slucaju ping 2-3 ms(na znam da li ovo nesto znaci). Postavljene su im iste workgrupe, shareao sam neke foldere, medjutim nikako ne mogu pristupiti tim folderima, a cesto ne mogu ni vidjeti racunare u mrezi, nekad vidim laptop na pc-u (u networku na win 7), nekad vidim pc na laptopu (u network places na xp). Medjutim i kad vidim neki kompjuter na bilo koja dva, opet ne mogu pristupiti tom drugom. Jednostavno samo javi da je unreachable ili tako nekako ide ona poruka, i ponude mi se opcije repair i diagnose. Pokusao sam i sa statickim ip adresama, medjutim ni to nije pomoglo.

    Ne znam vise treba li jos nekih podataka da napisem, cilj mi je da mogu pristupati jednom racunaru sa drugog, a to nikako da uspijem vec drugi dan se patim :S
    Da napomenem da nisam bas neki znalac u podrucju mreza, znam "osnovne" osnove i to je to.

    Molim za pomoc i unaprijed hvala ;)
     

    Attached Files:

  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Probaj ugasiti spi firewall na airlive-u, da li si uradio network setup wizard na xp-u ako nisi pokreni ga i upali file and printer shareing, na w7 odes na
    Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center\Advanced sharing settings
    I vidi da li ti je upaljen network descovery, ako je sve to odradjeno trebalo bi da radi
     
  3. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Stihoklephac hvala na pomoci, medjutim to sam sve obavio, a provjerio sam i taj spi je defaultno ugasen u postavkama rutera.

    Evo sad cu staviti i slike kako sam konfigurisao sve to, pratio sam neke upute na netu pa sam sad stavio staticku ip, dakle ovako(ovo sad sve se odnosi na postavke na laptopu):


    Postavke u ruteru izgledaju ovako:


    DHCP sam iskljucio jer sam unio rucno ip adrese, nadam se da je to ok.
    Dakle internet i pinganje radi potpuno normalno, medjutim u my network places stoji ovako:


    A kad pokusam direktno pristupiti kompjuteru preko ip adrese sve prolazi sasvim normalno:



    Cak mi nije trazilo ni user name i pass (pratio sam tutorial kolin-sb pa sam napravio i guest accounts) sto je trazio kad sam na isti nacin pokusao se konektovati sa win 7(unio sam jednom podatke i sve je proslo kako treba).

    Da ne postam ponovo iste slike sa drugog kompjutera, tamo je potpuno identicna situacija, u networks nema nista, ali rucnim unosenjem ip adrese moze se pristupiti sasvim normalno svim shareovanim folderima. Po mom (laickom) misljenju negdje zapinje oko "imena" pretpostavljam da je to nekako povezano sa DNS-om, medjutim kako ide rjesenje ne znam... Nadam se da neko od upucenijih ljudi zna.

    Imam jos jedno pitanje: kada kopiram file preko mreze ide dosta sporo 2-3Mb/s. Kvaliteta signala mi stoji gotovo konstantno na 54Mbps pa se pitam da li je to sve normalno ili se mogu izvuci malo bolje performanse. Znam da je 54MegaBita otprilike oko 6MegaBajta (ako sam dobro sracunao :D) ali opet nekako mi dodje puno da gubitak perfomansi bude 50%. I je normalno da ping od pc-a ka laptopu bude u prosjeku 600ms, dok obratno bude 2-3ms?

    Hvala vam jos jednom ;)
     

    Attached Files:

    • 1.JPG
      1.JPG
      File size:
      36.8 KB
      Views:
      604
    • 3.JPG
      3.JPG
      File size:
      12.6 KB
      Views:
      604
    • 4.JPG
      4.JPG
      File size:
      36 KB
      Views:
      604
    • 5.JPG
      5.JPG
      File size:
      45 KB
      Views:
      604
    • 2.JPG
      2.JPG
      File size:
      63.1 KB
      Views:
      604
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Otidji na postavke mrezne karte na pc-u i ugasi ipv6
     
  5. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Hvala jos jednom, medjutim ni to ne radi. Ali otkrio sam jednu stvar koju sam vjerovatno prije previdio.
    Kada pokusavam pingati laptop sa desktopa, javlja da je "Destination host unreachable", medjutim cim pokrenem ping sa desktopa sa laptopa (koji uvijek radi normalno) i ovaj prvi proradi. Ovo sve me totalno zbunjuje, nadam se da ce tebi to nesto znaciti da me uputis...

    Ovo me sve fakat zivicira, ovo je treci dan patnje sa istom gluposcu...
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    realna brzina prenosa na G standardu je 27Mbps, tj. pola od 54Mbps. nije razlog samo half duplex nacin rada mrezne kartice, nego tu ima jos citava gomila faktora, prvenstveno vezana za neka od vremena potrebnih za komunikaciju u samoj elektronici uredaja, tako da ako si ti izvukao 2-3MEGABAJTA/s, budi sretan jer si izvukao maximum.
     
  7. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Hvala na objasnjenju koline, da budem iskren brzina mi bude oko 2,5 - 2,8 Mbajta/sec, sto ispada da je odlican rezultat. Hajd barem nesto dobro od ovog wireless-a...
    Nego, da nema neka opcija da se lan na neki nacin "uspava", nikako mi nije jasno da ping sa desktopa ka laptopu prolazi tek nakon sto pingam sa laptopa desktop?
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ocito je da problem nastaje kada pokusavat komunikaciju ostvariti prema laptopu, da eliminises mrezu kao uzrok problema
    bootaj live distro linuxa (ubuntu) i onda uradi pinganje ako se problem i dalje desava onda je uzrokovan najvjerovatnije airlive-om, ako se ne desava tj mozes pingati onda treba precesljati podesavanja na laptopu firewall postavke, network discovery servisi, dhclient, power opcije na wlan kartici, driveri wlan kartice i sl

    na ubuntu pokreni terminal sve su naredbe manje vise iste
    sa sudo ifconfig ili sudo dhclient mozes vidjeti koja je ip adresa dodjeljena laptopu iz terminala
    ping naredba isto ide, probaj pa javi rezultate
     
  9. Zlatni Ljiljan

    Zlatni Ljiljan Novi član

    Evo da se jos jednom javim i zakljucim ovu temu. Hvala svima na pomoci a posebno stihoklepcu, medjutim iz nekih razloga jednostavno nijedan prijedlog nije radio kako treba, ponekad sam mogao pristupiti racunarima direktno preko ip adresa, medjutim i tu je znalo biti zavrzlama...

    Sad sam stavio win 7 32bit na laptop i sve je proradilo bez ikakvih zapetljancija. Samo sam stavio rucno ip adrese i to je bilo to. Nakon toga sam napravio jos win 7 homegroup, u permissions sam dodao homegroup usere i jednostavno shareao sta sam htio. Cak je i problem sa pingom koji sam gore opisao rijesen. Sad mi pinga oba racunara unutar 1-2 ms. Dakle ono sto sam se patio da rijesim 10ak dana i nisam uspio, je sad proradilo za 5 min posla.

    Trazio sam odgovore na netu da li se radi o nekoj nekompatibilnosti ili nekom drugom objasnjenju zasto win 7 i win xp rade takve probleme ali nisam nasao nikakav konkretan odgovor vec samo neka nagadjanja.

    Uglavnom hvala jos jednom svima ;)