Wireless router prikljuciti na modem?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by JaLa, Jul 2, 2013.

  1. JaLa

    JaLa Komšija

    Pozdrav,

    Imao sam problema sa herojskim BH Telecomom pa su neki dan zamjenili modem, do kojeg je bio problem. Sada imam taj Paradigm na koji bih zelio prikljuciti wireless router D-Link.
    Problem je sto, kada prikljucim wireless, niti mu mogu pristupiti preko 192.168.0.1 niti imam internet. Sta nisam dobro spojio, odnosno da li trebam resetovati Paradigm modem na bazne postavke? Ako to uradim, hocu li imati problema sa pravljenjem konekcije (ako budem imao, moram montere opet 5 dana cekati) ? Back-up modema nisam mogao naci.
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Kad se spojis na Paradigm direktno sa kompom bez routera, da li trebas praviti pppoe konekciju ili si odmah na internetu?
    Ako ti treba pppoe na kompu tada, onda iskonfiguriraj wan port na dlinku da radi tu pppoe konekciju i upisi username i pass.
    Ako ti ne treba pppoe konekcija na kompu direktno zakacenom na paradigm i mozes na net cim ubodes lan kabel u pc, onda na wan portu dlinka stavi dhcp server, a na lanu/wlanu dhcp klijent.
    Paradigm ne trebas dirati.
     
  3. JaLa

    JaLa Komšija

    Monter je stavio modem dok ja nisam bio tu, kada upalim racunar, nakon minutu je spojen na internet. User i Pass je u opcijama od modema. Onda mi ne treba taj ppoe?!
    Probam onda to sto si mi rekao.
    Valjda ce biti to to, hvala
     
  4. JaLa

    JaLa Komšija

    Pokusao sam, nisam uspio.

    Maloprije sam prikljucio direkt wireless router na racunar, pristupio mu i evo slike dole.
    Onda sam ukljucio i modem, preko wireless routera, i nisam mu uspio pristupiti, niti sam imao internet.
    Mozda sam ja neke kablove zaboravio ili fulio ?
    Kabal 1 ide iz modem port 1 u wireless router INTERNET port
    Kabal 2 ide iz wireless router port 2 u racunar.

    Mozda sam ja nesto sa auto connect-om od prije poremetio?!

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kad prikljucis comp direkt na modem ?
    Koju IP dobijes, i koji GW ?
    I koja ti je vrsta konekcije. LAN ili PPPoE. Znaci kad uzmes status u network settingsima.

    Vrlo vjerovatno da ti je LAN strana kod modema koji je u stvari router, i LAN strana ovog dlinka u istom ip segmentu.
     
  6. JaLa

    JaLa Komšija

    Laik sam sto se tice umrezavanja... Jel to u Network Connection Details? Ovo IPv4 Address i Subnet Mask ?
    Mozda bi najbolje bilo krenuti od 0 :D

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  7. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Najjednostavnije ti je da odeš start > cmd te ukucaš "ipconfig /all" te baci screenshot. Ta Paradigma je po defaultu 192.168.1.1, a D-Link 0.1. Konfigurisao sam tu kombinaciju, te pošto je modem već bio konfigurisan da je stalno konektovan (PPPoE), samo sam namjestio u D-Linku security postavke-

    Kažeš da ti je monter već napravio PPPoE, pa se probaj još poigrati sa wireless routerom. Također možeš i mrežno kablo za računar spojiti da ide iz modema, a ne iz wirelessa.

    Ako budeš morao resetovati modem, setup wizard je jednostavan tako da se ne brineš oko čekanja montera, a imaš i uputstvo http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_ ... radigm.pdf
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    E jeste ga iskomplikovali u pm :) Jala imas li instalacijski cd od tog d-linka, ako ne skini instalaciju sa neta. Tokom instalacije ti sve pokazuje sta trebas da uradis, sve zavrsis za pet minuta, znaci ljudi su napravili da i dijete moze skontati.
     
  9. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jesi li negdje u starom gradu da ti to dodjem namjestiti,besplatno naravno,ali samo ako si negdje oko starog grada da ne letam puno.Javi,namjestao sam 2 takva rutera(ako se ne varam ovo je ona revizija famoznog dir-300 rutera-modela se tacno ne sjecam kako se zove),znaju zaglupiti nekada,pa i kad sve namjestis nece da se konektuje.Ono sto tebi treba jeste da namjestis tj da resetujes paradigm modem jer ces ga tako vratiti u bridge mod.Kada ga vratis ne trebas na njemu nista namjestati jer je po defaultu sve namjesteno za bridge tj da se konektujes na rucno kreiranu konekciju.Dakle,nakon reseta modema,spojis fino sve(wan-internet port dlinka sa bilo kojim portom modema,a zatim jedan od ona 4 lan porta dlinka sa racunarom.Kada sve spojis i upalis pricekaj bar 2min da uredjaji dobiju IP adrese a zatim pristupi dlinku.Pokreni setup,za konekciju izaberi pppoe,kucaj username i pass,i dalje to spasi,a onda fino namjesti zastitu na wireless i to je to.
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ako neko od vas ima taj isti modem (wifi router),neka mu samo exportuje backup i neka ga on import-uje i eto ga :D

    ja sam sebi backup-irao konfiguraciju i sada da se sta i pokvari,za 30 sekundi vratim sve u normalu :D
    kod mene

    kod mene su oba TP link
     
  11. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Da mu exportuje svoj username i pass isto tako sa konfig fajlom :lol:
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    hah pa eto,ako hoce :D
    nije to tesko obrisati ,export i ponovo ukucati username i pass :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    moguce da se poklapaju adrese modem rutera i wireless r. Udji u postavke w. r. i promijeni ip adresu. Bar je tako kod mene bilo.
     
  14. zalizani

    zalizani Aktivista

  15. JaLa

    JaLa Komšija

    @SpookyMoO
    nisam u starom gradu, nema veze hajd... Hvala tebi na ponudi ;)

    Za ostale, buni me zasto ne mogu pristupiti modemu kada je i w. router prikljucen. Moze biti da je do IP adresa. Probat cu to pa javim..
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa mozes pristupiti w.r samo njega spoji i promijeni. Eto gore si stavio sliku, promijeni router IP address.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    evo napisa @dmr
    moras i wireless router odpojiti od modema i ukljuciti direktno u komp da bi ga mogao konfigurisati
    promijenis mu IP,jedan od zadnja dva broja promijenis ,snimis i ponovo ga ukljucis u modem i sve spojis
    najbolje ti je skinuti upustvo za taj router,ima sa slikama sve objasnjeno
     
  18. JaLa

    JaLa Komšija

    Restartovao sam oba, i modem i w. router, ali opet nece. Pravio tu PPPoE LLC konekciju ali nesto nisam uradio kako treba. Kada su oba uredjaja spojena, ne mogu pristupiti modemu ili w. router-u.

    Moze li mi neko iz pocetka, od nule reci kako da napravim ovo cudo :)

    Unaprijed zahvalan.
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ovako,za pocetak reset i jednog i drugog uredjaja,dakle i modema i routera.Nakon reseta ne trebas nista sa modemom cackati,samo cemo router konfigurisati.Za pristup modemu koristi se adresa 192.168.1.1 a za pristup routeru ti je defaultna adresa 192.168.0.1.E sad,povezi sve kako treba,dakle,wan(internet port) routera vezes sa bilo kojim portom modema,a bilo koji lan port routera sa racunarom.Kada si sve povezao,ukljuci oba uredjaja i sacekaj 2-3min.
    Nakon toga,otidji u Network i sharing centar,pa change adapter settings,pa odaberi na listi servisa tcp/ipv4 pa properties,pa postavi sve ovo kako pise na slici.Spasi promjene i pricekaj minutu jednu.
    Nakon toga probaj pristupiti routeru sa 192.168.0.1,a ako ne moze,samo ugasi i upali ponovo router i sacekaj minutu pa ponovo pokusaj sa pristupom.
    E sada,kada pristupis routeru,ides prvo na internet dio postavki,odaberes manual int.conn.setup i namjestis sve kao na slici pa onda spasis gore save settings.Nakon toga ides na wireless sekciju postavki pa opet manual wireless net.setup i opet popunis kao na slici i opet nakon svega gore spasis postavke.Kada si sve obavio,onda samo iskljuci i ukljuci router i sacekaj minutu,trebalo bi da se konektuje.
    Nemoj da te zbuni kada inicijalno nakon reseta routera pristupis,moraces mislim promijeniti defaultni pass jer je tako obicno kod dlink rutera da bi mogao nastaviti dalje.Evo ti sada slike pa se nadam da ces se snaci.Sretno:
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Rijesi li ista??