Wireless ruter i ADSL modem

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Stryker, Oct 2, 2009.

  1. Stryker

    Stryker Komšija

    Nalazim se u Sarajevu i hoću da nakačim Wireless ruter na ADSL modem.


    Sve ja to fino spojim, napravim konekciju, odem na to i konektujem se na internet. Problem je što može samo jedan kompjuter u kući tako biti konektovan (druga mogućnost je da u pošti puste više od jedne konekcije za priključak ali niko se ne javlja na 1422).

    Eh zanima me kako namjestiti ruter tako da imam u kući internet kad god upalim kompjuter. Znam da treba namjestiti PPPoE login, ukucavati username i password na ruteru, ali neće nikako.


    Ruter je Digitus DN-7015, a modem Paradigm


    Prije mi je bilo naštimano da kad god upalim kompjuter konektuje mi se odmah na mrežu pa mogu odmah surfati internetom. Međutim, jučer sam resetovao ruter.


    Eh da, ako mi je IP rutera 192.168.1.1 kako ući na IP modema (koji je isti), a da ga ne spajam posebno na kompjuter?


    Hvala. Nadam se da ste shvatili šta tražim.
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Daj nam screenshot tog interfejsa od routera.
    Sve što je potrebno je odabrati "PPPOE" nacin konektovanja i ukucati username i password.
    I da li si sve lijepo prikopcao?
    Znas da imas mrezne utore i internet utor u kojeg ide kabal od modema.
     
  3. Stryker

    Stryker Komšija

    Evo ovo sam slikao postavke prije nego što sam resetovao ruter. Mogu ja sve vratiti na ovo isto, ali neće da mi radi na drugoj lokaciji sa ovim postavkama.
     

    Attached Files:

    • .png
      .png
      File size:
      125.2 KB
      Views:
      1,065
  4. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    kako mislis na drugoj lokaciji ???
     
  5. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kakva ti je to IP adresa.
    Pa stavi 192.168.1.1
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ta ip adresa mu je dns od bihneta. jesi li siguran da ti modem radi u bridge modu???
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da primjetio sam ali tu ne ide DNS adresa nego adresa routera.
     
  8. Tyger

    Tyger Aktivista

    Moras PPPoE podesiti na Paradigm-u jer on je izlazna tacka. Najlaksi ti je nacin preko njegovog "Setup Wizarda" jer je tu sve podeseno samo jos trebas unijeti username i password.
     
  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da, ali ako hoce da upravlja konekcijom preko routera onda u paradigmu treba da stoji "bridge" nacin konektovanja.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  11. GW

    GW Moderator

    To uputstvo je za routed mode. Njemu treba bridge na modemu.
     
  12. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ev kad vec ima tema, da priupitam u njoj, posto ne pratim bas ove bezicne vode :)

    Drugarica mi ima ADSL, koristi ga na PCu, a brat joj ima laptop, pa bi on htio na net isto, al je komplikovano kablove u kuci vuc i sta ja znam, pa sam ja konto da bi bilo fino da sebi kupi kakav ovaj Wireless router.

    Pa ako bi ko mogao predlozit sta fino, da nije jako skupo, iz Geneleca. Nikakve "napredne" mogucnosti nisu bitne. Samo znaci da se moze konektovat sa laptopom u dvospratnoj kuci :), otprilike za potrebe surfanja i MSNa.
     
  13. MaX@MaX

    MaX@MaX Novi član

    Prvo,da ga konfigurises moras ga spojiti direkt na racunar.Ako ti je ruter (bhtelecom) u "routed" modu na ovom drugom ruteru ces promijeniti subnete,znaci ne moze biti isti,stavi 192.168.2.1 recimo da on bude i iz tog opsega da dodjeljuje adrese.
    Nakon toga ga stavi da automatski dobija adresu(znaci DHCP),da nije PPPOE jer ti to vec radi prvi ruter.Onda rucno upisi bihnetove DNS-ove na ovom drugom ruteru i to je to.
    Kada promijenis adresu na ovom drugom moci ces pristupiti i prvom i drugom ruteru,kao sto sam kazes adresa je ista,pa kako ce onda raditi? :)
    Jos,ako imas neke racunare na jednom,a neke na drugom ruteru,onda i na jednom i na drugom ruteru definisi staticke adrese,znaci jedan prema drugom,obrati paznju na subnete i maske da bi se svi racunari mogli vidjeti izmedju sebe(ako to ne prodje automatski naravno)
    Uglavnom kreni od neceg,pa mozemo ostalo rijesiti "u hodu" :)
     
  14. Stryker

    Stryker Komšija

    Hvala vam na iscrpnim odgovorima. Nosio sam kod čovjeka da postavim ovo prije nego što ste skoro svi vi uspjeli odgovoriti tako da nisam ni čitao ovdje. Naštimao sam kod njega konekciju, ruter, mogao se jedan kompjuter konektovati ,a drugi tek kad BIHnet odobri više od jedne konekcije. Međutim, nakon par trenutaka puca konekcija i gubi se wireless. Čak sam kopčao direktno i modem na laptop mu, pokušavao ga prebaciti iz bridged moda, ali neće nikako da se spasi postavka, uvijek se vrati u bridged.Neko će mu stručniji to završiti.

    Najpametnije je nabaviti ADSL Wireless ruter, kao što sam sebi kući postavio i sve preko wizard-a završiti za dvije minute.



    Neka otvorene teme, sigurno će još neko slično podešavati.