WLAN problem

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by poKle, Apr 19, 2008.

  1. poKle

    poKle Novi član

    Da pocnem, imam kablovski internet(europronet) na desktop racunaru sa kablovskim modemom motorola(iz epn-a), i kupio sam wireless router "d-link dl-524" zbog toga sto sam zelio da imam internet u cijeloj kuci na laptopu(laptop mi je fujitsu siemens amilo La1703 i ima wlan)
    nekako sam uspio spojiti i desktop kompjuter mi sada radi preko rutera ali laptop...
    glavni problem mi je na laptopu, jer nema nigdje indukacija da je wlan prisutan(osim sto ga upalis sa fn+F2 i lampica pocne svijetliti) nema ga ni u device manageru, nigdje!
    te sam trazio na netu drivere i nasao na fujitsku.siemens stranici...
    potom sam ih instalirao na ethernet karticu, ali opet nista... ja stvarno neznam...

    jeli ima igdje kakav guide kako da se postavi mreza
    ili kako, sta sa wlan-om na laptopu?
    jeli iko imao ovakvih problema?
    hvala
     
  2. GW

    GW Moderator

    Na ruteru naštimaš konekciju, staviš ga u routed mode, dhcp on, instaliraš wireles na laptop, uključiš obavezno sigurnost za bežičnu vezu i trebao bi imati internet na laptopu. Prilično je jednostavno. Onda samo povežeš desktop kablom i to je to. Na oba kompa automatske ip adrese.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Neki modeli 1703 sa sempron procesorom dolaze bez lan kartice (ima antena ima sve al dzaba)
     
  4. nerminz

    nerminz Novi član

    Ako nemas indikaciju onda ili nisi ukljucio Wireless ili je nemas u laptopu.
    Neznam napamet ali svi noviji laptopi imaju prekidac kojim se ukljucuje wireless.
    Cesto je zajednicki za blutu i wireless.
    Provjeri prvo to.
     
  5. poKle

    poKle Novi član

    rijesio problem... kao sto sam rekao, u device manageru na laptopu nije bilo wlana nigdje pa nisam znao na sta da instalisem drivere za wlan(koje sam skinuo sa neta)...
    i onda sam instalisao na neki usb port koji nije bio instalisan, kad ono jest, wlan...
    sad radi :) mogu na internet, sve...
    samo imam sad novo pitanje... nekako sam "zbrazdola" napravio konekciju kao neki internet gateway sa passwordom za wlan...
    medjutim, sada mi je uvijek konektovan kablovski internet, nema onog klasicnog kucanja username i passworda... samo odes na IE... kako to da rijesim, kako da postavim konekciju sa kucanjem sifre, jer zelim i na freezonu da idem a onda moram ukucati sufiks "@local"...
    hvala
     
  6. GW

    GW Moderator

    Ruter u bridge mod.
     
  7. poKle

    poKle Novi član

    sorry, but ne kontam :D
    kako,sta,zasto? :wink:
     
  8. GW

    GW Moderator

    googlaj malo
     
  9. poKle

    poKle Novi član

    e bas ti hvala...
     
  10. GW

    GW Moderator

    Nigdje ne piše da ja tebi moram pomoći. Sve je to dobra volja. Jednostavno nemam vremena da ti napišem tutorial. Pošto si nezahvalan, zaboravi moju pomoć u budućnosti.
     
  11. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    imam i ja belaj sa linksys wrt 54 gl . hocu da ga spojim na comp ( pratim ona uputsva sa cd ) i sve odradim do kraja ona lampica koja treba da svijetli za lan konekciju stalno se pali gasi i na ikonici ( dole desno ) stalno pokazuje cabl not conected pa onda pocne da se konektuje pa opet tako ... pokusavao sa istim kablovima i opet tako...

    pa sam onda odlucio da ga spojim na modem i da nekako napravim wireless da se spojim sa lapasom bez kabl povezivanja ako je ikako moguce ....
    nije zvaka za seljaka :(
    pls help
    hvala svima
     

  12. trebas taj router postaviti u BRIDGE mode, uci u njegove postavke, obicno je po defaultu adresa routera 192.168.1.1 ili 10.0.0.1 ili ili...

    to kucas znaci u svoj browser bilo da je ie oli ti ff :p, i kada udjes u postavke routera, control panel, mada provjeri u upustvu, koja je adresa za pristup routeru, kada to odradis, nadji tamo mode-ove, rada, oznake tipa PPPoE , PPPoE over mux, Bridge etc, odaberi Bridge, to je mode, koji ti omogucava da se masina jedna od druge, nezavisno konektuje kad hoce, i ide onom rutom, napravis shortc za internet konekcije i ostalo vec znades...

    pozdrav
     
  13. nisi naveo o kojoj vrsti konekcije se radi, i kako ti je spojen modem sa 1 od te masine ili vec, malo vise detalja, da bih ti se pomoglo!

    nije dovoljno samo ono "e ja sam probo ovo, ja sam probo ono"

    pomozi si, da bi ti drugi pomogli ;)

    pozdrav

    p.s.

    ma oke je ono, al eto opisi malo bolje, pogledaj da ti na control panel, pa network connections, nije wireless mrezna kartica disable, pa je enabliraj :),
    tj. neznam jesi li i naveo uopste imas li je:) neznam kojim ti znanjem raspolazes, jer ne bi me cudilo da je nemas, jer obicno ljudi misle da ako je ima integrisano na vecini laptopa novije generacije, da je to isto slucaj i sa vecinom desktop masina :)

    drugo, taj tvoj modem kopcas u taj linksysov router, onda mu udjes u postavke, vidi u manualu koji si dobio, koja je to ip adresa tog routera da mu udjes u postavke,

    postavis ga u Routed PPPoE, dhcp ti je enabled, i on ce automatski dodijeliti ip adrese tvojim masinama, i konektovati ce se tako obje istovremeno i imaces stalnu konekciju, ukoliko ne zelis stalnu, vec zelis ko prije - postavi ga u bridge mode!

    Ako sam malo nejasan, jer ja i neznam to fino tekstom objasniti, vise prakticno - tj. ja to sredim i gotov :) halali, al zato ima gugl ;) kucaj malo u stilu naziv tvog modema i WLAN, ili cable connection with pa naziv tvog modema, ma nijesam ti ja s tim inglis dobar, bolje ces ti to:)

    pozdrav
     
  14. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    izludi me majke mi . sutra editujem post sad sam lud...

    napravio bih jednostavnu wirelles konekciju . modem - router - laptop .
    prvi problem se javlja kad konektujem modem na laptop ( modem - router - laptop ) san network kablom nece da uspastavi konekciju . Ona sijalica od porta u kojoj je ustekan network kabal blinka i dole na deskopu stalno se pojavljuje network cable nije ukljucen a je . mjenjao sam kablove ali opet isto . tp predtsavlja problem kada hoce preko cd - setupa nastimam router i doce do koraka kada treba da analizira racunar pojavi se poruka router is not conected (logicno)
    Onda sam nesto cackao i uspio da povezem laptop i router bezicno , i onda mi odradi to sve sto treba , docem do create wirelles network , uradim i to (ukucam podatke od providera , tip zastite , tip mreze ...) i doce do zadnjeg stepa gdje treba da konfigurise router i pojavi se poruka da nije nasao internet konekciju ( i pise ugasi modem pa upali ...) odradim to i onda se pojavi da router nije konektovan...izgleda da se mora prvi puta spojit kablom na laptop.
    ili ima neka opcija preko IP adrese routera ...
    imali ko prijedloga
    EDIT
    ugasio sam adsl modem i samo upalio router i opet je izbacivao ovo
    [​IMG]
    i jeli ovo normalan broj konekcija kada koristis BiHnet
    [​IMG]
     
  15. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    refresh
     
  16. Drug neznam sto komplikujes!

    Prvo ono sto ti prijavljuje na desktopu u cosku, je kada vezes computere utp ili slicnim kablovima na switch , router ili vec, to nije za wireless- to je tvoja integrisana ethernet mrezna koja prijavljuje da kabal nije ubacen, znaci tu konekciju mozes potpuno disable, da ti ne izbacuje tu poruku, ona ti nema veze sa ovim povezivanjem!

    Neophodna ti je samo ta wireless network card - tj, wireless mrezna kartica, a vidim da je ti imas ovu atheros dolje i da radi, tj. da je konektovana, i s druge strane je vjerovatno integrisana mrezna na laptopu i to ti je dovoljno za ovaj tip wirelees mreze!

    Sljedece veza ide, ubacis mrezni kabal iz modema u router - taj wireless router, vjerovatno ima sa zada ethernet - mrezni port za onaj konektor RJ45, aktiviras obje wireless mrezne kartice, udjes u postavke routera, ostavis DHCP, a na wireless mreznim karticama u postavkama na properties ides, pa TCP/IP protocol nadjes i tamo ostavis sve na AUTOMATICALLY, te ce im router dodijeliti automatski IP adrese, i laptopu i desktopu, preko svog DHCP-a, u router nadji PPPoE MODE i stavi da router tako radi, ili pak BRIDGE ako zelis praviti konekcije za int+freez!

    Vidi nadji manual negdje za to kako uci u taj tvoj router, kucaj na guglu to, jer ja nisam imo iskustva s tim , i ne bih zelio da lupam, znaci imas u njemu WIzard preko kog sve sredis!

    Jedino ako si negdje blize da dodjem i sredim ti to :) jer ovako je tesko objasnjavati... slomis se i na kraju - nista!

    djela su bolja od rijeci!

    Sretno, pozz

    kolko vidim na ovoj drugoj slici, imas neke konekcije za freeZ i internet ne znam cime si ih pravio, je li to onim upustvom za istovremeni int+frez ili vec, onaj bihneta komunikator ili sta slicno, pa i taj internet gateway, neznam otkud tu, jedino ako si probavo ICS - internet connection sharing!
     
  17. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    kad odem na ove mrezne karice ( preko device managera ) i na properties ne mogu naci te protocole ...
     
  18. frischling

    frischling Novi član

    Ostavi taj cd i u browseru ukucaj IP adresu router-a. Kod linksys je, cini mi se 192.168.2.1. Tako ces podici setup router-a.
    U setup-u router-a umjesto pppoe protokol stavi obtain IP address automatically i onda kreiraj konekcije u windows (ili sta vec koristis), kao sto si ih kreirao prije nego sto si dobio wlan. dakle freezona i internet. I to je to.
     
  19. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Haj uradi sljedece idi Start/run/cmd
    uradi ping ipconfig pa zatim u radi ping 192.168.1.1
    daj screen kad uradis to
     
  20. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    valjda ne zavrsim u roflmao :D

    [​IMG]