X58 ploče dobivaju SLI podršku!

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Esh, Jul 14, 2008.

  1. Esh

    Esh HWB

    Link: http://www.hardwarebase.net/novosti.php ... est_id=586
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Ko se sjeca reportaze sa ovogodisnjeg CeBIT-a, sjetit ce se i da sam pisao o tome kako je Intel "prevario" Nvidiau slanjem starih specifikacija za 45nm procesore zbog cega je 680i chipset postao beskoristan, a Nvidia natjerana da izda reviziju (780i) te poruci kupcima 680i ploca da se s njima mogu samo "slikat" kada je u pitanju podrska na penryn procesore.

    SLI podrska je dugo vremena bila jedini "bonus" koji je Nvidia imala u odnosu na Intelove chipsetove koji su dolazili sa CrossFire podrskom. Jos na proslom Computexu, veliki broj proizvodjaca maticnih ploca demonstrirao je X38 ploce koje su podrzavala SLI i CrossFire, no "deal" izmedju Intela i Nvidiae je propao, iako su Intelovi chipsetovi bili u stanju da podrze Nvidia kartice u SLI rezimu.

    Na kraju, Nvidia je ponudila SLI podrsku Intelu ali koristenjem nForce 200 chipa, iako sam misljenja da je Intel i bez toga mogao da obezbjedi SLI podrsku na vlastitoj platformi. Ovaj potez je veoma zanimljiv, posebno zbog toga sto su proteklih 6 mjeseci Intel i Nvidia bili u centru paznje zbog trash talka vezanog za GPU-CPU integraciju i opcenito buducnost GPU-ova na PC platformi. Ipak, cini se da je AMD-ov povrtak na trziste sa HD 4800 serijom osamario Nvidiau te uz cinjenicu da su Intelovi chipsetovi veoma popularan izbor entuzijasta, Nvidia je ocito morala popustiti.

    U ovom trenutku nije poznato da li ce X58 ploce istovremeno podrzavati CrossFire i SLI (sto bi po mom misljenju bilo izvrsno) ili ce proizvodjaci predstaviti X58-SLI i X58-CrossFire ploce.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Cekaj da vidimo skalabilnost sli-a na x nesto chipsetu.

    Interesantno je kako se ovo desava nakon predstavljanja 48xx grafickih kartica i pada dionica nvidie...
    ipak je ati/amd odradio zestok posao na polju gpu-a...

    Mada opet kazem nvidia vlada retailom ... kod nas je situacije toliko liberalna da ati/nvidia imaju 50:50 odnos ali na trzistu zapada .... hm i dalje nvidia rula ali ... vidjet cemo
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Koriste isti SLI chip kao i na nForce plocama. Dakle, nece biti situacije "ja imam bolju SLI implementaciju".

    Naravno, zbog toga sam i napisao dodak na vijest kroz forum post.

    Mi smo nebitni u citavoj prici, sto zbog velicine trzista, sto zbog cinjenice da vecina "firmi" predstavlja obicne trgovce koji da ne prodaju racunare, prodavali bi vesh mashine. S druge strane, treba proci barem 2-3 mjeseca prije nego sto se napravi analiza trzista, odnosno efekat koji je imalo predstavljanje novih HD 4800 kartica.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Aha, o tome se i radi, Nvidia zahtijeva od Intela da ugradjuje smrad od nForce 200 chipa, mada je odavno poznato da SLI moze radit jos od 975X ploca, pa naovamo.

    Malo humora u vezi toga:
    http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/ ... -groveling

    Ne volim kvotat inq, ali covjek je u pravu.

    EDIT: Sad naletjeh na potvrdu svega:
    http://www.behardware.com/news/9826/nvi ... halem.html

    Roflam se do besvijesti. :lol: :lol: :lol: