Xubuntu 10.04 i Windows zajedno ?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by zijo-bosnjo, Jun 3, 2010.

  1. zijo-bosnjo

    zijo-bosnjo Novi član

    Imam odavno namjeru da isprobam jedan od Linux operativnih sistema pa sam razmisljao da instaliram Xubuntu 10.04.
    I imam par pitanja u vezi ovoga:
    -Da li mogu da instaliram Xubuntu na jednom HDD ,a na drugom HDD da mi ostane Windows (posto imam dva HDD) i da li ce doci do medjusobnoh "sukoba" izmedju ova dva sistema ?

    -Da li mogu na Xubuntu da instalirati programe kao sto su Mozilla Firefox , msn , PhotoShop , AutoCad i igre CS i WarCraft ???

    Napominjem ,u proslosti nisam imao nikakvih susreta s Linux operativnim sistemima.

    Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima :)
     
  2. _amar

    _amar Aktivista

    Linux instaliraj unutar windowsa ali odaberi da ga instalira na taj drugi hdd. Mozilla dodje instalirana, msn nemoze ali ima instalirana alternativa mislim da se zove pidgin, Photoshop i autocad nezz, uspio sam instalirati cs uspjesno tako da on moze samo za warcraft nezz.
     
  3. pac

    pac Komšija

    Instaliraj "wine" za linux i moci ces i windows aplikacije koristiti preko tog programa.
     
  4. zijo-bosnjo

    zijo-bosnjo Novi član

    Je li potrebno formatirati HDD na kojem cu instalirati linux prije instalacije ili mogu ostaviti fileove koje trenutno imam na tom HDD?
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    A da snimis linux kao virtuelnu masinu? Imas najmanje zezancije, nemas sta pogrijesiti, samo ga snimis na drugu particiju/disk, ako ti se ne svidi sklonis ga za sekudnu :)