Zamjena grafičke na laptopu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sgtPepper, Nov 12, 2014.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    U pitanju je model laptopa http://www.msi.com/product/nb/EX623.html#hero-overview . Bila je 9500M GS grafička kartica na njemu, međutim navedena je crkla. Interesuje
    me koja bi bila najbolja grafička da ubacim, ne interesuju me puno performanse, samo da je pouzdana i da se što manje zagrijava.
     
  2. Tensai

    Tensai Komšija

    Svi bi mi najradije uzeli grafičku koja se nece grijati i kvariti.Ali to je nemoguce.
    Možeš samo ići po onoj logici da grafike sa slabijim performansama manje crkavaju jer se manje griju,tako da mozes ganjat neku slabiju grafiku recimo 9300M.Iako neces ti tu imati prevelik izbor,nema njih mnogo za kupit,pa ce biti daj sta das.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Provjeri da li ti je grafička mxm tipa, i provjeri sa MSI-em disipaciju koju podnosi hladnjak.

    Medium gaming laptopi se uglavnom i kvare jer nemaju odvojeno hlađenje za VGA pa se ista "zagrijava" stalno na nekom limitu, pogotovo kada se igra.
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Grafika je tipa MXM II. Sad ne znam stvarno kako je to sa laptop-ima, da li je to jedini uvjet kompatibilnosti po pitanju koja grafička može u njih ?
     
  5. AlieN

    AlieN Novi član

    U kom smislu ti je crkla ? BSOD i linije po displayu,ne prepoznaje graficku nikako i sl ? ili nesto drugo ? Mozda bi se mogao odraditi reballing na GPU.
     
  6. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Nema nikako slike na displayu.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Možda nije grafika, možda je inverter monitora, u svakom slučaju jeftinije probati.
     
  8. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako ima vga ili hdmi izlaz probat na neki eksterni display
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Može biti i da je ploča odapela, pogledaj na nekom mxm forumu kakva su iskustva sa upgradeom tog laptopa, mislim da je msi support forum imao dosta dobru ekipu za ovakve upite
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moze bit i procesor :)
     
  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Grafička je 100%, dao sam serviseru i kaže da je ostalo OK, samo grafička treba nova. Sad je pitanje gdje da uzmem neku grafičku da je OK, da se ne mora šeći šta li već i opet nakon godinu dana u smeće bacati ?
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    probaj reflow grafe.
     
  13. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    ma kakvu slabu i ta mu je sigurno crkla od toplote . i meni je skoro amd crkla . isam cistio laptop par mjeseci i poceo se grijat ko lud i tapija :D sreca pa je bila jos i intelova
     
  14. AlieN

    AlieN Novi član

    Reflow ce fixati vjerovatno al daj nekom ko zna. Ja sam pokusao na svom na al sam napravio zajeb i istopio utor za napajanje i za cooler od grafe. Sad moram nositi da mi neko zalemi ponovo , a nikad naci vremena.
     
  15. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Pola grafa na laptopu umre radi toplote tj ne odrzavanja .... svako malo moras laptop produvat i pastu mjenjat
    Imao sam ih dosta i svaka poludi cim pokrenes npr far cry 3 il gta 4 mozes jaje ispec