Zamjena procesora na laptop-u

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by xenon, Oct 16, 2010.

  1. xenon

    xenon Guest

    Pozdrav svima

    Imam laptop toshiba satellite a135 i u njemu je procesor intel centrino duo t5200, zelim da ga zamjenim sa procesorom intel core 2 duo t6500.

    Kako da znam da li odgovara mojoj maticnoj i da li ga podrzava. Hoce li raditi, sta treba uraditi i na sta treba obratiti paznju prilikom mjenjanja?
     
  2. dzeri

    dzeri Aktivista

    Trebalo bi moci, ali tesko je garantovati dok se ne proba. Obrati paznju na proces rastavljanja i sastavljanja. Posavjetuj se s nekim iz servisa ko je vec rastavljao te Toshiba modele.
     
  3. xenon

    xenon Guest

    pa nije mi toliki problem rastaviti i zamjeniti procesor koliko mi je bitno dali se moze sta desiti prilikom startanja racunara poslije promjene. rastaviti ga mogu sam i staviti procesor, jer sam ga rastavljao par puta i cistio.
    znaci najbitnije je da se nesto ne "sprzi" prilikom startanja sa novim procesorom, da li maticna podnosi taj procesor, kako da to provjerim i na sta trebam najvise obratiti paznju?
    gdje naci servisera koji se razumije u toshibe? ima li ovde iko?
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mogao bi ga jedino zamijeniti sa nekim jako slicnim, zbog kompatibilnosti i grijanja, ali tad ne bi dobio puno na performansama.

    Uostalom, sta to T5200 ne moze a T6500 moze? Performanse procesora u laptopu su najmanje bitne, a to ti i dalje ostaje po svemu isti laptop. Radije 5400rpm (ukoliko imas takav) disk zamijeni sa 7200rpm verzijom, veci ces to boost imat.
     
  5. Eukaliptus_Junior

    Eukaliptus_Junior Novi član

    -Intel® Core™2 Duo Processor T5200(2M Cache, 1.60 GHz, 533 MHz FSB)
    -Intel® Core™2 Duo Processor T6500(2M Cache, 2.10 GHz, 800 MHz FSB)

    FSB ce ti predstavljati problem prvenstveno zato sto na laptopu mnozitelj ne mozes mijenjati.On je vjerovatno dosao u paru sa memorijom na 533 tako da ce to jos vise negativno uticati.Sad,hipoteticki,ako bi i memoriju stavio modul od 800-imas najbolje sanse,ali puno rizicnog experimentisanja i (ili) kupovine za nesto sto uistinu neces toliko osjetiti u radu kao razliku-ipak ovo sto kolega iznad rece ima najvise smisla da ti "ubrza" rad i da to osjetis fakat.
    Ploce za laptope inace su jako ogranicene,modding cesto uzaludan posao....
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    skoro sigurno nece raditi, americke toshibe imaju zakljucan dmi i mc na biosu tako da ti skoro sigurno nece radit, taj lapash ne vrijedi napucavat