Zanimljiva recenzija...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Dec 4, 2004.

  1. jeretik

    jeretik Komšija

    Vala bas, davno sam ja to iskopco iz inata, fakat kad ce se vise zaboravit to smece?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    ma nece sve dok je poznanika koji ti donosu seminarski ili sta vec na disketi :)
     
  3. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @syss zašto bi se ja brinuo oko drivera pri instalaciji windowsa i čekao uvijek inicijalizaciju sata kontrolera pri boot-u... to mi ne treba.

    Ono gledajuci kroz postove vidim da se vecinom oko ovoga mota problem sa SATA diskom.
    Ovo vremenom iscezava... NF4 vec imaju nativnu podrsku za SATA tj. Win9x/ME/2K/XP ih vide kao obicne IDE kontrolere i porlazi instalacija bez Floppica. Mada kod nekih ranijih ploca (iskustvo sa P4P800 SE/GD) se moglo isto uraditi, podesiti da SATA radi kompaitble modu (ponasa sa kao IDE) a nakon instalacije OS-a (XP-a doduse) vratiti u normalan nacin rada.

    Stvar zagrijavanja nije zbog SATA diska... nema logike jer isti je broj obrtaja i sl. Stvar je do proizvodjaca naporedo u radu sam usporedjivao Seagate i MAxtor disk... nebo i zemlja u grijanju. Moj Maxtor 80GB SATA ima iznad sebe 80mm hladnjak i sl.

    Protok je jako za nekih 10mb veci kod sata diska u donosu na pata. Nije nesto sto bi natjeralo covjeka da ga kupi... brzina bi se osjetila ako se dva sata stave u RAID0 modu (Miroring, sorry ako fali jedno "r") onda bi se propust sa nekih 48MB podigla na oko 85-90MB. To je jako blizu nedostiznom(?) ATA133 standardu.

    Disk, ukoliko ima dovoljno rama 512-1000MB, ne predstavlja bas usko grlo ukoliko se uzme u obzir koliko puta u radu, racunara, se ostvaruje pristupanje disku. Ko se bavi video obradom onda je HDD usko grlo jer se ne moze rendering vrsiti u memoriju niti bilo koje baratanje u memorije nego se poseze za diskom...

    eto da ne duljim... nece biti zaniumljivo za citanje :)
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ma sve je to meni jasno, ali mi je teško pušit te nove tehnologije... kako god okreneš disk je najuže grlo kompa i najsporije se razvija. ovako generalno gledajući jedine (r)evolucije koje su se desile na tom polju su dma standard (nakon pio modova), 7200 okretaja kao neki nepisani default i eventualno od novijih stvari ncq... pričam naravno za prosječnog desktop korisnika. ovo sve ostalo je više-manje marketing.
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Diskovi ce vazda biti teshka Karanana dok budu radili na ovom HoRuk Fizika TM principu.