Zasto danas svi preporucuju Intel ispred AMD-a?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Ace_, Feb 12, 2008.

  1. Ace_

    Ace_ Aktivista

    Mozda cete me popljuvati zbog ovog pitanja ali zaboli me. Dakle, nesto gledam cijene recimo Athlona 5000+ black edition i E4300 su iste u HGspotu, a na testovima je 5000+ brzi i u igrama i u Winraru recimo koji bi bio mjerilo sirove snage. Isto je recimo sa E6550 i Athlonom 6000+. E6550 je skuplji oko 10KM a 6000+ je za malu nijansu bolji. Zasto onda vlada misljenje da je Intel trenutno bolji izbor?
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato jer su C2D hladniji/manje trose. A te cijene AMD-a su tek odnedavno, dok je 5000+ Black Edition jedini dobar izbor od svih X2 procesora.

    O overclocku necu govorit, to ne zanima svakog.
     
  3. nFare

    nFare Komšija

    Intel ima mnogo bolji performance per clock ratio, recimo da jedan 6400+ sa 3.2 GHz jedva drzi korak sa 6750 koji je na 2.6GHz, 5200+ 2.6GHz sa E4400 na 2.2 itd.
    Generalno se C2D mnogo bolje i lakse kloka od X2
    Veci je izbor Maticnih sa podrskom za C2D.
    Phenom nije ulio nadu u kupovinu nekakve AM2 ploce i kasnijem prelasku na isti, kako je to uradio Intel sa Penryn serijom.
    Istina je da su u svakodnevnim aplikacijama i ponekad i igrama razlike male.
    Ista je situacija ko sa Athlonima XP i A64 koji je sa npr. 2GHz radio bolji posao nego Intel na 2.8GHz, AMD je tada jednostavno bio puno bolji izbor.
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema smisla ni govorit o "perfomance-per-clock" performansama, kad je razlicita arhitektura. Performance-per-watt se gleda, a tu je Intel puno jaci.
     
  5. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja samo gledam perfomance-per-buck.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ruku na srce, ja gledam:

    1) cijenu
    2) koliko me odgovarajuca ploca izadje, tu racunam da je ploca sposobna za overclock
    3) koliko proc&chipset trose (Nvidia chipset za Intel u startu otpada, npr.)
    4) kako se clocka, pozeljno bez dizanja napona
    5) performanse

    Ne nuzno tim redoslijedom, ali cijena je najvaznija. Performance-per-buck me ne zanima, jer ionako nece radit na defaultu. :D
     
  7. Ace_

    Ace_ Aktivista

    da da :D
    Ovak bi to trebalo nekako gledati, maksimalne performanse procesora(znaci potencijal OCerski) po dolaru.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Performance-per-buck znaci performanse na default taktu, tu nema nigdje overclocka. A Dog ne clocka, on (samo) trazi max takt. :D

    Da sam kupovao po tome, sad ne bih imao E2160, nego X2 3600+. :lol:
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    zato što ga ja imam.

    :smt003
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Odlicno izgleda kao privjesak za kljuceve.
     
  11. Pasha

    Pasha Komšija

    Zato sto amd zvuci kao skracenica za politicku partiju :lol:
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    A Intel zvuci kao telefonski operater.
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Zato što je conroe dosao tri godine nakon AMD-ove hammer arhitekture, naravno ne trebam dalje govoriti sta to znaci u IT industriji.
     
  14. Pasha

    Pasha Komšija

    Mislim da ti fali smajli :)
     
  15. Esh

    Esh HWB

    U vrijeme dok je AMD imao generalno bolje/brze procesore (i po ppc te ppw) od Intela, imali su problema sa prodajom buduci da nisu imali razvijen prodajni kanal, nisu bili u stanju da proizvedu dovoljno procesora, Intel je vrsio pritisak na potencijalne velike kupce, nije bilo dovoljno dobrih chipsetova te proizvodjaca maticnih ploca koji bi podrzali AMD.

    S vremenom AMD je rijesio vecinu navedenih problema, dok se Intel u vrijeme koristenja problematicne Netbrust arhitekture oslanjao na marketing, odnosno svoj brand. Zbog toga su se se vodile zucne rasprave "Athlon vs. P4", iako u osnovi nisu imale nekog smila ako je uslov - pitanje bilo koji je procesor brzi po ppc/ppw kriterijima. Ipak, zahvaljujuci svojoj velicini, brandu i pritisku na kupce, Intel je uspio da uspori uspon AMD-a u godinama kada je AMD imao superioran procesor na trzistu.

    Logicno, Intel nije imao namjeru da "zivi od slave" pa su dugo pripremili Core arhitekturu uz radikalnu promjenu - napustanje Pentium branda. S druge strane, AMD je napokon imao prepoznatljiv brand te su se preporuke kretale u zavisnosti od realnih performansi i zahtjeva.

    Ipak, Intel je znao sta radi te je uveo novi Core brand, pokopao Netburst te ulozio milijardu dolara u marketing i promociju serije procesora koji su i bez te pumpe po svim mjerilima bili nadmocni u odnosu na AMD procesore u vrijeme predstavljanja. Intel se pobrinuo da izvrstan procesor bude popracen i marketingom te razvojem branda i u tome je bez ikakve sumnje uspio. Kad se sjetim sako kako je izgledao Taipei u ljeto 2006. kada su se Intel i Core logotipi nalazili na svemu i svacemu, od bezbroja jumbo plakata, obojenih ulica, balona pa do sladoleda, soljica za kafu i drugih rekvizita. Samo nisu imali jos Core valutu.

    S druge strane, AMD suocen s novim izazovom je pokusao da primijeni slicnu tehniku, ali uz dva kljucna problema. AMD nije imao novu seriju procesora koja moze adekvatno odgovoriti Intelovim, odnosno postaviti razliku u performansama kako je to Intel uradio sa C2D te AMD nije ulozio ni priblizno jednaka sredstava u promociju novog branda.

    Zbog kasnjenja sa predstavljanjem, fijaska s Barcelonom, TLB-a, promjena branda iz Athlon u Phenom je zapravo imala negativan utjecaj na AMD te samo pojacala Intelov polozaj.

    Ovo upravo daje i odgovor na ono pocetno pitanje, tj. zasto vecina preporucuje Intel procesore ispred AMD-ovih. Razlog je u tome da AMD procesori vise nemaju podrsku ni communitya ni medija (ne racunajuci one potplacene) pa da recimo oni koji tek tako preporucuju Intel u odnosu na AMD bez nekog jasnog objasnjenja, nemaju znacajan uvid u stvarno stanje s performansama.

    Intel ima bolje performanse po watu, no ako se vrsi usporeda performansi po cijeni (bez overclockinga), onda je AMD poprilicno konkurentan. Zbog toga prosjecan korisnik realno nema potrebu da razmislja o Intelovim procesorima kao o jedinom "pametnom" izboru. Problem za AMD je samo sto i pored dobrih performansi C2D serije, Intel je ponovo povratio apsolutno liderstvo u brandu pa se AMD procesori vise ne prepoznaju kao prije par godina.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pravo pr0 objasnjenje :D
     
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Ima da maznem ovaj tekst za diplomski kad budem radio "AMD vs Intel" :smt003