Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Biće carina i pdv. Ja sam kupovao od njih i uvijek prilože fakturu.
     
  2. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja kad kupujem sa ebaya i ako salje is hong konga onda mi je uvijek lik na fakturi napiso neke sitne cifre.
     
  3. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Kad kupujes iz ozbiljnih evropskih prodavnica poput JDSportsa, ljudi rade sve po PS-u, uvijek priloze fakturu na kojoj je prikazana cijena kolika jeste. Nisu to kinezi.
     
  4. heroic

    heroic Komšija

    Ako je paket za fizicko lice, znaci nekomercijalna roba, onda je jedinstvena carinska stopa od 10% za sve osim robu porijeklom iz EU.
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Nije bas online kupovina, al moze i u ovu temu. Ici cu u Austriju sa prijateljem. On zeli tamo da uzme TV (2.750 Eura). Uzeli bi dio njihovog PDVa nazad, a na nasoj granici bi platili normala porez (i carinu ako treba).

    Jedan drug mi rece da mozes 'uvesti' stvar od max 1.500 Eura.

    Zna li ko moze li se taj TV koji toliko kosta bez problema uvesti u BiH? Jel' trebaju posebni neki papiri ili ide normala kao i sve ostalo?
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ne znam kakve su to imaginarne granice, zar Auta nisu skuplja od 1.500 Eura, ili ona pak spadaju u drugu kategoriju?

    Ako vam nije do tog PDV-a onda je mozda najbolje da ga sebi posaljes autobusom (neki od domacih prevoznika koji imaju liniju za austriju) I oni bi ti uzeli jedno 50-100 eura.

    Sad, da li bi ti u tom slucaju mogao uzeti PDV nazad od Austrije, to iskreno ne znam.
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    ne moze ti niti jedan vozac autobusa prosmuglati 75" TV u kutiji, mrcina je to ba :)
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Poceo sam i ja online sopingovati,pa ako mi mozete navesti par stranica za odjecu,obucu ,tehniku,gdje vi kupujete,gdje bude sezonskih popusta i tako to,nadam se da razumijete a da sada ne listam cijelu stranicu
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Computer universe, preporuka za tehniku.
     
  10. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Odjeća, obuća i sl. - Kitbag.com, JDsports.co.uk, UKSoccershop.com, Thehut.co.uk, Mltd.com, Subsidesports.com, Brandshop.co.uk, Edel-optics.com (naočale).
     
  11. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Za opcenito ebay (potreban paypal), amazon.de ili amazon.co.uk
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Raja, trebam naruciti jedan paket sa computer universe, oko 2000 eura, e sad me zanima zbog vece sume i velicine paketa, idu li neki dodatni troskovi ili opet klasika, 10% carine, 17% pdv i ostalo.
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Jesi to prodao stan :)
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    ja ne znam zasto su te i prvi put ocarinili posto kupujes iz EU nebi trebalo bit carine... barem ja tako u hrv
     
  15. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Ja mislim da mora bit proizvedeno u EU i mora bit dokument koji to dokazuje
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hrvatska je u EU i kad kupujes u EU nema carine. Bosna nije. Ne mora biti proizvedeno u EU. Fazon je u tome sto ej distributer vec platio carinu na uvoz. Onda ide samo vat/pdv.
     
  17. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Onda ide izbijanje EU VAT-a kad kupuje iz EU za BIH, a po ulasku u državu se obračunava regularno PDV i carina.

    Nego mene interesuje šta je 2000 EUR? :D
     
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Trebao bi uskoro otici.
     
  19. DarGar

    DarGar Aktivista

    prvo, nije AKO treba, nego definitivno treba...

    drugo, na taj iznos se prepusten samovolji carinika na ulazu u Hr iz austrije, mozes da mu kazes situaciju, i da te on samo pusti, a moze da procjeni da si naumio ta taj tv prodas negdje u hr, u ovoj drugoj, losijoj opciji, ima da te ishandri kao vola, sa brdom papira, sto tranzitni, sto carinski...

    rezime, ako mozes, kupi taj tv ovde u bih ili u hr...

    EDIT

    i najvazniji dio, ako si ipak odlucis za austriju... zapne li na ulazu u Hr, NITI SLUCAJNO se nemoj pokusavati "dogovoriti", tek onda si najebo pravo :D
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Evo kaze ti covjek iz iskustva :)

    Nego, ja neki dan poslao iz Svedske TV za 150 KM do BH, doslo bez problema. Sve sto me upitao: "Da li je nov" - Reko nije.

    TV je star oko godinu dana ali original kutija sa svim zastitama, bukvalno izgledao kao nov. Stiglo iduci dan bez po' frke, zato sam I spominjao da bi bus mogao biti dobra opcija ako se mozes dogovoriti, a vjeruj mi da se za SVE mozes dogovoriti. Samo $.