Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Evo malo sam pretraživao forum i nisam mogao naći topic generalno vezan za online kupovinu u kojem bismo razmjenjivali iskustva vezana za kupovinu na internetu, na stranu paypal i ebay teme i to, ovo sam otvorio da bi širokim narodnim masama pomogli u odabiru provjerenih internet prodavnica i načina dostave u BIH.

    Da počnem sa prvom prodavnicom, a vi dalje nastavite.

    Moja iskustva sa prodavnicom kitbag.com su fantastična. 100% oficijelna sportska roba i oprema za sport. Naručujem od njih već neke 2 godine i ama baš nikakvog problema nikad nisam imao.

    Zadnja narudžba puma patike + neke majice. Narudžba zaključena u petak 18/09/2009, roba zapakovana 19/09/2009, roba krenula iz engleske / manchester u ponedjeljak 21/09/2009 (ovo pratite na internom trackingu kitbag.com orders, a kad roba krene praćenje nastavljate na UPS sajtu) odabrao sam UPS postu i ostao zaprepašten brzinom isporuke iz Manchestera do Bugojna. Prije sam koristio standardnu postu i cekao stvari 10-12 dana.

    Odmah na njihovom sajtu po kretanju robe u tranzit dobijete tracking #, što je u slučaju UPS brze pošte nešto fenomenalno. Pošiljka je stigla danas 23/09/2009 u 11.45, dakle cijelih 2 i pol dana je putovala. Pogledajte kako detaljno izgleda tracking sistem na UPSu. Klikom na proof of delivery vidite ko je i kad potpisao na isporučenju robe.

    [​IMG]

    Ukoliko neko ima nekih pitanja u pogledu narucivanja sa kitbag.com, tu sam da pomognem.

    Iskustva sa online trgovinama:

    - AquaTuning.de (DE): viewtopic.php?p=251934#p251934
    - Arctic-Cooling.com (CN): viewtopic.php?p=251934#p251934
    - ComputerUniverse.net (DE): viewtopic.php?p=231256#p231256
    - DealExtreme.com (HK): viewtopic.php?f=26&t=14712
    - EKWaterBlocks.com (SI): viewtopic.php?p=234423#p234423
    - KitBag.com (UK): viewtopic.php?p=214800#p214800
    - Game.co.uk UK): viewtopic.php?p=241880#p241880
    - HighFlow.nl (NL): viewtopic.php?p=251934#p251934
    - Sendit.com (UK): viewtopic.php?p=214815#p214815
    - Clove.co.uk (UK): viewtopic.php?p=376731#p376731

    Obracun carine: viewtopic.php?p=231301#p231301
    Carinsnka tarifa: http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... -CTBiH.pdf
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  2. Esh

    Esh HWB

    Nastavljam sa dobro poznatom trgovinom na ovom forumu, Sendit.com. Ova trgovina u BiH ne salje elektroniku, no moguce je naruciti igre, muziku i filmove. Roba se salje putem RoyalMaila (jeftina postarina, par funti) sto znaci da se ispostava vrsi putem klasicne poste, a dostava traje izmedju 5 i 8 dana. Imam veoma dobra iskustva sa njima, nekih 20-tak transakcija do sada. Carina se uglavnom ne placa, no s vremena na vrijeme prodje kroz "carinski pregled" koji kosta 3.5KM.

    Potrebno je uzeti u obzir da su neka kasnjenja moguca ukoliko se naruci neki super zanimljiv naslov pa tada obicno dodje do nestasica kod njih, no uredno se o tome obavjestava putem weba i e-maila. Jos jedna od pozitivnih osobina ove trgovine je cinjenica da cesto organizuju akcione prodaje pa je moguce dosta naslova kupiti po veoma povoljnim cijenama.
     
  3. Zlatan

    Zlatan Komšija

    hocu da kupim jednu 'igricu' preko neta (PES 6), nasao sam pravo jeftino, ali postarina dodje par puta skuplje nego sama igra, da li mogu od tipa traziti samo da mi poslaje key a neka unisti fizicki cd jer sam fizicki cd lako mogu nabaviti

    hvala na paznji :smt006
    Zlatan
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Takve dogovore je obicno moguce napraviti na eBayu, a imas i dosta stranica gdje prodaju samo kljuceve. Kontaktiraj pa provjeri.
     
  5. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Enise , hvala mnogo!
     
  6. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Razlika izmedju download i obicne verzije igre

    Koje su razike izmedju download i obicne verzije neke igre?
    Postoji li neka razlika zbog kojih bi se ipak odlucio za fizicki cd naspram brze download ili steam verzije... da li postoji npr neko ogranicenje u pogledu broja instalacija neke igre i slicno nesto sto bi eventualno ucinilo fizicki cd pozeljnijim naspram brze download verzije?

    Hvala unaprijed! :smt006
    zlatan
     
  7. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ako nema neke morbidne metode zastite poput SecuROM-a da ti ogranici broj instalacija, mozes instalirati koliko hoces puta - naravno mozes igrati online samo sa jednog racunara u isto vrijeme (bar bi tako trebalo biti), jer je samo jedan zapravo original. Ako od prijatelja posudis originalni CD, i instaliras sa svojim keyem, sigurno nece biti problema.
     
  8. RaP

    RaP Komšija

    hm zna li jos neko neke druge stranice za dobre stvari naravno sem amazon-a i e-bay-a
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Naravno, njemacki ComputerUniverse.net. Imaju izvrsnu ponudu, a sto se tice slanja, ide preko DHL-a (nije brza posta vec ide na BH Postu, relativno pristupacna cijena) ili UPS-a (za 3-4kg izadje 100 eura postarine). Iz cijena uredno izbace njemacki PDV, no ovdje svakako moras platiti carinu i PDV.
     
  10. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista


    Nista uzimacemo "mrsavije" pakete. BTW dobar tip Enise, bas mi je tako nesto trebalo.
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    neka tvoja quick racunica, koliko bi dosla npr. ova grafa:

    http://www.computeruniverse.net/product ... gtx275.asp
    198 Eur = 386 KM - Njemacki PDV (ne znam koliki im je) + nasa carina + PDV + transport.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Ovo sam dodao na drugom threadu, a ocito treba i ovdje:

    Carina:

    Carinska stopa na deklarisanu vrijednost robe (suma vrijednosti/osnovice + postarina, ide uglavnom 5-10%, pogledati carinske tarife) + dadzbina za carinsko evidentiranje od 1% (uzima se od carinske stope) + PDV 17% (na deklarisanu vrijednost, carinsku stopu i evidentiranje) + drugi indirektni porez te eventualni troskovi skladistenja, spedicije itd.
     
  13. Esh

    Esh HWB

    Cim tamo napravis account i izaberes BiH, oduzimat ce ti njemacki PDV. Prema formuli koju sam iznio iznad, spomenuta kartica bi te uz postarinu i carinsku procedoru kod nas, na kraju kostala ~500KM. Obrati paznju na dostupnost proizvoda (strelica) na ComputerUniverse.net posto ova kartica nije dostupna i nema informacije kada bi se mogla pojaviti.
     
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    hvala za info :wink: . Ma tu grafu sam cisto naveo kao primjer, reko da vidim koliko bi se to eventualno isplatilo.
     
  15. gilla

    gilla Aktivista

    Imam pitanje u vezi ovog dealextreme,jel neko imao problema oko registracije,naime nisam primio onaj activation mail.

    Kad odem tamo na support trazi mi podatke moje zadnje narudzbe ali nisam jos nista narucio,samo napravio account?
    Sta sam promasio?Svaka pomoc dobrodosla.

    edit-jel ovo uopce ne treba racun?Samo dodam u kosaricu i platim i to je sve?
     
  16. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ne moras pravit acc uopste, ako imas problema. Moguce je "obicno" narucit.

    Mada ja sam drugi put uredno se registrovao i preko acca narucio. Al, u oba slucaja je bilo isto, sve fino i uredno :)
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Nemam iskustva sa online kupovinompa. Ukratko, kada piše da je besplatna dostava, jel to znaci da su mi troskovi samo proizvod i carina ? I gdje stoji prema kojim zemljama je moguce slanje ?

    Konkretno ovaj proizvod http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.4864 Znam da je rasprodat ali ga uzimam kao primjer.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nemam iskustva sa ovom stranicom ali na ebay-u sam kupovao i ako piše da je worldwide free shiping onda je tako.Jedino sto su to obicno jeftini prevozi pa se duze ceka.
     
  19. Sp3x

    Sp3x Aktivista


    proizvod i carina, ako ocarine, mozda prodje i bez. eventualno ces morat platit nesto sitno postaru, neke takse 3-4km. inace to sto si linkao nemaju vise na stanju, a dostava moze trajat i do mjesec dana nekad, mada po pravilu stize za 15-20 dana.
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Jos jedna online trgovina koju mogu preporuciti je slovenacki EKWaterBlocks. EK se bavi proizvodnjom i prodajom svih dijelova potrebnih za sklapanje vodnog hladjenja procesora, graficke kartice i chipsetova, a dobra vijest je i da isporucuju u BiH. Postarina, na zalost, nije bas jeftina te se krece oko 20-30 eura, sto znaci da se bas ne isplati narucivati neku "sitnicu".

    Kada je u pitanju dostava, ona ide preko slovenacke poste uz broj za pracenje koji se poslije moze iskoristiti na BHP.ba, dok carina zavisi od toga sta Slovenci napisu na deklaraciji. Vrijeme dostave je nekih 4-5 dana.